Nutností je dle webu Českého plynárenského svazu (ČPS) i průběžné obstarávání nových kontraktů na dodávky, uskladnění a přepravu LNG, to vše ve spojitosti s významným snížením dodávek plynu z Ruska do Evropy.
Jako důležitou spatřuje Martin Slabý, předseda Rady ČPS, také razantní podporu růstu výroby domácího biometanu ve spojitosti s dopracováním legislativy a nastavením podpůrných státních programů a faktickou přípravu na vodíkovou energetiku.
S tím se pojí aktualizace vodíkové strategie, reálné kroky v úpravě národní energetické legislativy a podpora pilotních projektů směřujících k akceleraci užití vodíku v energetice a průmyslu. Má-li se v průběhu pár let několikanásobně navýšit instalovaný výkon fotovoltaických elektráren na více než 15 GW, stane se výroba vodíku reálnou alternativou.
Myslet by se mělo i na aktualizaci Národního klimaticko-energetického plánu i Státní energetické koncepce, které musejí reflektovat realitu doby a udržitelnou transformaci energetiky pro příští desetiletí. Zemní plyn bude ještě po mnoho let nezastupitelný. Je vhodný z vícero důvodů. Je ho celosvětově dostatek a zajišťuje energii s vysokou účinností a minimální environmentální stopou.
Zásobníky na zemní plyn v Česku jsou aktuálně (k 19. lednu 2023) plné z 84 procent. Uskladněno v nich je o téměř 80 procent plynu více než loni touto dobou, uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. V posledních týdnech mělo na stav rezerv pozitivní vliv hlavně počasí.
Za poslední týden přibylo v českých zásobnících 22,5 milionu metrů krychlových plynu, uvádí web ministerstva průmyslu a obchodu. Podle společnosti Amper Meteo byla spotřeba plynu loni v Česku v meziročním srovnání o 19,2 procenta nižší.
Zdroj: Český plynárenský svaz, Ministerstvo průmyslu a obchodu