Elektromobilita

Budoucí vozy značky Peugeot budou ostře řezané, autonomní, ale hlavně bezemisní

AUTOR: Tereza Komárková

Plyn

Výrobu biometanu loni zahájil rekordní počet nových zařízení

AUTOR: Marek Kuřina

Energetická krize

Česko už během zimy ušetřilo přes 800 milionů kubíků plynu

AUTOR: Martin Pokorný

Green Deal
Cirkulární ekonomika

Snižování emisí v Evropě si bez cirkulární ekonomiky již nelze podle odborníků představit

Cirkulární ekonomika je klíčovým nástrojem ke snižování emisí. Závod o dekarbonizaci v Evropě již brzy vypukne.
 
FOTO: Pixabay

autor

Marek Kuřina

14. prosince 2022

Reklama
Reklama

Evropská unie se v rámci Zelené dohody pro Evropu (Green Deal) zavázala do roku 2050 dosáhnout klimatické neutrality. Tento cíl má však už nyní bezprecedentní dopad na ekonomiky jednotlivých členských zemí.

Aktuálním příkladem je zásadní opatření pro snižování emisí, jehož finální podoba se právě tvoří – tzv. Carbon Border Adjustment Mechanism – CBAM). Bude-li nařízení schváleno, začne platit automaticky v celé EU s přechodným obdobím do konce roku 2026.

Do roku 2032 by měl být podíl bezplatných emisních povolenek pro vývozce do EU v dotčených průmyslových sektorech postupně snižován na nulu – 100 % v období 2023-2026, 93 % v roce 2027, 84 % v roce 2028, 69 % v roce 2029, 50 % v roce 2030 a 25 % v roce 2031.

„Česká republika je čtvrtou nejšpinavější zemí EU z pohledu emisí oxidu uhličitého na obyvatele. Zároveň platí, že ČR je druhou nejprůmyslovější zemí v EU s nadprůměrným zastoupením těžkého průmyslu. S novou připravovanou legislativou CBAM očekáváme, že už velice brzy začnou v EU závody firem o co nejrychlejší dekarbonizaci,” uvádí Karel Voldřich z Mezinárodního centra pro udržitelné finance (ISFC).

V Česku je cirkulární ekonomika jednou z klíčových cest vedoucích k dekarbonizaci těžkého průmyslu. Podle mezinárodních analýz má do roku 2050 přechod na CE potenciál snížit emise oxidu uhličitého v klíčových průmyslových sektorech v EU až o 60 %. To potvrzuje i studie INCIEN (Institutu Cirkulární Ekonomiky), která pojmenovává efektivní cirkulární nástroje pro dekarbonizaci českého průmyslu. 

Aby se EU do roku 2050 stala klimaticky neutrální, je zapotřebí velkého podílu soukromých investic. Petr Novotný, hlavní konzultant INCIENu, vysvětlil význam Taxonomie EU pro investory: „Taxonomie je – jednoduše řečeno – seznam činností v různých sektorech ekonomiky, které legislativa EU označila jako udržitelné, čímž se stávají atraktivnější pro investory, kteří strategicky směrují stále více kapitálu právě do udržitelných aktivit a projektů.” 

Zdroj: INCIEN, European Commission

Nenechte si ujít
Reklama
Fotovoltaika v ČR

Deset tipů, jak zvýšit výrobu z fotovoltaiky v zimě

Autor: Martin Pokorný

02. února 2023

Situace na trhu s energiemi

Ceny energií na trzích klesají, pocítit by to měli postupně i koncoví zákazníci

Autor: Marek Kuřina

30. ledna 2023

Další články