Elektromobilita

Budoucí vozy značky Peugeot budou ostře řezané, autonomní, ale hlavně bezemisní

AUTOR: Tereza Komárková

Plyn

Výrobu biometanu loni zahájil rekordní počet nových zařízení

AUTOR: Marek Kuřina

Energetická krize

Česko už během zimy ušetřilo přes 800 milionů kubíků plynu

AUTOR: Martin Pokorný

Ze zahraničí
EU a energetika

Mimořádné jednání Rady EU pro energetiku se uskuteční až 9. září

Předseda vlády Petr Fiala přijal na začátku tohoto týdne v Kramářově vile spolkového kancléře Německa Olafa Scholze.
 
FOTO: Vláda ČR

autor

Marek Kuřina

31. srpna 2022

Reklama
Reklama

Hlavním tématem jednání byla dle webu Vlády ČR energetika – zejména řešení vysokých cen elektřiny, rozvoj evropské energetické infrastruktury, a dále posílení obranné spolupráce a také bilaterální vztahy.

Lídři ČR i Německa se shodli na potřebě najít celoevropské řešení pro snížení cen elektřiny, které neodpovídají nákladům na výrobu. „Jsem rád, že jsme se shodli, že celoevropský přístup je nutný. Já budu intenzivně pracovat na tom, jako představitel předsednické země EU, aby byla shoda na co nejrychlejším společném řešení napříč všemi členskými zeměmi EU. Dnes jsem dopoledne hovořil i s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen a jsme připraveni ve spolupráci s komisí k takovému řešení dospět,“ uvedl po jednání premiér Fiala.

České předsednictví dnes také svolalo mimořádné jednání Rady EU pro energetiku, které se uskuteční v pátek 9. září a kde bude představeno krátkodobé i střednědobé řešení tohoto problému. 

ČR má rovněž velký zájem podílet se na rozvoji evropské energetické infrastruktury, zejména na získání kapacit v plovoucích LNG terminálech, které bude Německo budovat v příštích měsících a letech. „Máme zájem především o kapacitu v chystaném terminálu Lubmin Greifswald a jsme připraveni se aktivně podílet na jeho přípravě. Domluvili jsme se na dalších konkrétních krocích. LNG terminál v Německu je pro ČR klíčový, protože z Německa jsme schopni zkapalněný plyn dostat existujícími plynovody poměrně jednoduše do ČR,“ dodal premiér.

Důležitým tématem jednání byl také vývoj na Ukrajině a obranná spolupráce. „Jsem velmi rád, že se nám podařilo dohodnout na tom, že Německo daruje České republice 14 tanků Leopard výměnou za vojenský materiál, který jsme Ukrajině dosud poskytli. To, co jsme začali na našem květnovém jednání v Berlíně, jsme dovedli do konce. První tanky přijdou už na konci letošního roku. Je to velký konkrétní krok ve vojenské spolupráci,“ řekl Petr Fiala.  

Zdroj: Vláda ČR, REPowerEU

Nenechte si ujít
Reklama
Fotovoltaika v ČR

Deset tipů, jak zvýšit výrobu z fotovoltaiky v zimě

Autor: Martin Pokorný

02. února 2023

Situace na trhu s energiemi

Ceny energií na trzích klesají, pocítit by to měli postupně i koncoví zákazníci

Autor: Marek Kuřina

30. ledna 2023

Další články