Elektřina

Novela energetického zákona ukotvuje akumulaci elektřiny, tedy zejména ukládání jejích přebytků

AUTOR: Marek Kuřina

Elektromobilita

Dnes začala Národní rozvojová banka přijímat žádosti o zaručení úvěru na elektromobily

AUTOR: Martin Pokorný

Elektřina

ČEZ v roce 2023 vydělal 29,6 mld. Kč, z toho 74 % v rámci bezemisních činností

AUTOR: Martin Pokorný

Ze zahraničí
Obnovitelné energie

Většina zemí EU je k novému plánu na zvýšení podílu obnovitelné energie skeptická

Francie, Nizozemsko, Irsko a několik dalších členských zemí Evropské unie se zdráhá podpořit návrh Evropské komise, který má zvýšit podíl energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030 na 45 procent.
 
FOTO: Pixabay

autor

Jiří Kostka

27. prosince 2022

Reklama
Reklama

Nově upravený cíl byl předložen dle webu Euroactiv v době, kdy se Evropa snaží oprostit od ruských fosilních paliv a přestat tak financovat válečné úsilí Kremlu.

„Nejde jen o válku rozpoutanou Ruskem proti Ukrajině. Je to válka proti naší energetice, ekonomice, našim hodnotám a naší budoucnosti," uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, když plány obhajovala minulý měsíc před Evropským parlamentem.

Podle zprávy vypracované Českem, které v současné době vykonává půlroční předsednictví EU, by se většina zemí raději držela cíle 40 %, který Komise předložila již v červenci 2021. Evropští diplomaté se shodují, že v Bruselu v současné době neexistuje většina, která by vyšší cíl podpořila. Několik klíčových zemí, například Francie, Nizozemsko a Irsko dokonce cíl 45 % podpořit přímo odmítla.

Jiné evropské země ale naopak zvýšení cíle podporují. Rakousko, Dánsko, Estonsko, Německo, Řecko, Litva, Lucembursko, Portugalsko a Španělsko vydaly společný dokument, ve kterém 45% cíl prosazují.

„Vzhledem k současné energetické krizi a potřebě rychle snížit závislost EU na fosilních zdrojích a zároveň zvýšit bezpečnost dodávek se domníváme, že zvýšení cíle pro obnovitelné zdroje energie na 45 % je nezbytné," stojí v jejich prohlášení. Nový cíl podporuje také Evropský parlament, který má v této věci stejné slovo jako členské státy EU.

Také Finsko se k novému cíli přiklání, k prohlášení ostatních států se ale zatím nepřipojilo. Švédsko se zatím se svým vyjádřením drží zpátky, protože se od nového roku chystá na své půlroční unijní předsednictví a chce si tak zachovat neutrální postoj.

České předsednictví je zatím kritizováno klimatickými aktivisty, že vyšší cíl nepodpořilo a zůstalo u původních 40 %, které byly prosazeny už před ruskou válkou na Ukrajině. „Postoj českého předsednictví podkopává závazek EU vůči svým občanům i Ukrajině," uvedla Seda Orhanová, z organizace Climate Action Network (CAN) Europe. Za nedostatečný označil 40% cíl i Pieter de Pous z klimatického think-tanku E3G a vyzval členské státy, aby zaujaly jasnější postoj ve prospěch obnovitelných zdrojů.

Nový cíl podpořilo i sdružení SolarPower Europe, které uvedlo, že to Evropu přiměje k dosažení jejích klimatických závazků. Zdrženlivější ale zůstávají zástupci větrného průmyslu, kteří tvrdí, že prioritou by mělo být, aby cíle vůbec šly splnit. „Dnešní povolovací řízení jsou příliš složitá a zdlouhavá na to, abychom se k cíli mohli alespoň přiblížit,“ uvedl generální ředitel společnosti WindEurope Giles Dickson.

Evropa v současné době získává z obnovitelných zdrojů jen něco málo přes 22 % své energie. Nejčastěji je využívána energie z větru, slunce, biomasy a vody.

Zdroj: Euroactiv, Climate Action Network

Nenechte si ujít
Reklama
Program Záruka Elektromobilita

Dnes začala Národní rozvojová banka přijímat žádosti o zaručení úvěru na elektromobily

Autor: Martin Pokorný

18. března 2024

Plynárenství v ČR

S plynovými kotli se podle odborníků počítá i po roce 2029

Autor: Marek Kuřina

15. března 2024

Dekarbonizační cíle EU

Energetici v Evropě vloni nainstalovali rekordní množství větrných elektráren

Autor: Marek Kuřina

14. března 2024

Spotřeba elektřiny v ČR

Češi loni pokračovali v šetření elektřinou, spotřeba se snížila o 4,1 %

Autor: Martin Pokorný

12. března 2024

Další články