Elektromobilita

Budoucí vozy značky Peugeot budou ostře řezané, autonomní, ale hlavně bezemisní

AUTOR: Tereza Komárková

Plyn

Výrobu biometanu loni zahájil rekordní počet nových zařízení

AUTOR: Marek Kuřina

Energetická krize

Česko už během zimy ušetřilo přes 800 milionů kubíků plynu

AUTOR: Martin Pokorný

Plyn
České plynárenství 2023

Co čeká podle expertů české plynárenství v letošním roce

Hlavní výzvu představuje zajištění dostatečného množství plynu pro zimní období 2023–2024, a to na celospolečensky udržitelné cenové úrovni. 
 
FOTO: GasNet

autor

Marek Kuřina

22. ledna 2023

Reklama
Reklama

Nutností je dle webu Českého plynárenského svazu (ČPS) i průběžné obstarávání nových kontraktů na dodávky, uskladnění a přepravu LNG, to vše ve spojitosti s významným snížením dodávek plynu z Ruska do Evropy.

Jako důležitou spatřuje Martin Slabý, předseda Rady ČPS, také razantní podporu růstu výroby domácího biometanu ve spojitosti s dopracováním legislativy a nastavením podpůrných státních programů a faktickou přípravu na vodíkovou energetiku.

S tím se pojí aktualizace vodíkové strategie, reálné kroky v úpravě národní energetické legislativy a podpora pilotních projektů směřujících k akceleraci užití vodíku v energetice a průmyslu. Má-li se v průběhu pár let několikanásobně navýšit instalovaný výkon fotovoltaických elektráren na více než 15 GW, stane se výroba vodíku reálnou alternativou.

Myslet by se mělo i na aktualizaci Národního klimaticko-energetického plánu i Státní energetické koncepce, které musejí reflektovat realitu doby a udržitelnou transformaci energetiky pro příští desetiletí. Zemní plyn bude ještě po mnoho let nezastupitelný. Je vhodný z vícero důvodů. Je ho celosvětově dostatek a zajišťuje energii s vysokou účinností a minimální environmentální stopou. 

Zásobníky na zemní plyn v Česku jsou aktuálně (k 19. lednu 2023) plné z 84 procent. Uskladněno v nich je o téměř 80 procent plynu více než loni touto dobou, uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. V posledních týdnech mělo na stav rezerv pozitivní vliv hlavně počasí.

Za poslední týden přibylo v českých zásobnících 22,5 milionu metrů krychlových plynu, uvádí web ministerstva průmyslu a obchodu. Podle společnosti Amper Meteo byla spotřeba plynu loni v Česku v meziročním srovnání o 19,2 procenta nižší.

Zdroj: Český plynárenský svaz, Ministerstvo průmyslu a obchodu

Nenechte si ujít
Reklama
Fotovoltaika v ČR

Deset tipů, jak zvýšit výrobu z fotovoltaiky v zimě

Autor: Martin Pokorný

02. února 2023

Situace na trhu s energiemi

Ceny energií na trzích klesají, pocítit by to měli postupně i koncoví zákazníci

Autor: Marek Kuřina

30. ledna 2023

Další články