Plyn

Zemního plynu bude dostatek, Evropa se totiž dohodla na spuštění společných nákupů

AUTOR: Martin Pokorný

Plyn

Data o stavu zásobníků s plynem půjde sledovat průběžně

AUTOR: Marek Kuřina

Plyn

GasNet plánuje na Ústecku připojit do plynárenské sítě výrobnu vodíku

AUTOR: Martin Pokorný

Plyn
Dodávky zemního plynu

Alžírský plyn by mohl nahradit dodávky z Ruska, jedná se i o dalších nerostných surovinách

Alžírsko platí za světovou energetickou velmoc. Na světovém trhu je čtvrtým největším vývozcem zemního plynu a je jedním z hlavních dodavatelů plynu do Evropy.
 
FOTO: Pixabay

autor

Martin Pokorný

23. listopadu 2022

Reklama
Reklama

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela během návštěvy Alžírska jednal s alžírským premiérem a čtyřmi ministry o prohloubení hospodářské spolupráce a konkrétních partnerství v oblasti energetiky a těžby a podpoře vzájemného obchodu.

Cílem jeho cesty byla dle webu MPO také propagace české zkušenosti z technických oborů a technologických řešení. Alžírská rychle rostoucí ekonomika je třetí největší v Africe a země je významným exportérem energetických surovin do EU, přičemž zároveň poptává množství technologií a průmyslových produktů a služeb. 

„Jedním z hlavních cílů mé návštěvy v Alžírsku bylo posílení spolupráce v oblasti energetiky a nerostných surovin, které povede k povýšení vzájemných vztahů až k úrovni strategického partnerství a zároveň, jak doufám, dojde k rozšíření spolupráce nad rámec energetiky do oblastí posílení obchodu, investic, inovací, technologií a mnoha dalších,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Alžírsko vnímám jako jednu z hospodářsky a průmyslově nejvyspělejších zemí ve Středomoří a v Africe, která je právem považována za tradičního obchodního partnera České republiky a která nabízí pro české společnosti mnoho příležitostí.“

S alžírským ministrem energetiky a dolů Arkabem ministr Síkela podepsal Deklaraci o spolupráci zaměřenou na oblast energetiky a těžby – zejména plynu. Dále se sešel s ministrem průmyslu Zeghdarem, se kterým zahájil podnikatelské fórum za účasti více než stovky zástupců českých i alžírských firem.

S mininistrem obchodu a podpory exportu Rezigem se shodl na roli Alžírska coby významného a perspektivního obchodního partnera České republiky ve Středomoří a vstupní brány do Afriky a arabských zemí. Ministr Síkela jednal také s ministrem pro znalostní ekonomiku, start-upy a mikropodniky Oualidem o výměně zkušeností a sdílení českého know-how v oblasti znalostní ekonomiky.  Součástí cesty bylo i jednání s předsedou alžírské vlády Benabderrahmanem, soustředěné na posílení vzájemných obchodních a energetických vztahů.  

Česká republika má zájem o spolupráci s nejvýznamnějšími společnostmi, včetně partnerů v oblasti těžby a zpracování ropy a plynu. Ministra Síkelu na jeho cestě doprovázela podnikatelská mise, vedená viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy Františkem Chaloupeckým. 

Ministři se shodli na prohloubení hospodářských vztahů a jejich zintenzivnění na všech úrovních – v praktické formě navazující na Dohodu o hospodářské a průmyslové spolupráci mezi vládou České republiky a vládou Alžírské demokratické a lidové republiky, a to na úrovni rezortní, firemní, expertní i technické.

Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Nenechte si ujít
Reklama
Řešení energetické krize

Pomoc státu se míjí účinkem, třetina firem nevyužívá žádné vládou zavedené opatření

Autor: Marek Kuřina

25. listopadu 2022

Řešení moderní energetiky

Trh fotovoltaik a dalších úsporných řešení rychle roste, dodavatelé hlásí rekordy

Autor: Marek Kuřina

24. listopadu 2022

Jak sehnat dodávky energie poradí manuál

Dodávky energií pomůže obcím zajistit podle ministerstva kontraktační povinnost

Autor: Martin Pokorný

23. listopadu 2022

Jaderná energetika v ČR

Temelín dodává do přenosové soustavy historicky nejvíc elektřiny

Autor: Marek Kuřina

22. listopadu 2022

Spotřeba elektřiny

Výměnou starých spotřebičů lze výrazně snížit výdaje za elektřinu

Autor: Martin Pokorný

22. listopadu 2022

Nárazová odorizace

Tento týden kontroluje GasNet před zimou těsnost plynovodů

Autor: Marek Kuřina

21. listopadu 2022

Vysoké ceny energií

Velké firmy mohou žádat o dotace na pomoc s vysokými cenami energií

Autor: Martin Pokorný

21. listopadu 2022

Další články