Elektřina

Novela energetického zákona ukotvuje akumulaci elektřiny, tedy zejména ukládání jejích přebytků

AUTOR: Marek Kuřina

Elektřina

ČEZ v roce 2023 vydělal 29,6 mld. Kč, z toho 74 % v rámci bezemisních činností

AUTOR: Martin Pokorný

Energetická krize

Český průmysl stále srážejí vysoké ceny energií, dražší výrobky pak nejsou konkurenceschopné

AUTOR: Marek Kuřina

Ze zahraničí
Fúzní elektrárny

V Británii postaví zkušební fúzní jadernou elektrárnu o výkonu 60 MW

Britská společnost First Light Fusion plánuje postavit zkušební elektrárnu o výkonu 60 MW založenou na speciální technologii projekční fúze. Kromě výroby elektřiny by měla elektrárna produkovat také významné množství přebytečného tritia.
 
FOTO: First Light Fusion

autor

Jiří Kostka

10. prosince 2022

Reklama
Reklama

Na návrhu nového systému teď bude nově spolupracovat dle webu World Nuclear News s kanadskými jadernými laboratořemi – společností CNL.

First Light Fusion uvedla, že vývoj připravovaného zařízení by měl stát přibližně 570 milionů dolarů a očekává se, že nové zařízení ročně vyprodukuje asi 2 kilogramy přebytečného tritia. Zařízení prý bylo navrženo s méně přísnými technologickými požadavky, čímž by se měly snížit celkové výrobní náklady a zkrátit doba jeho vývoje. Zároveň by ale měly být zachovány všechny bezpečnostní standardy.

Jedním z klíčových rysů nových fúzních elektráren je schopnost záměrně vyrábět z deuteria v reaktoru tritium, které se pak opětovně používá jako palivo. Nové zařízení by ale mělo být schopné vyrábět tritia více, než poté samo spotřebuje.

First Light Fusion na projektu spolupracuje také se španělským strojírenským gigantem IDOM, který se podílí na návrhu komory fúzního reaktoru. Kromě toho, že by měla odolat extrémním teplotám a tlaku, které jsou pro jadernou fúzi nezbytné, by měla stěna reaktoru obsahovat také tekuté lithium, která bude pohlcovat odražené neutrony. Díky tomu by mělo být vyrobené tritium stabilní a mohlo by se jej tak vyrobit mnohem více.

First Light s CNL uzavřela dohodu o spolupráci na předběžném návrhu celého systému a také na vývoji infrastruktury pro zpracování a následné skladování získaného tritia. Podle dohody představí kanadská společnost dvě potenciální technologie, na jejichž základě budou provedeny výpočty předpokládaných zásob tritia a také posouzení možných bezpečnostních a technologických rizik, která jsou s výrobou a skladováním tritia spojená.

Nový systém představuje podle CNL průlom v palivovém cyklu jaderné fúze a je klíčovým pro udržení stability tritia, které má jinak tendenci pronikat do chladicího média. „Má to zásadní význam pro licencování a bezpečnost reaktoru a prokazuje to soběstačnost fúzního reaktoru z hlediska produkce a spotřeby tritia," uvedla kanadská společnost ve svém prohlášení.

„Naše konstrukce umožní soběstačnost v oblasti výroby tritia a společnost CNL nás podpoří při počátečním návrhu systému schopného tritium získávat a dále skladovat," uvedl Nick Hawker, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti First Light Fusion

„S rostoucím zájmem o jadernou fúzi jako zdroje čisté elektřiny využíváme naše schopnosti stále více, a jsme tak stále blíže k nasazení bezpečných fúzních reaktorů do běžného provozu," doplnil Ian Castillo, vedoucí ředitelství CNL pro vodíkové a tritiové technologie.

Zdroj: World Nuclear News, First Light Fusion

Nenechte si ujít
Reklama
Program Záruka Elektromobilita

Dnes začala Národní rozvojová banka přijímat žádosti o zaručení úvěru na elektromobily

Autor: Martin Pokorný

18. března 2024

Plynárenství v ČR

S plynovými kotli se podle odborníků počítá i po roce 2029

Autor: Marek Kuřina

15. března 2024

Dekarbonizační cíle EU

Energetici v Evropě vloni nainstalovali rekordní množství větrných elektráren

Autor: Marek Kuřina

14. března 2024

Spotřeba elektřiny v ČR

Češi loni pokračovali v šetření elektřinou, spotřeba se snížila o 4,1 %

Autor: Martin Pokorný

12. března 2024

Další články