Elektřina

Novela energetického zákona ukotvuje akumulaci elektřiny, tedy zejména ukládání jejích přebytků

AUTOR: Marek Kuřina

Elektřina

ČEZ v roce 2023 vydělal 29,6 mld. Kč, z toho 74 % v rámci bezemisních činností

AUTOR: Martin Pokorný

Energetická krize

Český průmysl stále srážejí vysoké ceny energií, dražší výrobky pak nejsou konkurenceschopné

AUTOR: Marek Kuřina

Plyn
Vodík jako budoucnost

Na distribuci vodíku se zemním plynem se chystá celá Evropa

Evropa letos intenzivně řeší diverzifikaci dodávek zemního plynu a současně se připravuje na distribuci obnovitelných plynů.
 
FOTO: GasNet

autor

Marek Kuřina

04. září 2022

Reklama
Reklama

Také společnost GasNet je připravena navyšovat podíl biometanu a vodíku v síti. A nejsou sami. Na Slovensku, v Německu či v Rakousku zkoušejí velmi prakticky testovat využití směsí vodíku se zemním plynem.

Úspěšné otestování distribuce vodíku se zemním plynem oznámil slovenský distributor SPP Distribúcia. První fáze projektu prokázala, že desetiprocentní směs nemá negativní vliv na bezpečnost, spolehlivost a běžný provoz plynárenské infrastruktury. A v Rakousku začínají testovat příměs vodíku do plynu, který pohání turbínu elektrárny.

Slovenský projekt H2Pilot v Blatné na Ostrove během první fáze ukázal, že 10% příměs vodíku do zemního plynu nepůsobí plynárenské infrastruktuře žádné potíže, a to i přes to, že 80 % místní sítě tvoří ocelové potrubí.

Míchací zařízení pracuje spolehlivě a 10% příměs se ve všech částech sítě chová homogenně (vodík se neodděluje od zemního plynu). Přimíchávání vodíku rovněž nemá vliv na odorizaci plynu. Distribuci směsi vodíku se zemník plynem úspěšně otestoval také německý Schopsdorf.

I v GasNetu jsou připraveni navyšovat podíl biometanu i vodíku v síti. Na biometan jsou připraveni stoprocentně. A vodík? Technicky je síť GasNetu připravena na 20% příměs vodíku a na vyšším podílu se pracuje. Současně chtějí testovat výrobu vodíku z obnovitelných zdrojů a jeho následné přimíchávání do naší plynárenské sítě v praxi: „Obdobné testovací projekty jako v zahraničí chystáme i u nás. V tuto chvíli jednáme s obcemi a dalšími subjekty a připravujeme projektovou dokumentaci,“ říká Pavel Komsa, ředitel úseku investiční výstavby skupiny GasNet.

Na zelenou budoucnost energetiky se připravuje také Rakousko. Městský energetický podnik ve Vídni s dalšími rakouskými a německými partnery přestavuje jednu z největších rakouských plynových turbín tak, aby ji mohl vedle plynu pohánět i vodík.

Výsledky očekávají ke konci příštího roku a zajímavé budou pro celou Evropu. Právě zde je totiž v provozu přes 115 obdobných turbín. Během experimentu bude vodík přidán k běžně používanému zemnímu plynu. V první testovací fázi by měl obsah vodíku dosáhnout 15 procent, ve druhém kroku dvojnásobku.

Zdroj: GasNet, SPP Distribúcia

Nenechte si ujít
Reklama
Program Záruka Elektromobilita

Dnes začala Národní rozvojová banka přijímat žádosti o zaručení úvěru na elektromobily

Autor: Martin Pokorný

18. března 2024

Plynárenství v ČR

S plynovými kotli se podle odborníků počítá i po roce 2029

Autor: Marek Kuřina

15. března 2024

Dekarbonizační cíle EU

Energetici v Evropě vloni nainstalovali rekordní množství větrných elektráren

Autor: Marek Kuřina

14. března 2024

Spotřeba elektřiny v ČR

Češi loni pokračovali v šetření elektřinou, spotřeba se snížila o 4,1 %

Autor: Martin Pokorný

12. března 2024

Další články