Plyn

Česko posiluje energetickou bezpečnost získáním kapacity v německém terminálu Stade

AUTOR: Marek Kuřina

Ostatní
Způsoby vytápění domácností

Až třetina bytů v Česku je podle statistik ČSÚ napojena na dálkové vytápění

Technická vybavenost bytů, jako je zavedení vodovodu či plynu do bytu, nebo vytápění ústředním topením se postupem času dle posledních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) stále zvyšuje.
 
FOTO: Pixabay

autor

Marek Kuřina

09. listopadu 2022

Reklama
Reklama

Na regionální a zejména lokální úrovni přitom v řadě charakteristik existují značné rozdíly, které sčítání, díky tomu, že probíhá jako celoplošné a úplné šetření, dokáže postihnout a poskytnout tak zajímavý územní detail.

Podle výsledků Sčítání 2021 je ve více než dvou třetinách obydlených bytů zavedený plyn. Naprostá většina z nich má připojení na plyn z veřejné sítě, pouze minimum na plyn z domovního zásobníku.

Podíl bytů s připojením na plyn se mezi kraji významně liší; zatímco v Jihočeském kraji má plynovou přípojku necelá polovina obydlených bytů, v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji jsou to více než čtyři pětiny.

Vodovod zavedený do bytu je již samozřejmostí, při sčítání jej ve všech krajích mělo více než 99 % obydlených bytů, u nichž byl údaj zjištěn. Většina bytů má přívod vody z veřejné vodovodní sítě, v urbanizovaných oblastech, např. v Praze je to až 99 %.

Především v regionech s vysokým podílem rodinných domů a venkovského osídlení ovšem využívá nezanedbatelná část obyvatel i soukromý zdroj vody, tedy vlastní studnu. Více než desetina obydlených bytů s připojením na vodovod ve Středočeském a Plzeňském kraji měla pouze soukromý zdroj vody.

Devět z deseti obydlených bytů v Česku je vytápěno ústředním topením. Přibližně třetina obydlených bytů má ústřední dálkové vytápění z teplárny či kotelny mimo dům, další třetina využívá ústřední vytápění s vlastním zdrojem pouze pro daný byt, pětina obydlených bytů pak ústřední domovní vytápění. Jako hlavní zdroj energie k vytápění bytu je nejčastěji využíván plyn nebo energie z kotelny mimo dům bez rozlišení paliva.

Zdroj: ČSÚ

Nenechte si ujít
Reklama
Výsledky hospodaření společnosti ČEZ

ČEZ za tři čtvrtletí vydělal 29,8 mld. Kč, meziročně o 43 % méně

Autor: Marek Kuřina

16. listopadu 2023

Elektroenergetika

Nárůst regulovaných cen za přepravu a distribuci plynu zdraží v Česku teplo

Autor: Marek Kuřina

03. listopadu 2023

Jaderná energetika

Jaderný průmysl v Česku: Cestovní mapa rozvoje malých a středních reaktorů

Autor: Martin Pokorný

01. listopadu 2023

Další články