Plyn

Česko posiluje energetickou bezpečnost získáním kapacity v německém terminálu Stade

AUTOR: Marek Kuřina

Plyn
Energetická bezpečnost ČR

Vláda schválila nákup společnosti NET4GAS, držitele licence pro přepravu zemního plynu v ČR

Vláda pověřila státní společnost ČEPS koupí firmy NET4GAS Holdings, která provozuje rozsáhlý systém plynovodů a předávacích stanic a má tak jedinečnou roli v oblasti přepravy a dodávek plynu pro české zákazníky.
 
FOTO: NET4GAS

autor

Martin Pokorný

13. října 2023

Reklama
Reklama

Česká republika je dle webu MPO jednou z mála evropských zemí, která podobnou kritickou plynovou infrastrukturu neovládá. Nákup společnosti je dalším opatřením, posílí energetickou bezpečnost České republiky.

Kupní cena je podle posudků zhotovených jednou z největších světových bank a jednou renomovanou nadnárodní společností spravedlivá. Konkrétní částku bude možné zveřejnit  po podpisu kupní smlouvy

„Firma NET4GAS vlastní 4 tisíce kilometrů plynovodů, které vedou plyn přes české území, a provozuje tři hraniční předávací stanice, pět kompresních stanic a stovku předávacích stanic pro další distribuci plynu. Firma je držitelem výlučné licence pro přepravu zemního plynu v České republice,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela s tím, že Česká republika je jednou z mála evropských zemí, která nemá přímý vliv na přepravu plynu. „Za společnost NET4GAS není náhrada. Jestli chceme do České republiky dovážet plyn, bude to mít na starosti právě ona. Nakupujeme tak základní stavební kámen české energetické bezpečnosti.“

Finanční bilance společnosti NET4GaAS mezi lety 2015 a 2022 ukazuje celkový zisk po zdanění ve výši 27,7 miliardy korun. Kromě toho společnost eviduje finanční aktiva ve výši 6,8 miliardy korun, zároveň má vydané dluhopisy v hodnotě 18,5 miliardy korun a úvěry 14,5 miliardy korun s termínem splatnosti mezi lety 2025 a 2028.

„Stát nekupuje pouze plynovody a kompresní stanice, ale přebírá celou společnost NET4GAS, včetně jejího zkušeného managementu a zaměstnanců,“ říká ministr Síkela s tím, že kupní cena je pro stát podle posudků renomovaných, důvěryhodných institucí spravedlivá. „Potvrdila to jak jedna z největších světových bank, tak renomovaná nadnárodní poradenská společnost. Konkrétní částku zveřejníme tento pátek po podpisu kupní smlouvy.“

Plynovody firmy NET4GAS by mohly být součástí vodíkového koridoru, který do budoucna počítá s přepravou až 16 miliard kubíků plynu ročně z Ukrajiny přes Slovensko a Česko do Německa. Pro využití potrubí na vodík budou potřeba náročné investice. Pro tento projekt má společnost NET4GAS velkou šanci získat finanční podporu od Evropské komise, což Ministerstvo průmyslu a obchodu aktivně podporuje i při jednáních s dotčenými úřady.

V roce 2024 vyprší kontrakt na tranzit plynu z Ruska přes Ukrajinu. V případě jeho neprodloužení by státy jako Slovensko, Rakousko či Maďarsko spoléhaly na dodávky plynu přes Česko. „Vzhledem k proměně, kterou prochází evropská energetika, je důležité, aby stát měl možnost podporovat průběh nutných změn a realizaci nových projektů. NET4GAS Holdings zajišťuje mezinárodní tranzit, tedy přepravu plynu pro zákazníky přes Českou republiku a do ní. Proto je pro nás tato infrastruktura tak klíčová,“ říká ministr Síkela s tím, že nákup NET4GAS je investice do energetické bezpečnosti České republiky, investice, která pomůže dalšímu rozvoji české energetiky.

NET4GAS je držitelem výlučné licence pro přepravu zemního plynu v České republice. Řídí plynárenskou soustavu v případě nouze a vyhlašuje regulační stupně, tím tedy rozhoduje o dodávkách plynu zákazníkům. Jakékoli problémy s plynovody NET4GAS by zásadně ohrozily dodávky plynu do země. Nákup NET4GAS je dalším krokem, kterým vláda posiluje energetickou soběstačnost České republiky.

Zdroj: MPO, NET4GAS

Nenechte si ujít
Reklama
Výsledky hospodaření společnosti ČEZ

ČEZ za tři čtvrtletí vydělal 29,8 mld. Kč, meziročně o 43 % méně

Autor: Marek Kuřina

16. listopadu 2023

Elektroenergetika

Nárůst regulovaných cen za přepravu a distribuci plynu zdraží v Česku teplo

Autor: Marek Kuřina

03. listopadu 2023

Jaderná energetika

Jaderný průmysl v Česku: Cestovní mapa rozvoje malých a středních reaktorů

Autor: Martin Pokorný

01. listopadu 2023

Další články