Energetická krize

Vláda hází podle expertů domácnosti topící tuhými palivy přes palubu

AUTOR: Marek Kuřina

Energetická krize

Nedostatek uhlí žene jeho cenu vzhůru, těžba v OKD bude pokračovat už jenom dvě topné sezony

AUTOR: Marek Kuřina

Ze zahraničí

Polsko úspěšně finišuje, na rozdíl od některých dalších evropských zemí, s přípravami na topnou sezonu

AUTOR: Jiří Kostka

Green Deal
Biometan a vodík

Budoucností plynu v ČR je biometan a vodík

Obnovitelný biometan má v ČR velký potenciál a do roku 2030 by mohl podle expertů nahradit 10 až 15 % tuzemské spotřeby zemního plynu pro potřeby vytápění i silniční dopravy.
 
FOTO: EFG Rapotín BPS

autor

Marek Kuřina

13. července 2022

Reklama
Reklama

Plyn by měl mít tedy v Česku budoucnost i přes aktuální problémy s dodávkami ruského plynu. "Technicky je naše síť připravena už dnes na 20% příměs vodíku, na vyšším podílu intenzivně pracujeme. Na biometan jsme připraveni stoprocentně. Neobejdeme se bez nové generace plynařů a v bezpečnosti se musíme neustále zlepšovat,“ říkají odborníci největšího distributora zemního plynu v České republice společnosti GasNet.

„Proces připojování výroben biometanu se nám již podařilo procedurálně vyladit a standardizovat. Aktuálně máme podepsáno 10 smluv o připojení biometanových stanic, kdy projekty jsou v různých stádiích realizace. Mediálně známé jsou například budované stanice u Litomyšle, na Karvinsku či v Mladé Boleslavi, kde plánují vyrábět biometan z organického odpadu,“ sdělila Ilona Pasková, specialistka Gas Quality skupiny GasNet. 

Evropa i Česká republika mají ovšem i vodíkové strategie, kdy střednědobé a dlouhodobé scénáře počítají s přechodem ze zemního plynu na čistý vodík.

Jak ale s vodíkem začít už v krátkodobém horizontu? Odpověď přináší takzvaný blend neboli příměs vodíku, z počátku v menších množstvích.

Míru připravenosti GasNetu na distribuci vodíku představil Pavel Auinger, manažer technického Asset Managementu: „GasNet dlouhodobě investuje do spolehlivosti, bezpečnosti a modernizace plynárenské infrastruktury. Díky tomu je naše síť technicky připravena na 20% příměs vodíku již dnes. Samozřejmě intenzivně pracujeme na tom, abychom byli schopni distribuovat i vyšší procento blendu. Naši síť jsme proto rozdělili na 217 jednotlivých komponent, které podrobně analyzujeme, s cílem je všechny přizpůsobit distribuci 100 % vodíku. Příprava na vodík je velmi komplexní problematika, na které pracujeme s ostatními týmy z GasNetu – například na legislativních a regulačních aspektech či řešíme strategii obnovy sítě. Připravujeme také pilotní projekty, na nichž chceme ukázat, že vodík není jen teorie, ale že představuje opravdu reálnou budoucnost plynárenství.

Zdroj: GasNet, EFG Rapotín

Nenechte si ujít
Reklama
Balíček Evropské komise

Z evropského energetického balíčku RePowerEU získá Česko přes 16 miliard korun

Autor: Marek Kuřina

06. října 2022

Zastropování cen energií

Vláda schválila zastropování cen energií. Mělo by to pomoci jak domácnostem, tak firmám

Autor: Martin Pokorný

05. října 2022

Vytápění domácností

Miliony Čechů začínají řešit další problém před zimou, výrazné zdražení tepla

Autor: Marek Kuřina

05. října 2022

Jaderná elektrárna Dukovany

Aktuální odstávka třetího výrobního bloku v Dukovanech se odběratelů nedotkne

Autor: Martin Pokorný

04. října 2022

Spotřeba energií

První dodavatel energií motivuje odběratele slevou k nižší spotřebě

Autor: Marek Kuřina

04. října 2022

Další články