Plyn

Zemního plynu bude dostatek, Evropa se totiž dohodla na spuštění společných nákupů

AUTOR: Martin Pokorný

Plyn

Alžírský plyn by mohl nahradit dodávky z Ruska, jedná se i o dalších nerostných surovinách

AUTOR: Martin Pokorný

Plyn

Data o stavu zásobníků s plynem půjde sledovat průběžně

AUTOR: Marek Kuřina

Ze zahraničí
Energetická krize v Evropě

Britové můžou být v zimě několikrát týdně bez proudu, prozradil to nový vládní dokument

Britové by tuto zimu mohli zažít několik tříhodinových výpadků proudu týdně. Vyplývá to z nového vládního dokumentu, který se zabývá řešením aktuální energetické krize.
 
FOTO: Pixabay

autor

Jiří Kostka

25. října 2022

Reklama
Reklama

Britská vláda sice ubezpečila, že Spojené království není závislé na ruském plynu, spoléhá se ale na dovoz z jiných evropských zemí. Pokud by tyto dodávky podle webu Energy Live News nebyly dostatečné, musela by vláda sáhnout ke krizovým opatřením.

Za chladných nocí v lednu i v únoru by se výpadky elektřiny mohly stát poměrně častými, varoval šéf britské nadnárodní energetické společnosti National Grid John Pettigrew na začátku tohoto měsíce. V zájmu ochrany dodávek energie má totiž britský premiér pravomoc vydávat nařízení o přerušení dodávek elektřiny a úsporách podle takzvaného kodexu pro nouzové zásobování elektřinou (ESEC).

Ten byl zaveden proto, aby bylo zajištěno rovnoměrné rozdělení elektřiny pro spotřebitele bez ohledu na to, kde žijí. V rámci kodexu existují tři stupně. První z nich je výzva veřejnosti, aby snížila svou spotřebu elektřiny. Druhou je zavedení limitu na spotřebu energie v průmyslu. Poslední a nejkrajnější jsou pak výpadky elektřiny pro britské domácnosti.

V rámci posledního stupně kodexu pak existují také tři úrovně, které rozhodují o tom, kolik výpadků elektřiny domácnosti zažijí. Na první úrovni dochází k výpadkům třikrát týdně, na druhé dvakrát až šestkrát týdně a na třetí úrovni mohou být domácnosti bez elektřiny až 27 hodin za týden. S posledními dvěma stupni se však prozatím vůbec nepočítá.

Pettigrew upřesnil, že k výpadkům by pravděpodobně docházelo mezi 16. a 19. hodinou večer v těch dnech, kdy je venku opravdu velká zima. Samozřejmě existují místa a budovy, kterých by se případné výpadky neměly nijak dotknout. Jedná se například o nemocnice, ropné rafinérie, výrobce potravin nebo vodárenské a kanalizační společnosti. Očekává se ale, že pokud je to proveditelné, sníží všechna chráněná místa svou spotřebu zhruba na úroveň uplatňovanou na nechráněné lokality.

„Spojené království má bezpečný a rozmanitý energetický systém. Abychom tuto pozici dále posílili, zavedli jsme plány na zajištění dodávek a společnost National Grid ve spolupráci s dodavateli energie spustí službu, která bude odměňovat uživatele, kteří sníží svou spotřebu v době špičky," dodal mluvčí britské vlády.

Zdroj: Energy Live News, INews

Nenechte si ujít
Reklama
Řešení energetické krize

Pomoc státu se míjí účinkem, třetina firem nevyužívá žádné vládou zavedené opatření

Autor: Marek Kuřina

25. listopadu 2022

Řešení moderní energetiky

Trh fotovoltaik a dalších úsporných řešení rychle roste, dodavatelé hlásí rekordy

Autor: Marek Kuřina

24. listopadu 2022

Jak sehnat dodávky energie poradí manuál

Dodávky energií pomůže obcím zajistit podle ministerstva kontraktační povinnost

Autor: Martin Pokorný

23. listopadu 2022

Jaderná energetika v ČR

Temelín dodává do přenosové soustavy historicky nejvíc elektřiny

Autor: Marek Kuřina

22. listopadu 2022

Spotřeba elektřiny

Výměnou starých spotřebičů lze výrazně snížit výdaje za elektřinu

Autor: Martin Pokorný

22. listopadu 2022

Nárazová odorizace

Tento týden kontroluje GasNet před zimou těsnost plynovodů

Autor: Marek Kuřina

21. listopadu 2022

Další články