Plyn

Zemního plynu bude dostatek, Evropa se totiž dohodla na spuštění společných nákupů

AUTOR: Martin Pokorný

Plyn

Alžírský plyn by mohl nahradit dodávky z Ruska, jedná se i o dalších nerostných surovinách

AUTOR: Martin Pokorný

Plyn

Data o stavu zásobníků s plynem půjde sledovat průběžně

AUTOR: Marek Kuřina

Ze zahraničí
Trh s energiemi

Situace na trzích s energiemi je kritická, EU proto zavede strop na příjmy výrobců elektřiny

Na mimořádném zasedání Rady pro energetiku se včera ministři dohodli na konečné podobě návrhu Evropské komise (EK) na řešení vysokých cen energií.
 
FOTO: Pixabay

autor

Martin Pokorný

01. října 2022

Reklama
Reklama

Ministři rovněž diskutovali o jednotlivých možnostech celoevropského řešení problému vysokých cen zemního plynu. Dále delegace Dánska, Švédska a Německa dle webu MPO informovaly o incidentu na plynovodech v Baltském moři.

„Situace na trzích s energiemi je nadále kritická. Proto děkuji Evropské komisi za přípravu návrhu nařízení v tak krátké době a spolupráci všem členským státům na dohodě, které jsme dnes dosáhli,“ říká ministr Jozef Síkela a dodává: „Zásadním opatřením je zavedení dočasného stropu na příjmy výrobců elektřiny, kteří používají levnější zdroje než plyn, na 180 eurech za megawatthodinu. Příjmy nad tímto prahem mohou členské státy využít k financování opatření, která povedou ke snížení nákladů na energie pro domácnosti. Toto opatření by mělo přesměrovat celkem až 120 miliard EUR zisků producentů elektřiny směrem k domácnostem EU.“

U malých a středních firem, tedy společností do 1,25 miliard korun obratu a 250 zaměstnanců, se ministři shodli na umožnění výjimky z pravidel veřejné podpory a odsouhlasili možnost cenové intervence také pro tuto skupinu zákazníků, bez ohledu na to, v jakém oboru podnikají.

„To pro ně znamená předvídatelnost, jistotu, možnost plánovat, ocenit svoje výrobky, a to minimálně na celý příští rok 2023. Těší mě, že se podařilo tento návrh vyjednat,“ dodává ministr Síkela s tím, že ze strany Komise obdržel příslib také toho, že brzy rozhodne o prodloužení a rozšíření takzvaného dočasného krizového rámce na pomoc větším podnikům postiženým ruskou agresí proti Ukrajině.

Ministři se shodli také na omezení spotřeby elektřiny napříč EU. Stanovili dobrovolný celkový cíl snížení spotřeby elektřiny o 10 % a povinný cíl snížení spotřeby elektřiny o 5 % v tzv. špičkových hodinách. Dalším odsouhlaseným opatřením je solidární příspěvek společností ze sektoru fosilních paliv. Tento příspěvek dosáhne minimální výše 33 % z nadměrných zisků. I tyto prostředky budou plně využity na podporu spotřebitelů v jednotlivých členských státech.

Ministři dále vyzvali Evropskou komisi k urychlenému předložení několika dalších opatření, která by řešila vysoké ceny plynu a jejich vliv na ceny elektřiny. Tato opatření by mohla zahrnovat například zavedení cenového stropu na dovážený plyn nebo nový evropský index paralelní k TTF, který by lépe odrážel situaci na světovém trhu.

Ministři podpořili také rychlé zprovoznění společných nákupů plynu prostřednictvím energetické platformy EU. Tímto společným postupem se jednoznačně zvýší vyjednávací síla EU na světovém trhu s plynem, která pomůže zajistit dodávky plynu do EU za přijatelné ceny.

Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu, European Commissions

Nenechte si ujít
Reklama
Řešení energetické krize

Pomoc státu se míjí účinkem, třetina firem nevyužívá žádné vládou zavedené opatření

Autor: Marek Kuřina

25. listopadu 2022

Řešení moderní energetiky

Trh fotovoltaik a dalších úsporných řešení rychle roste, dodavatelé hlásí rekordy

Autor: Marek Kuřina

24. listopadu 2022

Jak sehnat dodávky energie poradí manuál

Dodávky energií pomůže obcím zajistit podle ministerstva kontraktační povinnost

Autor: Martin Pokorný

23. listopadu 2022

Jaderná energetika v ČR

Temelín dodává do přenosové soustavy historicky nejvíc elektřiny

Autor: Marek Kuřina

22. listopadu 2022

Spotřeba elektřiny

Výměnou starých spotřebičů lze výrazně snížit výdaje za elektřinu

Autor: Martin Pokorný

22. listopadu 2022

Nárazová odorizace

Tento týden kontroluje GasNet před zimou těsnost plynovodů

Autor: Marek Kuřina

21. listopadu 2022

Další články