A to díky přechodu na vytápění budov pomocí obnovitelných zdrojů. Studie uvádí, že pokud by takové opatření bylo zavedeno v roce 2025, uspořila by EU 8 % dováženého plynu oproti roku 2020 (21 % dovozu pochází z Ruska). Pokud by opatření bylo zavedeno až v roce 2029, úspory by do konce roku 2030 byly minimální.
Pokud by Česká republika zavedla zákaz instalace nových kotlů v roce 2023, uspořili bychom 15 % dováženého plynu oproti roku 2020. Pokud by zákaz začal platit v roce 2025, uspořili bychom 11 % a pokud až v roce 2029, tak pouze 2 %.
Budovy jsou zodpovědné za 38 % spotřeby plynu v EU, z čehož většina připadá na vytápění. Více než polovina evropských domácností má instalovaný plynový kotel. Vzhledem k tomu, že 45 % plynu spotřebovaného v Evropě pochází z Ruska, instalace tepelných čerpadel sníží závislost Evropy na dovozu fosilních paliv, z nichž je financována Putinova válečná mašinérie.
Studie uvádí také dopad zákazu plynových kotlů na snižování emisí skleníkových plynů a cíle v oblasti vytápění z obnovitelných zdrojů.
Se zákazem nových kotlů od roku 2025 (nejpravděpodobnější scénář) by Česká republika splnila 21 % požadovaného cíle na snížení emisí v rámci společného evropského plánu.
Pouze několik zemí v EU zakázalo (nebo plánuje zakázat) instalaci nových plynových kotlů v domácnostech a většina zemí zaostává v instalacích tepelných čerpadel. Studie zmapovala finanční podporu vytápění v jednotlivých členských státech a zjistila, že 10 zemí stále poskytuje dotace i na vytápění fosilními palivy.
Zdroj: Öko-Institut, Politico