Plyn

Česko posiluje energetickou bezpečnost získáním kapacity v německém terminálu Stade

AUTOR: Marek Kuřina

Ze zahraničí
Větrné elektrárny

Nizozemsko postaví elektrárnu na výrobu zeleného vodíku na moři

Nizozemská vláda vybuduje velké výrobní zařízení na přeměnu větrné energie na vodík v Severním moři.
 
FOTO: Toyota

autor

Marek Kuřina

11. dubna 2023

Reklama
Reklama

Vodíková elektrárna bude mít kapacitu 500 megawattů (MW) zeleného vodíku ročně. Uvedena do provozu má být dle webu Gasunie v roce 2031.

Jde o první projekt, kdy bude Nizozemsko vyrábět vodík na moři ve velkém měřítku. Nizozemská vláda chce mít do roku 2030 kapacitu na výrobu 4 gigawattů (GW) vodíku z obnovitelných zdrojů energie v pobřežních zařízeních.

Nová vodíková elektrárna bude napojena na pobřežní větrnou farmu u pobřeží severní provincie Groningen, odkud by mohl být vodík dopravován na pevninu pomocí stávajícího plynovodu.

Jde o další projekt, který podporuje využití vodíku jako alternativního paliva budoucnosti. Na tomto poli je celosvětově aktivní automobilka Toyota, která vyvíjí osobní i nákladní vozy a autobusy na vodíkové palivové články i auta se spalovacími motory na vodík.

Vedle toho se podílí na zavádění vodíkových vlaků, ale i na dalších projektech využití vodíku v energetice budoucnosti. Jedním z nich je prototypové vodíkové město Woven City v Japonsku.

Toyota zároveň nedávno vyvinula nové zařízení, které vyrábí vodík elektrolýzou vody pomocí technologie z vozu Mirai. Zařízení bylo uvedeno do provozu v březnu v továrně Denso Fukushima Corporation.

Lokálně vyrobený vodík bude následně sloužit jako palivo pro jednu z plynových pecí závodu. Zároveň se budou zkoumat možnosti jeho širokého využití do budoucna.

Zdroj: Gasunie, Toyota

Nenechte si ujít
Reklama
Výsledky hospodaření společnosti ČEZ

ČEZ za tři čtvrtletí vydělal 29,8 mld. Kč, meziročně o 43 % méně

Autor: Marek Kuřina

16. listopadu 2023

Elektroenergetika

Nárůst regulovaných cen za přepravu a distribuci plynu zdraží v Česku teplo

Autor: Marek Kuřina

03. listopadu 2023

Jaderná energetika

Jaderný průmysl v Česku: Cestovní mapa rozvoje malých a středních reaktorů

Autor: Martin Pokorný

01. listopadu 2023

Další články