Plyn

Česká republika se musí začít razantně chystat na nástup vodíkové ekonomiky, jinak hrozí pokuty

AUTOR: Marek Kuřina

Plyn
Zákaz instalace plynových kotlů

Konec plynových kotlů v roce 2023 ušetří dle studie až třetinu ruského plynu

Studie, kterou koncem července 2022 zveřejnil Öko-Institut společně s kampaní Coolproducts, uvádí, že zákaz instalace nových kotlů na zemní plyn od roku 2023 by v EU by mohl ušetřit ekvivalent 11 % dovozu plynu v roce 2020 (28 % dovozu z Ruska).
 
FOTO: Pixabay

autor

Martin Pokorný

09. srpna 2022

Reklama
Reklama

A to díky přechodu na vytápění budov pomocí obnovitelných zdrojů. Studie uvádí, že pokud by takové opatření bylo zavedeno v roce 2025, uspořila by EU 8 % dováženého plynu oproti roku 2020 (21 % dovozu pochází z Ruska). Pokud by opatření bylo zavedeno až v roce 2029, úspory by do konce roku 2030 byly minimální. 

Pokud by Česká republika zavedla zákaz instalace nových kotlů v roce 2023, uspořili bychom 15 % dováženého plynu oproti roku 2020. Pokud by zákaz začal platit v roce 2025, uspořili bychom 11 % a pokud až v roce 2029, tak pouze 2 %.

Budovy jsou zodpovědné za 38 % spotřeby plynu v EU, z čehož většina připadá na vytápění. Více než polovina evropských domácností má instalovaný plynový kotel. Vzhledem k tomu, že 45 % plynu spotřebovaného v Evropě pochází z Ruska, instalace tepelných čerpadel sníží závislost Evropy na dovozu fosilních paliv, z nichž je financována Putinova válečná mašinérie.

Studie uvádí také dopad zákazu plynových kotlů na snižování emisí skleníkových plynů a cíle v oblasti vytápění z obnovitelných zdrojů. 

Se zákazem nových kotlů od roku 2025 (nejpravděpodobnější scénář) by Česká republika splnila 21 % požadovaného cíle na snížení emisí v rámci společného evropského plánu.

Pouze několik zemí v EU zakázalo (nebo plánuje zakázat) instalaci nových plynových kotlů v domácnostech a většina zemí zaostává v instalacích tepelných čerpadel. Studie zmapovala finanční podporu vytápění v jednotlivých členských státech a zjistila, že 10 zemí stále poskytuje dotace i na vytápění fosilními palivy.

Zdroj: Öko-Institut, Politico

Nenechte si ujít
Reklama
Program Nová zelená úsporám Light

Příjem žádostí o dotace pro domácnosti s nižšími příjmy je opět otevřen

Autor: Martin Pokorný

23. ledna 2024

České plynárenství

Energetický zákon otevřel cestu pro vodík v distribuci

Autor: Marek Kuřina

16. ledna 2024

Přeplatky z vyúčtování za energie

Dluh na přeplatcích si mohou dle ERÚ spotřebitelé od svých dodavatelů „odebírat“ ze záloh

Autor: Marek Kuřina

04. ledna 2024

Další články