Plyn

Česká republika se musí začít razantně chystat na nástup vodíkové ekonomiky, jinak hrozí pokuty

AUTOR: Marek Kuřina

Green Deal
Největší hrůza

Kvůli Green Dealu si část lidí už brzy nekoupí ani auto, obává se Klausův poradce Strejček

Green Deal je hrůza hrůz, míní Ivo Strejček. Určitě to bude znamenat pro část společnosti chudobu. A také že si už poměrně brzy část společnosti zřejmě nekoupí ani auto, cituje Strejčka Český rozhlas.
 
FOTO: Depositphotos

autor

Marie Slováková

09. prosince 2021

Reklama
Reklama

„Stávající situace duši konzervativce nepotěší,“ přiznává člen správní rady Institutu Václava Klause a poradce exprezidenta Ivo Strejček na adresu vznikající pětikoaliční vlády v pořadu Osobnost Plus. Přál by si, aby se o hlasy konzervativních voličů ucházely jiné politické subjekty a také aby jiné subjekty byly vítězné. Budoucí vládu totiž Strejček, který byl dřív členem ODS a později vstoupl do hnutí Trikolora, považuje za silně probruselskou. Uvedl Český rozhlas

„Vezmeme-li si těch pět koaličních partnerů, kteří pravděpodobně vytvoří vládu, tak oni to mají přímo ve svém politickém hardware. Starostové, Piráti, lidovci a, buďme féroví, i většina dnešní ODS. Jsou to lidé, kteří si myslí, že není žádné jiné varianty než Evropská unie a Brusel. A že odtud přichází to nejlepší,“ vysvětluje Strejček to, čemu říká probruselskost.

„Největší hrůza, která přichází z Bruselu, je Green Deal. Něco, co absolutně zásadně ve všech směrech společensky, ekonomicky ovlivní budoucnost zemí na léta dopředu,“ říká s tím, že je to dokonce „hrůza hrůz“. 

„Na Green Dealu mně vadí úplně všechno, celá ideologická podstata projektu. Má to přivést evropský kontinent, nebo část evropského kontinentu, respektive EU, někdy do roku 2055 k takzvané klimatické neutralitě. To je pro nás za nějakých 35 let. Nevím, co tou dobou bude s mými dětmi a vnuky,“ vysvětluje. 

Plán označuje za „malování holubů na takto vzdálené střeše“. „Podřizovat tomu společenský i ekonomický život dneška? A to za obětí, které zcela nepochybně budou znamenat výrazné snížení životní úrovně. A určitě budou znamenat pro část společnosti chudobu. Pro část společnosti to také určitě bude znamenat, že si už poměrně brzy zřejmě nekoupí ani auto.“ 

Strejček dále připomíná, že konzervativci tleskali odchodu Velké Británie z EU: „Protože jsme se domnívali, že to bude významný signál, silný otřes, a že to s EU něco udělá. A nestalo se nic. Jako konzervativci na to říkáme, že je to promarněná příležitost pro Unii.“

„Dnešní Velká Británie je v mnoha ohledech strašná, stále si myslím, že odchod z Unie bylo správné rozhodnutí a že v dlouhodobém časovém horizontu na tom vydělá,“ říká. O jakém horizontu mluví, ale neupřesnil, uvádí server slovanskenoviny.sk.

Strejček by si přál odchod Česka z EU, tedy czexit. Přiznává ale, že realisticky to není otázkou dne. „Kdyby si většina českých voličů uvědomila, že Brusel není pozitivní budoucnost, a tou většinou myslím třeba 51 procent, ať si nemyslíme 80 procent, tak pak má smysl o tom spekulovat. Není to otázka dne,“ říká.

„A že já osobně bych si přál, aby Česko bylo suverénní, samostatnou zemí a měla svou vládu, která není podřízená někomu jinému. Nejezdí si do jiné metropole s pošťáckou taškou nabrat úkoly, pak přijede na své ministerstvo, tam je vysype, úředníci to splní a zase to odvezou zpátky. Tak já bych si samozřejmě přál, aby výkon politické moci byl co nejblíže občanovi, aby občan mohl svého politika co nejlépe kontrolovat,“ uvažuje. 

A připouští: „Kdybych byl diktátorem, kdybych byl carem, který rozhodne jedním slovem, tak já řeknu: Ano, odchod z Evropské unie.“

Strejček dále tvrdí, že z hlediska konzistence Visegrádské čtyřky (V4) je nejslabším článkem Slovensko.

„Slovenskou reprezentantkou je prezidentka Zuzana Čaputová. A když se vrátím ke svému konzervativismu, tak je vším jen ne konzervativním politikem, dokonce bych řekl, že je výrazně levicově liberální. A myslím, že rozmělnění V4 tímto směrem a v tom slova smyslu čaputismu není dobrým signálem přicházejícím možná od nového vládního formátu České republiky.

Zdroj: plus.rozhlas.cz, slovanskenoviny.sk.

Nenechte si ujít
Reklama
Program Nová zelená úsporám Light

Příjem žádostí o dotace pro domácnosti s nižšími příjmy je opět otevřen

Autor: Martin Pokorný

23. ledna 2024

České plynárenství

Energetický zákon otevřel cestu pro vodík v distribuci

Autor: Marek Kuřina

16. ledna 2024

Přeplatky z vyúčtování za energie

Dluh na přeplatcích si mohou dle ERÚ spotřebitelé od svých dodavatelů „odebírat“ ze záloh

Autor: Marek Kuřina

04. ledna 2024

Další články