Elektromobilita

Budoucí vozy značky Peugeot budou ostře řezané, autonomní, ale hlavně bezemisní

AUTOR: Tereza Komárková

Plyn

Výrobu biometanu loni zahájil rekordní počet nových zařízení

AUTOR: Marek Kuřina

Energetická krize

Česko už během zimy ušetřilo přes 800 milionů kubíků plynu

AUTOR: Martin Pokorný

Ze zahraničí
Kam nyní putuje ruský plyn

Východní trasa čínsko-ruského plynovodu zvyšuje denní dodávky zemního plynu

Čínsko-ruský plynovod, dodávající plyn z Ruska směrem na východ, zvýšil svou denní přepravní kapacitu. Nově přepraví každý den na 61 milionů metrů krychlových zemního plynu.
 
FOTO: VCG

autor

Jiří Kostka

06. ledna 2023

Reklama
Reklama

Odborníci očekávají se, že v roce 2023 překročí jeho roční objem 22 miliard metrů krychlových. Informovala o tom dle webu Global Times skupina China Media Group.

V roce 2022 činil roční objem přes 15 miliard metrů krychlových, za tři roky provozu pak plynovod dodal do Číny přes 30 miliard metrů krychlových zemního plynu. Severní úsek z Chej-che do Čchang-lingu v severovýchodní čínské provincii Ťi-lin byl uveden do provozu v roce 2019.

V počáteční fázi činila denní přepravní kapacita pouze 15 milionů metrů krychlových, přičemž roční přepravní kapacita plynu byla nižší než 4 miliardy metrů krychlových.

Zástupce společnosti PipeChina Song Fei uvedl, že kapacita plynovodu od jeho uvedení do provozu před třemi lety neustále roste. Od ledna 2023 se podle Songa přepravní kapacita zvýší na 61 milionů metrů krychlových denně. „Očekáváme, že roční objem přenosu plynu v roce 2023 přesáhne 22 miliard metrů krychlových," dopřesnil Song.

V prosinci loňského roku byl také dokončen tunel pod řekou Jang-c'-ťiang, který je klíčovým prvkem východní trasy čínsko-ruského plynovodu. Ruský plyn díky němu překoná řeku Jang-c'-ťiang a dostane se tak do Šanghaje, což je jedním z důležitých kroků pro úplné dokončení projektu čínsko-ruské energetické spolupráce.

Východní trasa čínsko-ruského plynovodu by měla být dokončena a uvedena do provozu v roce 2025. Celý plynovod měří více než 8 000 kilometrů, z toho 3 000 kilometrů v Rusku a 5 111 kilometrů v Číně.

Zdroj: Global Times

Nenechte si ujít
Reklama
Fotovoltaika v ČR

Deset tipů, jak zvýšit výrobu z fotovoltaiky v zimě

Autor: Martin Pokorný

02. února 2023

Situace na trhu s energiemi

Ceny energií na trzích klesají, pocítit by to měli postupně i koncoví zákazníci

Autor: Marek Kuřina

30. ledna 2023

Další články