Energetická krize

Vláda hází podle expertů domácnosti topící tuhými palivy přes palubu

AUTOR: Marek Kuřina

Energetická krize

Nedostatek uhlí žene jeho cenu vzhůru, těžba v OKD bude pokračovat už jenom dvě topné sezony

AUTOR: Marek Kuřina

Ze zahraničí

Polsko úspěšně finišuje, na rozdíl od některých dalších evropských zemí, s přípravami na topnou sezonu

AUTOR: Jiří Kostka

Ostatní
Bezpečnost jaderných elektráren

Inženýři přišli na to, jak zvýšit bezpečnost jaderných elektráren

Inženýři na polytechnice v Tomsku našli způsob, jak zvýšit životnost jaderného paliva o 75 procent. Podle výzkumného týmu se tím výrazně zvýší bezpečnost a zároveň se sníží provozní náklady jaderných elektráren.
 
FOTO: Depositphotos

autor

redakce

20. února 2020

Reklama
Reklama

Inženýři z Ruského federálního jaderného centra navrhli koncept thoriového hybridního reaktoru, který má střední výkon, relativně malou velikost, vysokou provozní bezpečnost a nízkou úroveň radioaktivního odpadu. Nové řešení by tak mohlo značně vylepšit provoz menších jaderných elektráren.

Doplňování paliva reaktoru je jedním z nejnebezpečnějších a nejnáročnějších postupů v jaderných elektrárnách. Faktem je, že s novým typem reaktoru bude snížena frekvence doplňování paliva opravdu velmi výrazně, díky čemuž se zároveň zlepší i provozní bezpečnost samotné jaderné elektrárny.

Navíc se tím snižují náklady na přepravu čerstvého paliva, samotný provoz a následné problémy s uskladněním vyhořelého paliva.

Co je thorium

Thorium je radioaktivní kovový prvek. Díky velmi dlouhému poločasu rozpadu jader thoria se dá tento prvek najít v horninách zemské kůry a je potenciálním palivem v jaderné energetice. Velká ložiska na thorium bohatých rud se nalézají v Austrálii, Indii, Skandinávii, USA, Číně, Brazílii, Indonésii a Kanadě. 

Vědci proto provedli teoretické výpočty, které prokázaly možnost vytvoření jaderného palivového cyklu na bázi thoria. Thorium je až čtyřnásobně vydatnější než uran. Kromě toho má thoriové palivo výrazně vyšší intenzitu regenerace štěpných izotopů nezbytných pro výrobu energie.

Dosažené výsledky tak jasně upozorňují na potenciál jaderného palivového cyklu thoria. Implementace thoria do nízkoenergetického reaktoru vede ke zvýšení životnosti paliva o neuvěřitelných 75 %.

Než se ale thorium začne v jaderné energetice používat, potrvá ještě hodně dlouho. Je totiž potřeba ještě mnoho testů a inženýrské práce, než se thoriové reaktory vůbec dostanou do výroby.

V budoucnu tedy chtějí vědci pokračovat v experimentech s ověřeným softwarem a provádět termofyzikální výpočty nízkoenergetických reaktorů pracujících v palivovém cyklu thoria a uranu a v jejich následné implementaci do praxe. Dále čtěte: Vědci vyvinuli jednoduchý solární odsolovač vody.

Nenechte si ujít
Reklama
Balíček Evropské komise

Z evropského energetického balíčku RePowerEU získá Česko přes 16 miliard korun

Autor: Marek Kuřina

06. října 2022

Zastropování cen energií

Vláda schválila zastropování cen energií. Mělo by to pomoci jak domácnostem, tak firmám

Autor: Martin Pokorný

05. října 2022

Vytápění domácností

Miliony Čechů začínají řešit další problém před zimou, výrazné zdražení tepla

Autor: Marek Kuřina

05. října 2022

Jaderná elektrárna Dukovany

Aktuální odstávka třetího výrobního bloku v Dukovanech se odběratelů nedotkne

Autor: Martin Pokorný

04. října 2022

Spotřeba energií

První dodavatel energií motivuje odběratele slevou k nižší spotřebě

Autor: Marek Kuřina

04. října 2022

Další články