Elektromobilita

Budoucí vozy značky Peugeot budou ostře řezané, autonomní, ale hlavně bezemisní

AUTOR: Tereza Komárková

Plyn

Výrobu biometanu loni zahájil rekordní počet nových zařízení

AUTOR: Marek Kuřina

Energetická krize

Česko už během zimy ušetřilo přes 800 milionů kubíků plynu

AUTOR: Martin Pokorný

Ostatní
Dodávky tepla

V Česku probíhá experimentální výzkum a modelování zásobníku latentního tepla

Společně s Fakultou strojní, Ústavem mechaniky tekutin a termodynamiky, Českého vysokého učení technického v Praze spolupracuje společnost TEDOM jako průmyslový partner již od roku 2019 na zajímavém projektu, jehož hlavním tématem je akumulace tepla využívající změnu skupenství oproti standardní metodě akumulace ohřevem vody.
 
FOTO: TEDOM

autor

Marek Kuřina

07. ledna 2023

Reklama
Reklama

Při využití skupenské změny vhodné látky, například parafínu nebo některých solí, je možné dle webu společnosti TEDOM snížit prostorové nároky na akumulační nádoby. Podle podmínek využití je možné volit různé druhy pracovních látek v závislosti na požadovaných teplotách „nabíjení a vybíjení“ akumulátoru.

Zmenšení objemu akumulační nádoby při zachování nezbytných výkonových a kapacitních parametrů je další směr, který povede k lepšímu využití potenciálu kombinované výroby tepla a elektřiny nebo obnovitelných zdrojů energie pro potřeby vytápění.

Právě dosažení vhodného poměru výkonu a kapacity je jedním z klíčových bodů při hledání technického řešení akumulátoru. Je nezbytné se vypořádat s problematikou přestupu a vedení tepla a objemových změn při změně skupenství.

V rámci projektu se od teoretické části a laboratorních testů přešlo v roce 2022 do fáze příprav prototypového zařízení o kapacitě 600 kWh, které by mělo být vyrobeno a nasazeno k funkčním testům v příštím roce.

Součástí projektu je kromě akumulace tepla i akumulace chladu, která může přispět ke snížení špiček při výrobě chladu, a tedy i špiček v příkonu energie pro chlazení.

Akumulace chladu bude využívat skupenskou změnu vody. Projekt, která má být dokončen v roce 2025, je podporován Technologickou agenturou České republiky.

Zdroj: TEDOM, Technologická agentura ČR

Nenechte si ujít
Reklama
Fotovoltaika v ČR

Deset tipů, jak zvýšit výrobu z fotovoltaiky v zimě

Autor: Martin Pokorný

02. února 2023

Situace na trhu s energiemi

Ceny energií na trzích klesají, pocítit by to měli postupně i koncoví zákazníci

Autor: Marek Kuřina

30. ledna 2023

Další články