Plyn

Česko posiluje energetickou bezpečnost získáním kapacity v německém terminálu Stade

AUTOR: Marek Kuřina

Ze zahraničí
Zásoby zemního plynu

Velká Británie má podle společnosti Centrica kriticky nízké zásoby zemního plynu

Majitel největšího britského dodavatele energie, společnosti Centrica, varoval, že Spojené království má jedny z nejnižších zásob plynu v Evropě.
 
FOTO: Centrica

autor

Jiří Kostka

11. listopadu 2022

Reklama
Reklama

Odborníci v Británii už dříve varovali, že v případě nedostatku plynu mohou Britové čelit výpadkům dodávek elektřiny. Společnost Centrica nyní dle webu Energy Live News uvedla, že Spojené království má zásoby plynu na pouhých devět dní, zatímco Německo na 89, Francie na 103 a Nizozemsko na 123 dní.

Společnost Centrica proto minulý týden oznámila, že znovu zprovozní své skladovací zařízení Rough. „Domníváme se, že v krátkodobém horizontu může Rough pomoci našemu energetickému systému tím, že bude skladovat zemní plyn v době, kdy ho bude přebytek, a uvolňovat ho, když jej bude země potřebovat v době mrazů a vysoké poptávky,“ uvedl výkonný ředitel skupiny Centrica Chris O'Shea. 

„Znovuotevření zásobníku plynu Rough před zimou dále posílí energetickou bezpečnost Spojeného království a učiní nás méně náchylnými k Putinově manipulaci s globálními dodávkami plynu,“ komentoval znovuzprovoznění zásobníku, který má navýšit britské skladovací kapacity zhruba o padesát procent, ministr pro obchod a energetiku Grant Shapps.

„Rough nám sice trn z paty zcela nevytrhne, je ale klíčovou součástí řady kroků, které mohou být podniknuty, aby Spojené království letošní zimu zvládlo,“ dodal O'Shea.

Už před několika týdny uvedla společnost National Grid ve své zprávě, že v jednom z možných scénářů by Britové mohli čelit několika tříhodinovým plánovaným výpadkům dodávek elektřiny týdně.

Britská vláda ale ujišťuje, že má různé zdroje dodávek, které by měly letošní poptávku po plynu pokrýt. Má se jednat například o plynovody z Norska a dalších evropských zemí a terminály na dovoz zkapalněného zemního plynu.

Zdroj: Energy Live News, Centrica

Nenechte si ujít
Reklama
Výsledky hospodaření společnosti ČEZ

ČEZ za tři čtvrtletí vydělal 29,8 mld. Kč, meziročně o 43 % méně

Autor: Marek Kuřina

16. listopadu 2023

Elektroenergetika

Nárůst regulovaných cen za přepravu a distribuci plynu zdraží v Česku teplo

Autor: Marek Kuřina

03. listopadu 2023

Jaderná energetika

Jaderný průmysl v Česku: Cestovní mapa rozvoje malých a středních reaktorů

Autor: Martin Pokorný

01. listopadu 2023

Další články