Energetická krize

Vláda hází podle expertů domácnosti topící tuhými palivy přes palubu

AUTOR: Marek Kuřina

Energetická krize

Nedostatek uhlí žene jeho cenu vzhůru, těžba v OKD bude pokračovat už jenom dvě topné sezony

AUTOR: Marek Kuřina

Ze zahraničí

Polsko úspěšně finišuje, na rozdíl od některých dalších evropských zemí, s přípravami na topnou sezonu

AUTOR: Jiří Kostka

Green Deal
vodík

Vodík jako jedno z řešení energetické soběstačnosti

Plnění cílů dekarbonizace a ruská agrese proti Ukrajině ukazují naléhavost zbavování se závislosti na fosilních palivech.
 
FOTO: Pixabay

autor

Marek Kuřina

29. března 2022

Reklama
Reklama

O těchto problémech se debatovalo na vodíkových konferencích, které se konaly od 22.3. do 25.3. v Praze. Na francouzském velvyslanectví, v Černínském paláci na Ministerstvu zahraničních věcí a v Comfort Hotel Prague City East vystoupili zástupci firem a sdružení z oblasti vodíkových technologií a představitelé státní správy z České republiky, Francie, Německa a Evropské unie.

„Hlavními cíli české vodíkové strategie jsou snižování emisí skleníkových plynů a podpora ekonomického růstu. Ty nadále platí. Budeme ale nově klást ještě větší důraz na projekty, které nám umožní minimalizovat naši energetickou závislost na Rusku,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela na konferenci, kterou organizovalo u příležitosti francouzského předsednictví velvyslanectví Francie v Praze.

Konference ukázala roli, kterou může nízkouhlíkový vodík sehrát jako akcelerátor ekologické a energetické transformace evropského kontinentu. Současně však výroba nízkouhlíkového vodíku v podmínkách ČR nebude jednoduchou úlohou kvůli omezeným obnovitelným zdrojům. Vzhledem k tomu, že Francie i ČR chtějí i v budoucnu využívat jadernou energetiku, nabízí se prostor pro spolupráci ve využití jaderné energie k výrobě nízkouhlíkového vodíku.

Jeden z projektů, který probíhá v rámci IPCEI, významných projektů společného evropského zájmu, je vývoj vodíkového meziměstského autobusu připravovaný společností IVECO ve Vysokém Mýtě. „Jde o příklad česko – francouzské spolupráce, na které se budou podílet české vysoké školy a výzkumné instituce, stejně jako další firmy ve Francii a EU,“ říká zmocněnec ministra průmyslu a obchodu pro vodíkové technologie Petr Mervart.

Na Česko-německé vodíkové konferenci, která zahajovala Hydrogen Days 2022, diskutovali zástupci státních institucí, technologických firem, univerzit, provozovatelů plynárenské infrastruktury či automobilových firem. „Věřím, že se nám podaří najít cesty, jak dále podpořit spolupráci mezi ČR a SRN, a hlavně jak společně postupovat při naplňování cílů Zelené dohody pro Evropu. Vodík velmi dobře zapadá do všech těchto plánů a je také významnou součástí RePowerEU, návodu EK jak řešit současnou krizi,“ řekl ministr Síkela.

Válka na Ukrajině ukázala, že země nesmí být energeticky vydíratelné a že musí disponovat nezávislými zdroji energie. Vodík je jedním z možných řešení. Instituce a firmy z Česka a Německa již spolupracují na řadě výzkumných projektů, jejichž cílem je zefektivnit výrobu nízko-uhlíkového vodíku. Podél Labe má vzniknout tzv. vodíkové údolí.  

„Přechod na vodíkovou ekonomiku umožní jak zapojení významnějšího podílu obnovitelných zdrojů, tak diverzifikaci importu ze zemí, respektive regionů, odkud se v současnosti energie dováží,“ řekl Aleš Doucek, předseda představenstva České vodíkové technologické platformy (HYTEP).

Zdroj: MPO, Hydrogen Days

Nenechte si ujít
Reklama
Balíček Evropské komise

Z evropského energetického balíčku RePowerEU získá Česko přes 16 miliard korun

Autor: Marek Kuřina

06. října 2022

Zastropování cen energií

Vláda schválila zastropování cen energií. Mělo by to pomoci jak domácnostem, tak firmám

Autor: Martin Pokorný

05. října 2022

Vytápění domácností

Miliony Čechů začínají řešit další problém před zimou, výrazné zdražení tepla

Autor: Marek Kuřina

05. října 2022

Jaderná elektrárna Dukovany

Aktuální odstávka třetího výrobního bloku v Dukovanech se odběratelů nedotkne

Autor: Martin Pokorný

04. října 2022

Spotřeba energií

První dodavatel energií motivuje odběratele slevou k nižší spotřebě

Autor: Marek Kuřina

04. října 2022

Další články