Elektřina

Temelín přechází na delší palivový cyklus

AUTOR: Tereza Komárková

Ze zahraničí
Výroba vodíku

USA výrazně pokročily ve výrobě vodíku, jak zareaguje Evropa

USA výrazně pokročily v zavádění vodíku jako paliva budoucnosti. Prezident Joe Biden představil zákon Inflation Reduction Act, který alokuje mnohem více peněz do technologií výroby vodíku.
 
FOTO: Hydrogen Council

autor

Martin Pokorný

26. září 2022

Reklama
Reklama

Zároveň neurčuje, jakou technologií se má vodík vyrábět. USA plánují v příštích deseti letech vynaložit 370 miliard dolarů na obnovitelné zdroje energie a další nízkouhlíkové technologie.

Nově přijatý zákon dle webu National Renewable Energy Laboratory stanoví, že si výrobci vodíku mohou snížit daň, kterou odvádějí státu, přičemž výše daňové slevy závisí výhradně na množství oxidu uhličitého vypouštěného při výrobě. Výrobci používající v současnosti nejčistší metodu získávání vodíku elektrolýzou, při níž se na každý kilogram vodíku uvolní 0,45 kg oxidu uhličitého, si tak budou moci odepsat tři dolary za každý kilogram vyrobeného vodíku.

Takto získaný vodík by mohl být levnější než tzv. šedý vodík pocházející z parního reforminku plynu. Při použití této metody se na každý kilogram vodíku uvolní 8-10 kg oxidu uhličitého. V současné době se cena šedého vodíku v USA pohybuje kolem 2 USD/kg. Proto se téměř veškerý vodík, tedy zhruba deset milionů tun ročně, vyrábí v USA právě jako šedý vodík.

Nová americká legislativa by měla výrazně urychlit práci, kterou realizuje například Hydrogen Council. Jedná se o celosvětovou organizaci, která v současné době sdružuje 132 korporací zabývajících se vodíkovými technologiemi.

Zelený vodík se stane konkurenceschopným

Odborníci z National Renewable Energy Laboratory nedávno předpověděli, že cena zeleného vodíku klesne do roku 2026 o tři dolary. Díky novému zákonu ale cena klesne prakticky okamžitě. Náklady se prudce sníží na úroveň, kdy se zelený vodík stane konkurenceschopným a na mnoha místech levnějším než vodík získávaný z fosilních paliv.

Již v loňském roce vstoupil v USA v platnost zákon Investment and Jobs Act, který počítá s 8 miliardami dolarů na vytvoření osmi regionálních vodíkových hubů v USA, jež budou produkovat zelený vodík. Společnosti čekající na rozdělení těchto peněz předložily 22 projektů potenciálních hubů. Rozhodovat by se mělo v září nebo říjnu.

Brzy se také očekává zahájení projektu společností Mitsubishi Power Americas a Magnum Development v hodnotě 2,65 miliardy dolarů, v rámci kterého budou instalovány turbíny o výkonu 840 megawattů poháněné směsí zemního plynu a vodíku a podporované fotovoltaickou instalací.

Produkovat vodík bude 220megawattový systém elektrolýzy. V nedalekých podzemních solných dómech zase vzniknou úložiště, kde se bude uchovávat až 300 GWh energie ve formě vodíku. Velkým propagátorem využití vodíku nejen v dopravě je Toyota. Ta uvedla na trh první komerční vůz na palivové články Mirai, ve spolupráci s partnery vyvíjí nákladní vozidla, lodě nebo vlaky na vodíkový pohon. Vodíkové technologie testuje i v rámci města budoucnosti Woven City.

Zdroj: National Renewable Energy Laboratory, Toyota

Nenechte si ujít
Reklama
Novinky temelínské elektrárny

Temelín přechází na delší palivový cyklus

Autor: Tereza Komárková

21. září 2023

Peugeot e-208 facelift

Nejprodávanější malý elektromobil v Evropě je po faceliftu, ujede až 400 km

Autor: Marie Slováková

23. srpna 2023

Ceny energií v ČR

ČEZ vydělal v roce 2022 rekordních 80 miliard korun

Autor: Martin Pokorný

22. srpna 2023

Austrálie se snaží dosáhnout 0 emisí

Austrálie by se dále neměla podílet na rozvoji jaderné energetiky. Je příliš drahá a pomalá, tvrdí australská studie

Autor: Tereza Komárková

16. července 2023

Novela zákona o ochraně ovzduší

Lidé mohou topit v kotlích na uhlí i po začátku roku 2025

Autor: Marek Kuřina

15. července 2023

Fakta a mýty

Elektromobily jsou přece bezúdržbové, žádné oleje nepotřebují. Anebo ne?

Autor: Vítek Koldinský

28. června 2023

Další články