Plyn

Česká republika se musí začít razantně chystat na nástup vodíkové ekonomiky, jinak hrozí pokuty

AUTOR: Marek Kuřina

Ostatní
Vesmírná solární elektrárna

Vesmírná solární elektrárna. Sci-fi teorie nebo blížící se revoluce v energetice?

Již na základě dřívějších studií a předpokladů je možné přenášet solární energii z vesmírné elektrárny na Zemi pomocí mikrovln nebo laseru, kde může být přeměněna na elektrickou energii. S rostoucí schopností raket vynášet do vesmíru stále těžší náklad a technologickým pokrokem v mnoha oblastech by se tyto teoretické úvahy mohly stát energetickým projektem budoucnosti.
 
FOTO: JAXA

autor

redakce

12. ledna 2022

Reklama
Reklama

Vesmírná solární elektrárna byla doposud opravdovým sci-fi pojmem, ale podle některých odborníků nastává doba, kdy bude možné technologii realizovat. O samotný sběr sluneční elektřiny zase tolik nejde, ta může být využívána stejně dobře ve vesmíru jako na zemi, ale problémem je především hmotnost celého zařízení, náklady na jeho výrobu a také technologická proveditelnost dopravy energie na Zemi.

Elektrárna by pomocí obřích solárních panelů shromažďovala energii, která by poté mohla být k Zemi dopravena pomocí mikrovln, nebo laserových paprsků. Sběrné stanice na Zemi by energii dokázaly přeměnit na elektřinu.

Projekt sluneční elektrárny ve vesmíru je vskutku revoluční myšlenkou, protože je jasné, že její efektivita by byla mnohem větší než na Zemi. Přes zemskou atmosféru totiž nepronikne minimálně 30 % slunečních paprsků, které na naši planetu ve skutečnosti dopadají.

Další z výhod, které účinnost mnohonásobně zvyšují, je absence jakéhokoliv počasí a nočního času, takže elektrárna by mohla ve vesmíru běžet nepřetržitě. Je známo, že účinnost solárních panelů v kosmickém prostředí může být až 10krát vyšší než na Zemi. Například panely, které pohání ISS, dosahují vynikající účinnosti 34 procent.

Zprávy o tomto vesmírném projektu se ale především objevují proto, že výrazně klesají ceny letů do vesmíru. Průkopníkem v této oblasti je společnost SpaceX, která úspěšně poprvé v historii vyslala do vesmíru recyklovanou raketu Falcon. V neposlední řadě také roste schopnost raket vynést do vesmíru stále těžší náklad. Nová raketa BFR společnosti SpaceX dokáže na oběžnou dráhu vynést až dvakrát těžší náklad než stávající raketa Falcon 9.

Elektrárna by musela být umístěna na vysoké geostacionární oběžné dráze a vyžádala by si sběrnou oblast o rozměrech přibližně 3 kilometry s váhou přes 80 000 tun. Taková solární elektrárna by generovala výkon až několik gigawattů.

Studie kosmických elektráren si zaplatila americká vláda během ropné krize z let 1978 až 1981, přes velké investice zůstaly studie bez jakékoliv návaznosti. Dalším státem, který se touto problematikou vážně zabýval, bylo Japonsko.

Během několika výzkumů, které Japonci provedli, se podařilo potvrdit, že přenos energie pomocí mikrovln je skutečně možný, přestože dochází k určitým ztrátám. Technologickým vývojem v této oblasti by se ale jistě časem podařilo tyto neduhy odbourat. Japonská agentura JAXA také krátce po roce 2000 uvedla, že vybuduje první kosmickou elektrárnu do roku 2030.

Ve vesmíru ale může docházet k řadě komplikacím, kvůli kterým se s tímto projektem stále váhá. Značným problémem pro rozsáhlou síť solárních panelů může být například vesmírný odpad, kterého je na oběžné dráze opravdu mnoho.

Odborníci včetně vesmírného průkopníka Elona Muska tvrdí, že převod elektřiny na Zemi vykazuje takové teoretické ztráty, že by se výhoda kosmické solární elektrárny téměř anulovala oproti těm pozemským.

Je velmi pravděpodobné, že s technologickým pokrokem je solární elektrárna reálný projekt, na jeho realizaci si ale ještě budeme muset nejspíše pár desítek let počkat.

Nenechte si ujít
Reklama
Program Nová zelená úsporám Light

Příjem žádostí o dotace pro domácnosti s nižšími příjmy je opět otevřen

Autor: Martin Pokorný

23. ledna 2024

České plynárenství

Energetický zákon otevřel cestu pro vodík v distribuci

Autor: Marek Kuřina

16. ledna 2024

Přeplatky z vyúčtování za energie

Dluh na přeplatcích si mohou dle ERÚ spotřebitelé od svých dodavatelů „odebírat“ ze záloh

Autor: Marek Kuřina

04. ledna 2024

Další články