Energetická krize

Lidé mohou topit v kotlích na uhlí i po začátku roku 2025

AUTOR: Marek Kuřina

Ze zahraničí
Evropská solidarita

Putinova energetická válka je zkouškou solidarity mezi státy EU

Pokračující válka na Ukrajině způsobuje v Evropě složitou energetickou a ekonomickou situaci, která testuje solidaritu jednotlivých zemí. Komisař EU pro ekonomiku Paolo Gentiloni vyzval k jednotnému postupu.
 
FOTO: Pixabay

autor

Jiří Kostka

22. října 2022

Reklama
Reklama

Dopady konfliktu na energetiku se projevují v celé Evropě. Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval občany, aby před zimou snížili spotřebu plynu o 10 %. Itálie se chystá snížit spotřebu plynu o 7 %. „Nikdy jsme nezažili tak náročnou situaci," řekl televizi CNBC Paolo Gentiloni, komisař EU pro ekonomiku.

„Vyzývám k evropské akci, evropské solidaritě. Zkušenost, kterou jsme měli v předchozí krizi ukázala, že společným jednáním, společnou reakcí jsme schopni zabránit rozdělení evropských zemí," řekl Gentiloni s odkazem na jednotnou distribuci vakcín proti Covidu-19 v roce 2021. Představil tak myšlenku společného nástroje, který by mohl pomoci členským státům EU v boji proti energetické krizi.

V tom, jak jednotlivé země přistupují k energetické krizi, se ale začínají objevovat rozdíly. Polsko, Belgie, Itálie a Řecko například navrhují cenový koridor pro plyn napříč Evropou, který by měl zmírnit nárůst cen. Předpokládá se však, že jiné země, včetně Německa, kvůli obavám, že by omezení cen mohlo mít negativní dopady na energetickou bezpečnost, tento plán nepodpoří.

Německo mezitím zavedlo svá vlastní opatření. Kancléř Olaf Scholz 30. září 2022 představil balíček ve výši 200 miliard eur na dotování základní spotřeby pro domácnosti a malé a střední podniky. Německo tak vyvolalo otázky ohledně své ochoty reagovat na energetickou krizi jednotně pod hlavičkou EU. Současně tím způsobilo i obavy, že by mohl mít tento krok negativní dopady na sousední státy.

Přestože konkrétní údaje zatím nebyly zveřejněny, plány Německa mají platit do roku 2024 a mají zahrnovat zpomalování růstu cen elektřiny a plynu, snížení DPH nebo znovuobnovení Fondu hospodářské stabilizace, který byl použit na záchranu společnosti Lufthansa během pandemie.

Polský premiér Mateusz Morawiecky krok Německa ostře zkritizoval. „Je to náš společný problém. Nemůže to být tak, že jedna země, která je nejbohatší a nejrozvinutější v Evropě, bude blokovat vše, co se nyní děje," řekl.

Polská ministryně financí Magdalena Rzeczkowská zaujala vyváženější přístup a uvedla, že Evropa by se sice měla snažit najít společná řešení pro všechny, zároveň ale chápe, proč některé země předkládají své vlastní návrhy. „Diskuse o energetice trvají příliš dlouho. Polsko také dělá vlastní programy a vlastní řešení. Nemůžeme tak dlouho čekat. Přesto ale musíme mít koordinovaný přístup," sdělila Rzeczkowská.

Předseda Euroskupiny – neformálního orgánu EU, který sdružuje ministry financí zemí, jejichž měnou je euro, Pascal Donohoe uvedl, že i on chápe, proč země předkládají své vlastní návrhy, místo aby čekaly na jednotný postup celé EU.

Zdroj: CNBC, Reuters

Nenechte si ujít
Reklama
Novela zákona o ochraně ovzduší

Lidé mohou topit v kotlích na uhlí i po začátku roku 2025

Autor: Marek Kuřina

23. května 2023

Fotovoltaika v ČR

Přebytky energie z fotovoltaické elektrárny lze ukládat do baterií i do vody

Autor: Martin Pokorný

18. května 2023

Emisní předpis Euro 7 budí kontroverze

Nový emisní předpis zdraží dle odborníků přepravu zboží, jízdenky i výrobu automobilů

Autor: Marek Kuřina

10. května 2023

Solární energie v ČR

Solární elektrárny ČEZ letos uspořily již 17 tisíc tun uhlí

Autor: Marek Kuřina

04. května 2023

Elektromobily Peugeot

Od roku 2035 jen elektromobily. Co bude ale s miliony aut se spalovacím motorem?

Autor: Tereza Komárková

03. května 2023

Stížnosti na chybné vyúčtování energií

V prvním čtvrtletí ERÚ řešil 4 tisíce podání, polovina se týkala plateb za energie

Autor: Marek Kuřina

28. dubna 2023

Dovoz plynu

Společné nákupy plynu v EU startují. Firmy mohou podávat nabídky

Autor: Martin Pokorný

26. dubna 2023

Další články