Energetická krize

Vláda hází podle expertů domácnosti topící tuhými palivy přes palubu

AUTOR: Marek Kuřina

Energetická krize

Nedostatek uhlí žene jeho cenu vzhůru, těžba v OKD bude pokračovat už jenom dvě topné sezony

AUTOR: Marek Kuřina

Ze zahraničí

Polsko úspěšně finišuje, na rozdíl od některých dalších evropských zemí, s přípravami na topnou sezonu

AUTOR: Jiří Kostka

Plyn
Úspory energií

Česká vláda má manuál, jak dosáhnout snížení spotřeby energií

Vláda projednala manuál, který má orgánům státní správy sloužit jako návod, jak dosáhnout snížení spotřeby energií. MPO ovšem chystá i další návody pro firmy a domácnosti.
 
FOTO: Pixabay

autor

Marek Kuřina

21. července 2022

Reklama
Reklama

Manuál vychází z opatření, která již na začátku letošního roku přijalo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Resort díky tomu během letošní topné sezóny dosáhl v hlavní budově Na Františku úspor cca 24 procent u plynu a 20 procent u elektřiny.

„Čím méně energií z Ruska spotřebujeme, tím méně jich odtud musíme dovézt. Už nyní je proto vhodná doba se co nejvíce soustředit na dobrovolné, individuální úspory energií. Říkám to už od března, ze začátku se mi mnozí vysmívali, ale dnes se právě úspory staly jedním z hlavních témat po celé Evropě. Energetické úspory jsou tou nejlepší zbraní v naší energetické válce proti Putinovi. A je nejvyšší čas tuto zbraň naplno používat,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. 

Téměř 15 procent zemního plynu se v České republice spotřebovává na výrobu elektřiny. „Šetření elektřinou proto pomáhá i snižovat spotřebu plynu, v jehož dovozu jsme téměř naprosto závislí na Rusku,“ říká ministr Síkela a dodává: „K boji za energetickou nezávislost se může přidat úplně každý, větší změny začínají u jednotlivců. Šetřit energií se dá i bez velkých investic. Můžeme začít tím, že nebudeme zbytečně přetápět kanceláře, každý stupeň dolů ušetří 5-10 % nákladů na energie. Pomůže nám k tomu, kdy po odchodu z práce vypneme počítač nebo místo výtahu půjdeme po schodech."

Pohotovostní režim zodpovídá za 3-10 % spotřeby energie, je tedy třeba zhasínat světla a spotřebiče vypínat. LED žárovky využívají až o 90 % méně energie. Vhodnou dlouhodobou prevencí může být i pořízení pohybových čidel.

Základem efektivního letního chlazení je vhodné zastínění oken a zároveň by nemělo docházet k nadměrnému ochlazování místností. Ideální, jak z hlediska energetického, tak ze zdravotního, je udržovat rozdíl mezi teplotou chlazeného interiéru a okolí budovy v rozmezí do 5 °C.

V manuálu jsou i informace o tzv. energetickém managementu – systému hospodaření s energií. Zavedením procesů a toků informací lze kontinuálně sledovat spotřebu energie, vyhodnocovat ji a následně navrhovat a realizovat energeticky úsporná opatření. Jedná se tak o dlouhodobé opatření, které přináší úspory každý rok. Na energetický management si lze požádat o dotaci z programu EFEKT.

Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Nenechte si ujít
Reklama
Balíček Evropské komise

Z evropského energetického balíčku RePowerEU získá Česko přes 16 miliard korun

Autor: Marek Kuřina

06. října 2022

Zastropování cen energií

Vláda schválila zastropování cen energií. Mělo by to pomoci jak domácnostem, tak firmám

Autor: Martin Pokorný

05. října 2022

Vytápění domácností

Miliony Čechů začínají řešit další problém před zimou, výrazné zdražení tepla

Autor: Marek Kuřina

05. října 2022

Jaderná elektrárna Dukovany

Aktuální odstávka třetího výrobního bloku v Dukovanech se odběratelů nedotkne

Autor: Martin Pokorný

04. října 2022

Spotřeba energií

První dodavatel energií motivuje odběratele slevou k nižší spotřebě

Autor: Marek Kuřina

04. října 2022

Další články