Elektřina

Temelín přechází na delší palivový cyklus

AUTOR: Tereza Komárková

Plyn
České plynárenství 2023

Co čeká podle expertů české plynárenství v letošním roce

Hlavní výzvu představuje zajištění dostatečného množství plynu pro zimní období 2023–2024, a to na celospolečensky udržitelné cenové úrovni. 
 
FOTO: GasNet

autor

Marek Kuřina

22. ledna 2023

Reklama
Reklama

Nutností je dle webu Českého plynárenského svazu (ČPS) i průběžné obstarávání nových kontraktů na dodávky, uskladnění a přepravu LNG, to vše ve spojitosti s významným snížením dodávek plynu z Ruska do Evropy.

Jako důležitou spatřuje Martin Slabý, předseda Rady ČPS, také razantní podporu růstu výroby domácího biometanu ve spojitosti s dopracováním legislativy a nastavením podpůrných státních programů a faktickou přípravu na vodíkovou energetiku.

S tím se pojí aktualizace vodíkové strategie, reálné kroky v úpravě národní energetické legislativy a podpora pilotních projektů směřujících k akceleraci užití vodíku v energetice a průmyslu. Má-li se v průběhu pár let několikanásobně navýšit instalovaný výkon fotovoltaických elektráren na více než 15 GW, stane se výroba vodíku reálnou alternativou.

Myslet by se mělo i na aktualizaci Národního klimaticko-energetického plánu i Státní energetické koncepce, které musejí reflektovat realitu doby a udržitelnou transformaci energetiky pro příští desetiletí. Zemní plyn bude ještě po mnoho let nezastupitelný. Je vhodný z vícero důvodů. Je ho celosvětově dostatek a zajišťuje energii s vysokou účinností a minimální environmentální stopou. 

Zásobníky na zemní plyn v Česku jsou aktuálně (k 19. lednu 2023) plné z 84 procent. Uskladněno v nich je o téměř 80 procent plynu více než loni touto dobou, uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. V posledních týdnech mělo na stav rezerv pozitivní vliv hlavně počasí.

Za poslední týden přibylo v českých zásobnících 22,5 milionu metrů krychlových plynu, uvádí web ministerstva průmyslu a obchodu. Podle společnosti Amper Meteo byla spotřeba plynu loni v Česku v meziročním srovnání o 19,2 procenta nižší.

Zdroj: Český plynárenský svaz, Ministerstvo průmyslu a obchodu

Nenechte si ujít
Reklama
Novinky temelínské elektrárny

Temelín přechází na delší palivový cyklus

Autor: Tereza Komárková

21. září 2023

Peugeot e-208 facelift

Nejprodávanější malý elektromobil v Evropě je po faceliftu, ujede až 400 km

Autor: Marie Slováková

23. srpna 2023

Ceny energií v ČR

ČEZ vydělal v roce 2022 rekordních 80 miliard korun

Autor: Martin Pokorný

22. srpna 2023

Austrálie se snaží dosáhnout 0 emisí

Austrálie by se dále neměla podílet na rozvoji jaderné energetiky. Je příliš drahá a pomalá, tvrdí australská studie

Autor: Tereza Komárková

16. července 2023

Novela zákona o ochraně ovzduší

Lidé mohou topit v kotlích na uhlí i po začátku roku 2025

Autor: Marek Kuřina

15. července 2023

Fakta a mýty

Elektromobily jsou přece bezúdržbové, žádné oleje nepotřebují. Anebo ne?

Autor: Vítek Koldinský

28. června 2023

Další články