Energetická krize

Lidé mohou topit v kotlích na uhlí i po začátku roku 2025

AUTOR: Marek Kuřina

Ostatní
Bezpečnost jaderných elektráren

Inženýři přišli na to, jak zvýšit bezpečnost jaderných elektráren

Inženýři na polytechnice v Tomsku našli způsob, jak zvýšit životnost jaderného paliva o 75 procent. Podle výzkumného týmu se tím výrazně zvýší bezpečnost a zároveň se sníží provozní náklady jaderných elektráren.
 
FOTO: Depositphotos

autor

redakce

20. února 2020

Reklama
Reklama

Inženýři z Ruského federálního jaderného centra navrhli koncept thoriového hybridního reaktoru, který má střední výkon, relativně malou velikost, vysokou provozní bezpečnost a nízkou úroveň radioaktivního odpadu. Nové řešení by tak mohlo značně vylepšit provoz menších jaderných elektráren.

Doplňování paliva reaktoru je jedním z nejnebezpečnějších a nejnáročnějších postupů v jaderných elektrárnách. Faktem je, že s novým typem reaktoru bude snížena frekvence doplňování paliva opravdu velmi výrazně, díky čemuž se zároveň zlepší i provozní bezpečnost samotné jaderné elektrárny.

Navíc se tím snižují náklady na přepravu čerstvého paliva, samotný provoz a následné problémy s uskladněním vyhořelého paliva.

Co je thorium

Thorium je radioaktivní kovový prvek. Díky velmi dlouhému poločasu rozpadu jader thoria se dá tento prvek najít v horninách zemské kůry a je potenciálním palivem v jaderné energetice. Velká ložiska na thorium bohatých rud se nalézají v Austrálii, Indii, Skandinávii, USA, Číně, Brazílii, Indonésii a Kanadě. 

Vědci proto provedli teoretické výpočty, které prokázaly možnost vytvoření jaderného palivového cyklu na bázi thoria. Thorium je až čtyřnásobně vydatnější než uran. Kromě toho má thoriové palivo výrazně vyšší intenzitu regenerace štěpných izotopů nezbytných pro výrobu energie.

Dosažené výsledky tak jasně upozorňují na potenciál jaderného palivového cyklu thoria. Implementace thoria do nízkoenergetického reaktoru vede ke zvýšení životnosti paliva o neuvěřitelných 75 %.

Než se ale thorium začne v jaderné energetice používat, potrvá ještě hodně dlouho. Je totiž potřeba ještě mnoho testů a inženýrské práce, než se thoriové reaktory vůbec dostanou do výroby.

V budoucnu tedy chtějí vědci pokračovat v experimentech s ověřeným softwarem a provádět termofyzikální výpočty nízkoenergetických reaktorů pracujících v palivovém cyklu thoria a uranu a v jejich následné implementaci do praxe. Dále čtěte: Vědci vyvinuli jednoduchý solární odsolovač vody.

Nenechte si ujít
Reklama
Novela zákona o ochraně ovzduší

Lidé mohou topit v kotlích na uhlí i po začátku roku 2025

Autor: Marek Kuřina

23. května 2023

Fotovoltaika v ČR

Přebytky energie z fotovoltaické elektrárny lze ukládat do baterií i do vody

Autor: Martin Pokorný

18. května 2023

Emisní předpis Euro 7 budí kontroverze

Nový emisní předpis zdraží dle odborníků přepravu zboží, jízdenky i výrobu automobilů

Autor: Marek Kuřina

10. května 2023

Solární energie v ČR

Solární elektrárny ČEZ letos uspořily již 17 tisíc tun uhlí

Autor: Marek Kuřina

04. května 2023

Elektromobily Peugeot

Od roku 2035 jen elektromobily. Co bude ale s miliony aut se spalovacím motorem?

Autor: Tereza Komárková

03. května 2023

Stížnosti na chybné vyúčtování energií

V prvním čtvrtletí ERÚ řešil 4 tisíce podání, polovina se týkala plateb za energie

Autor: Marek Kuřina

28. dubna 2023

Dovoz plynu

Společné nákupy plynu v EU startují. Firmy mohou podávat nabídky

Autor: Martin Pokorný

26. dubna 2023

Další články