Plyn

Zemního plynu bude dostatek, Evropa se totiž dohodla na spuštění společných nákupů

AUTOR: Martin Pokorný

Plyn

Alžírský plyn by mohl nahradit dodávky z Ruska, jedná se i o dalších nerostných surovinách

AUTOR: Martin Pokorný

Plyn

GasNet plánuje na Ústecku připojit do plynárenské sítě výrobnu vodíku

AUTOR: Martin Pokorný

Plyn
Spotřeba plynu v České republice

Data o stavu zásobníků s plynem půjde sledovat průběžně

V tuzemských zásobnících byly ve středu 16. listopadu 2022 přibližně 3 miliardy a 430 milionů metrů krychlových plynu. Naplněny jsou tedy na více než 99 procent své kapacity.
 
FOTO: Pixabay

autor

Marek Kuřina

18. listopadu 2022

Reklama
Reklama

Tento vývoj podporuje nižší spotřeba plynu v České republice. V průběhu topné sezóny – tedy od začátku října – u nás dosud klesla dle webu Ministerstva průmyslu a obchodu oproti předchozímu roku spotřeba plynu o 28,4 %.

Tyto a další údaje nyní budou dostupné na webu www.energiezamene.cz, kde ministerstvo informuje o pomoci s vysokými cenami energií.

Data o stavu zásobníků, které jsou připojené na tuzemskou přepravní soustavu, budou na tomto webu aktualizována každý den ráno. Jde o údaje, které Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) získává v agregované podobě od provozovatele přepravní soustavy, společnosti NET4GAS. Údaje o spotřebě budou na webu aktualizovány jednou týdně tak, aby poskytovaly přehled o vývoji spotřeby plynu v uplynulém týdnu.

„Naším cílem je, aby každý mohl mít přehled o tom, jaký je stav zásob plynu v České republice, a jak se na tomto vývoji podílí naše spotřeba. Uvedl jsem, že naším cílem by mělo být ušetřit během topné sezóny přibližně 800 milionů kubíků plynu. Dosud jsme od začátku října spotřebu snížili o 312 milionů metrů krychlových plynu. Také tento vývoj bude možné na našem webu v pravidelných týdenních intervalech sledovat,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Data o spotřebě připravuje MPO ve spolupráci s OTE a také s Energetickým regulačním úřadem. Zdrojem o vývoji počasí a teplot, která budou na webu také dostupná, je Český hydrometeorologický ústav (ČMHÚ). Tyto teploty jsou stanoveny jako průměr skutečných denních teplot vzduchu pro uvedená území, který je počítán z údajů všech měřicích stanic ČHMÚ položených v nadmořské výšce do 700 m n. m.

Právě relativně teplé počasí je jedním z důležitých faktorů, který nahrává optimistickému vývoji z hlediska historicky vysokých zásob plynu a snižování spotřeby plynu. „Teplejší počasí nám stále pomáhá, ale srovnání s předešlými roky ukazuje, že rozhodující vliv mají spíše individuální úspory každého z nás. Například v minulém týdnu bylo oproti tříletému průměru tepleji jen o 0,7 stupně, spotřeba přitom klesla o 26,9 %,“ doplňuje náměstek pro energetiku René Neděla.

Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu, ČHMÚ, Energetický regulační úřad

Nenechte si ujít
Reklama
Řešení energetické krize

Pomoc státu se míjí účinkem, třetina firem nevyužívá žádné vládou zavedené opatření

Autor: Marek Kuřina

25. listopadu 2022

Řešení moderní energetiky

Trh fotovoltaik a dalších úsporných řešení rychle roste, dodavatelé hlásí rekordy

Autor: Marek Kuřina

24. listopadu 2022

Jak sehnat dodávky energie poradí manuál

Dodávky energií pomůže obcím zajistit podle ministerstva kontraktační povinnost

Autor: Martin Pokorný

23. listopadu 2022

Jaderná energetika v ČR

Temelín dodává do přenosové soustavy historicky nejvíc elektřiny

Autor: Marek Kuřina

22. listopadu 2022

Spotřeba elektřiny

Výměnou starých spotřebičů lze výrazně snížit výdaje za elektřinu

Autor: Martin Pokorný

22. listopadu 2022

Nárazová odorizace

Tento týden kontroluje GasNet před zimou těsnost plynovodů

Autor: Marek Kuřina

21. listopadu 2022

Další články