Elektromobilita

Budoucí vozy značky Peugeot budou ostře řezané, autonomní, ale hlavně bezemisní

AUTOR: Tereza Komárková

Plyn

Výrobu biometanu loni zahájil rekordní počet nových zařízení

AUTOR: Marek Kuřina

Energetická krize

Česko už během zimy ušetřilo přes 800 milionů kubíků plynu

AUTOR: Martin Pokorný

Ze zahraničí
Dovoz ruské ropy

Rusko přiznalo, že omezení ceny ropy by mohlo zvýšit jeho rozpočtový deficit v roce 2023

Ruský ministr financí Anton Siluanov připustil, že omezení ceny ruské ropy by mohlo ovlivnit příjmy z vývozu a zvýšit schodek ruského rozpočtu nad očekávaná dvě procenta HDP.
 
FOTO: Pixabay

autor

Jiří Kostka

04. ledna 2023

Reklama
Reklama

Je to vůbec poprvé, co některý z ruských představitelů připustil, že sankce na ruskou ropu by mohly mít negativní dopad na ekonomiku země.

Omezení ceny ropy na 60 dolarů za barel, které na Rusko uvalila Evropská unie a země G7, bude mít podle webu OilPrice negativní dopad na ruskou ekonomiku. Podle Siluanova Rusko ke zmírnění tohoto dluhu využije své úvěrové fondy. Očekává se, že Rusko v roce 2022 využije více než dva biliony rublů z Fondu národního bohatství. Celkové výdaje státu pak přesáhnou 30 bilionů rublů, což je mnohem více, než byl plánovaný rozpočet.

Je pravděpodobné, že ruská ekonomika podle agentury Reuters v letošním roce klesne o tři procenta, což je prudký obrat oproti růstu v roce 2021. Guvernérka ruské centrální banky Elvira Nabiullina uvádí jako hlavní důvod poklesu zhoršující se obchodní podmínky. Peněžní toky Ruska v roce 2023 výrazně oslabí především proto, že prodej ropy a plynu do Evropy prudce klesá.

Ukrajinské ministerstvo hospodářství očekává, že embargo EU na ruskou ropu a ropné produkty by mělo snížit zisky Ruska nejméně o padesát procent. „Odhadujeme, že propad ruských zisků z vývozu ropy a plynu bude více než padesátiprocentní, především díky zavedení embarga EU a dalších cenových omezení na ropu a ropné produkty. Ropa a plyn tvoří šedesát a čtyřicet procent příjmů ruského rozpočtu. Příjmy Ruska pravděpodobně klesnou pod kritickou úroveň 40 miliard dolarů za čtvrtletí," uvedla Julija Svyrydenko, první místopředsedkyně vlády a ministryně hospodářství Ukrajiny. Doufá při tom, že klesající zisky ztíží Rusku další vedení expanzivní války na Ukrajině.

Ruský rubl se mezitím definitivně propadl pod hranici 70 rublů za dolar, což je více než sedmiměsíční minimum. Ruské akcie také utrpěly ztrátu – dolarový index RTS klesl o 5,4 % na 982,8 bodu, což je více než dvouměsíční minimum.

Zdroj: OilPrice, Reuters

Nenechte si ujít
Reklama
Fotovoltaika v ČR

Deset tipů, jak zvýšit výrobu z fotovoltaiky v zimě

Autor: Martin Pokorný

02. února 2023

Situace na trhu s energiemi

Ceny energií na trzích klesají, pocítit by to měli postupně i koncoví zákazníci

Autor: Marek Kuřina

30. ledna 2023

Další články