Energetická krize

Lidé mohou topit v kotlích na uhlí i po začátku roku 2025

AUTOR: Marek Kuřina

Plyn
Nárazová odorizace

Tento týden kontroluje GasNet před zimou těsnost plynovodů

Největší český distributor zemního plynu GasNet zvýší tento týden na celém území své působnosti intenzitu zápachu dodávaného zemního plynu.
 
FOTO: Pixabay

autor

Marek Kuřina

21. listopadu 2022

Reklama
Reklama

Nárazová odorizace letos proběhne dle webu společnosti GasNet od pondělí 21. listopadu do pátku 25. listopadu. Provádí se pravidelně každý rok před zahájením hlavní topné sezóny.

Zmíněná odorizace probíhá ve stejném termínu na celém území Čech i Moravy. Výrazně intenzivnější zápach zemního plynu prověří kvalitu plynových rozvodů a umožní zjistit i nepatrné netěsnosti v domovních rozvodech nebo u plynových spotřebičů.

„Pro GasNet je bezpečnost a spolehlivost dodávek plynu hlavní prioritou. Pravidelná podzimní odorizace je jedním ze základních preventivních opatření pro bezpečnou distribuci zemního plynu. Silnější zápach během nárazové odorizace prověří těsnost plynovodů a může nás upozornit i na nepatrné netěsnosti a poruchy,“ říká Petr Koutný, provozní ředitel skupiny GasNet.

Odorizace: klíčový pilíř bezpečných dodávek distributora

Zemní plyn je v přirozeném stavu zcela bez zápachu. Proto se do něj ve speciálních zařízeních, odorizačních stanicích, přidává zapáchající látka, takzvaný odorant.

Odorizaci plynu zajišťují distributoři, kteří plyn neprodávají, ale zajišťují jeho distribuci ke koncovým zákazníkům plynovody. V Česku působí pouze tři distribuční společnosti. GasNet je s podílem zhruba 80 % z těchto distributorů největší, a kromě Prahy a Jihočeského kraje působí na celém území České republiky.

„V GasNetu máme zhruba stovku odorizačních stanic. Zemní plyn v nich odorizujeme po celý rok, ale v rámci této podzimní akce množství odorantu krátkodobě zdvojnásobíme. To nám pomůže spolehlivě zkontrolovat naši soustavu před zimními měsíci,“ uvádí Petr Koutný.

Cítíte plyn? Volejte non-stop pohotovostní linku

Pokud lidé ucítí typický, sirný zápach odorizovaného zemního plynu, měli by okamžitě volat nepřetržitou pohotovostní službu plynařů na telefonním čísle 1239. Telefon platí pro celou Českou republiku, bez ohledu na distribuční společnost, která daný region obsluhuje.

Plynárenská pohotovost prověřuje každé hlášení. Dispečerovi se hlásí jméno, adresa místa poruchy nebo závady, kontaktní telefon a orientační body, podle kterých se pracovníci pohotovostní služby skupiny GasNet dostanou co nejrychleji na místo možné poruchy.

Celá akce má za cíl objevit a odstranit sebemenší netěsnosti a má preventivní charakter. Nedochází při ní k přerušení ani omezení dodávek zemního plynu.

Za vnitřní rozvody plynu a spotřebiče odpovídá majitel

Plynovody a další plynárenská zařízení společnosti GasNet se pravidelně kontrolují a distributor garantuje jejich spolehlivost. Tato plynárenská zařízení končí plynovodní přípojkou před hlavním uzávěrem plynu. Za bezpečný provoz vnitřních rozvodů a spotřebičů za hlavním uzávěrem, jako je třeba sporák nebo plynový kotel, ale už odpovídá jejich majitel.

„Domovní rozvody za hlavním uzávěrem plynu, včetně plynových spotřebičů, je potřeba také pravidelně kontrolovat. Za jejich provozuschopnost a bezpečnost však plně odpovídají jejich vlastníci. Z preventivních důvodů doporučujeme nechat vnitřní rozvody a plynové spotřebiče zkontrolovat alespoň jednou ročně,“ upozorňuje Petr Koutný z GasNetu.

Zdroj: GasNet

Nenechte si ujít
Reklama
Novela zákona o ochraně ovzduší

Lidé mohou topit v kotlích na uhlí i po začátku roku 2025

Autor: Marek Kuřina

23. května 2023

Fotovoltaika v ČR

Přebytky energie z fotovoltaické elektrárny lze ukládat do baterií i do vody

Autor: Martin Pokorný

18. května 2023

Emisní předpis Euro 7 budí kontroverze

Nový emisní předpis zdraží dle odborníků přepravu zboží, jízdenky i výrobu automobilů

Autor: Marek Kuřina

10. května 2023

Solární energie v ČR

Solární elektrárny ČEZ letos uspořily již 17 tisíc tun uhlí

Autor: Marek Kuřina

04. května 2023

Elektromobily Peugeot

Od roku 2035 jen elektromobily. Co bude ale s miliony aut se spalovacím motorem?

Autor: Tereza Komárková

03. května 2023

Stížnosti na chybné vyúčtování energií

V prvním čtvrtletí ERÚ řešil 4 tisíce podání, polovina se týkala plateb za energie

Autor: Marek Kuřina

28. dubna 2023

Dovoz plynu

Společné nákupy plynu v EU startují. Firmy mohou podávat nabídky

Autor: Martin Pokorný

26. dubna 2023

Další články