Evropská unie se v rámci Zelené dohody pro Evropu (Green Deal) zavázala do roku 2050 dosáhnout klimatické neutrality. Tento cíl má však už nyní bezprecedentní dopad na ekonomiky jednotlivých členských zemí.
Aktuálním příkladem je zásadní opatření pro snižování emisí, jehož finální podoba se právě tvoří – tzv. Carbon Border Adjustment Mechanism – CBAM). Bude-li nařízení schváleno, začne platit automaticky v celé EU s přechodným obdobím do konce roku 2026.
Do roku 2032 by měl být podíl bezplatných emisních povolenek pro vývozce do EU v dotčených průmyslových sektorech postupně snižován na nulu – 100 % v období 2023-2026, 93 % v roce 2027, 84 % v roce 2028, 69 % v roce 2029, 50 % v roce 2030 a 25 % v roce 2031.
„Česká republika je čtvrtou nejšpinavější zemí EU z pohledu emisí oxidu uhličitého na obyvatele. Zároveň platí, že ČR je druhou nejprůmyslovější zemí v EU s nadprůměrným zastoupením těžkého průmyslu. S novou připravovanou legislativou CBAM očekáváme, že už velice brzy začnou v EU závody firem o co nejrychlejší dekarbonizaci,” uvádí Karel Voldřich z Mezinárodního centra pro udržitelné finance (ISFC).
V Česku je cirkulární ekonomika jednou z klíčových cest vedoucích k dekarbonizaci těžkého průmyslu. Podle mezinárodních analýz má do roku 2050 přechod na CE potenciál snížit emise oxidu uhličitého v klíčových průmyslových sektorech v EU až o 60 %. To potvrzuje i studie INCIEN (Institutu Cirkulární Ekonomiky), která pojmenovává efektivní cirkulární nástroje pro dekarbonizaci českého průmyslu.
Aby se EU do roku 2050 stala klimaticky neutrální, je zapotřebí velkého podílu soukromých investic. Petr Novotný, hlavní konzultant INCIENu, vysvětlil význam Taxonomie EU pro investory: „Taxonomie je – jednoduše řečeno – seznam činností v různých sektorech ekonomiky, které legislativa EU označila jako udržitelné, čímž se stávají atraktivnější pro investory, kteří strategicky směrují stále více kapitálu právě do udržitelných aktivit a projektů.”
Zdroj: INCIEN, European Commission