Elektromobilita

Budoucí vozy značky Peugeot budou ostře řezané, autonomní, ale hlavně bezemisní

AUTOR: Tereza Komárková

Plyn

Výrobu biometanu loni zahájil rekordní počet nových zařízení

AUTOR: Marek Kuřina

Energetická krize

Česko už během zimy ušetřilo přes 800 milionů kubíků plynu

AUTOR: Martin Pokorný

Plyn
Spotřeba plynu v České republice

Data o stavu zásobníků s plynem půjde sledovat průběžně

V tuzemských zásobnících byly ve středu 16. listopadu 2022 přibližně 3 miliardy a 430 milionů metrů krychlových plynu. Naplněny jsou tedy na více než 99 procent své kapacity.
 
FOTO: Pixabay

autor

Marek Kuřina

18. listopadu 2022

Reklama
Reklama

Tento vývoj podporuje nižší spotřeba plynu v České republice. V průběhu topné sezóny – tedy od začátku října – u nás dosud klesla dle webu Ministerstva průmyslu a obchodu oproti předchozímu roku spotřeba plynu o 28,4 %.

Tyto a další údaje nyní budou dostupné na webu www.energiezamene.cz, kde ministerstvo informuje o pomoci s vysokými cenami energií.

Data o stavu zásobníků, které jsou připojené na tuzemskou přepravní soustavu, budou na tomto webu aktualizována každý den ráno. Jde o údaje, které Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) získává v agregované podobě od provozovatele přepravní soustavy, společnosti NET4GAS. Údaje o spotřebě budou na webu aktualizovány jednou týdně tak, aby poskytovaly přehled o vývoji spotřeby plynu v uplynulém týdnu.

„Naším cílem je, aby každý mohl mít přehled o tom, jaký je stav zásob plynu v České republice, a jak se na tomto vývoji podílí naše spotřeba. Uvedl jsem, že naším cílem by mělo být ušetřit během topné sezóny přibližně 800 milionů kubíků plynu. Dosud jsme od začátku října spotřebu snížili o 312 milionů metrů krychlových plynu. Také tento vývoj bude možné na našem webu v pravidelných týdenních intervalech sledovat,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Data o spotřebě připravuje MPO ve spolupráci s OTE a také s Energetickým regulačním úřadem. Zdrojem o vývoji počasí a teplot, která budou na webu také dostupná, je Český hydrometeorologický ústav (ČMHÚ). Tyto teploty jsou stanoveny jako průměr skutečných denních teplot vzduchu pro uvedená území, který je počítán z údajů všech měřicích stanic ČHMÚ položených v nadmořské výšce do 700 m n. m.

Právě relativně teplé počasí je jedním z důležitých faktorů, který nahrává optimistickému vývoji z hlediska historicky vysokých zásob plynu a snižování spotřeby plynu. „Teplejší počasí nám stále pomáhá, ale srovnání s předešlými roky ukazuje, že rozhodující vliv mají spíše individuální úspory každého z nás. Například v minulém týdnu bylo oproti tříletému průměru tepleji jen o 0,7 stupně, spotřeba přitom klesla o 26,9 %,“ doplňuje náměstek pro energetiku René Neděla.

Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu, ČHMÚ, Energetický regulační úřad

Nenechte si ujít
Reklama
Fotovoltaika v ČR

Deset tipů, jak zvýšit výrobu z fotovoltaiky v zimě

Autor: Martin Pokorný

02. února 2023

Situace na trhu s energiemi

Ceny energií na trzích klesají, pocítit by to měli postupně i koncoví zákazníci

Autor: Marek Kuřina

30. ledna 2023

Další články