Plyn

Česká republika se musí začít razantně chystat na nástup vodíkové ekonomiky, jinak hrozí pokuty

AUTOR: Marek Kuřina

Green Deal
větrné elektrárny

Evropa dle expertů nestaví dostatek nových větrných elektráren, Česko výrazně zaostává

V Evropě bylo v loňském roce vybudováno více než 17 gigawattů (GW) nových větrných elektráren, státy EU-27 ovšem postavily pouze 11 GW. V Česku už druhý rok po sobě nevznikla dokonce žádná větrná turbína.
 
FOTO: Pixabay

autor

Marek Kuřina

09. března 2022

Reklama
Reklama

V Evropě bylo loni nainstalováno 17,4 tisíc megawattů (MW) nových větrných elektráren, což je o 18 % víc, než v předchozím roce, ale o 12 % méně, než odborníci WindEurope (asociace evropského větrného průmyslu) předpovídali před rokem. Čtyři elektrárny z pěti vyrostly na pevnině, mořské větrné elektrárny představují necelou pětinu nově přidaného výkonu.

Větrné elektrárny loni pokryly 14 % spotřeby elektřiny v EU-27 a ve Velké Británii. Vyplývá to z vydané zprávy WindEurope, která se kromě dat za loňský rok zaměřuje i na pětiletou predikci rozvoje sektoru.
 
WindEurope očekává, že v příštích pěti letech vzniknou v EU-27 elektrárny o výkonu 88 tisíc MW. Pro dosažení 40% cíle obnovitelných zdrojů v roce 2030 je potřeba, aby tempo výstavby nových elektráren bylo zhruba dvojnásobné. Hlavním zádrhelem rozvoje sektoru jsou pomalé povolovací procesy, uvedla dále WindEurope, asociace evropského větrného průmyslu.

Větrné elektrárny pokrývají zhruba 1 % spotřeby elektřiny v ČR. Jedenáctkrát méně, než v sousedním Rakousku, které má srovnatelné geografické podmínky a čtrnáctkrát méně, než činí průměr států evropské sedmadvacítky.
 
„V kontextu ruské invaze jsou výhody obnovitelných zdrojů zřejmé. Je to nejrychlejší a nejlevnější cesta, jak s našimi domácími a evropskými energetickými zdroji nahradíme ty ruské,” řekl Štěpán Chalupa, předseda Komory OZE.

Téměř zdvojnásobení spotřeby zemního plynu ve výrobě elektřiny a tepla mezi lety 2020 a 2040 předpokládá Národní energeticko klimatický plán. „Jak v teplárenství, tak v elektroenergetice ho lze postupně nahrazovat obnovitelnými zdroji,” dodal Chalupa. Celková spotřeba zemního plynu v Česku v roce 2021 činila 100 tisíc gigawatthodin (9 433 milionů m3).
 
Česká společnost pro větrnou energii očekává, že letos přibudou elektrárny s výkonem 14 megawattů (MW). Další elektrárny by mohly vznikat i v budoucnu a to především díky novele zákona o podporovaných zdrojích energie, který vstoupil v platnost letos v lednu.

Zdroj: Komora OZE, WindEurope

Nenechte si ujít
Reklama
Program Nová zelená úsporám Light

Příjem žádostí o dotace pro domácnosti s nižšími příjmy je opět otevřen

Autor: Martin Pokorný

23. ledna 2024

České plynárenství

Energetický zákon otevřel cestu pro vodík v distribuci

Autor: Marek Kuřina

16. ledna 2024

Přeplatky z vyúčtování za energie

Dluh na přeplatcích si mohou dle ERÚ spotřebitelé od svých dodavatelů „odebírat“ ze záloh

Autor: Marek Kuřina

04. ledna 2024

Další články