Plyn

Česko posiluje energetickou bezpečnost získáním kapacity v německém terminálu Stade

AUTOR: Marek Kuřina

Energetická krize
Trh s plynem

Ministerstvo vydalo opatření, které umožní naplnění zásobníků na 80 procent

V souvislosti s aktuálním vývojem na trhu s plynem vydalo Ministerstvo průmyslu a obchodu krizové opatření, které umožní naplnění tuzemských plynových zásobníků před příští zimou alespoň na 80 procent.
 
FOTO: RWE Gas Storage

autor

Marek Kuřina

30. dubna 2022

Reklama
Reklama

Ve středu 27. dubna opatření odsouhlasila také vláda. „Naplnění zásobníků na 80 procent nám před letošní zimou zajistí zásoby o objemu přibližně 2,8 miliard metrů krychlových plynu,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Kromě toho získá stát možnost částečně rozhodovat o tom, kdy bude takto naskladněný plyn uvolňován. „Takto naskladněný plyn díky tomuto opatření zůstane v tuzemských zásobnících po celou nadcházející zimu s kontrolními termíny v listopadu, v prosinci a v lednu,“ dodal ministr Síkela. 

Trh s plynem v České republice je plně liberalizován, stát tedy plyn nenakupuje. Nakupují ho většinou jednotliví obchodníci na západoevropských burzách či od západoevropských obchodníků. 

„Postup obchodníků se proto řídí čistě tržními pravidly. A ti v současné době vysokých cen mají jen nízkou motivaci k nákupům. Letos je totiž letní cena vyšší než zimní, a proto obchodníci nemají důvody využívat služby uskladnění plynu, a mohou mít tendenci se spoléhat na to, že v zimě obstarají levnější plyn," popisuje náměstek pro energetiku René Neděla. Základem navrhovaného mechanismu tak budou státní kompenzace případných rozdílů mezi vyšší letní a nižší zimní cenou.

V tuzemských zásobnících je k 29. dubnu 2022 přibližně 960 milionů metrů krychlových plynu, naplněny jsou tedy přibližně z jedné třetiny.

„V zásobnících je více než dvojnásobek plynu oproti loňskému roku a také dvakrát víc než k 1. dubnu tohoto roku. Tyto zásoby přibližně odpovídají loňské spotřebě za květen a červen,” říká ministr Síkela s tím, že chce vydaným opatřením zabránit případnému nedostatečnému zazásobování se před příští zimou, což by mohlo přinést značné ekonomické škody a Českou republiku mohlo vystavit vydíratelnosti ze strany Ruska.

Zdroj: MPO, Vláda ČR

Nenechte si ujít
Reklama
Výsledky hospodaření společnosti ČEZ

ČEZ za tři čtvrtletí vydělal 29,8 mld. Kč, meziročně o 43 % méně

Autor: Marek Kuřina

16. listopadu 2023

Elektroenergetika

Nárůst regulovaných cen za přepravu a distribuci plynu zdraží v Česku teplo

Autor: Marek Kuřina

03. listopadu 2023

Jaderná energetika

Jaderný průmysl v Česku: Cestovní mapa rozvoje malých a středních reaktorů

Autor: Martin Pokorný

01. listopadu 2023

Další články