Plyn

Česko posiluje energetickou bezpečnost získáním kapacity v německém terminálu Stade

AUTOR: Marek Kuřina

Energetická krize
Ceny energií

Češi jsou dle průzkumu na začátku topné sezóny výrazně klidnější než loni

Obavy Čechů z inflace kontinuálně klesají. Meziroční pokles cen vnímají zejména u potravin a nákladů na bydlení, včetně energií. Dopady cen energií na rozpočet domácností jsou menší, než samy očekávaly. Přesto však polovina populace očekává v budoucnu další růst cen energií, plánují proto pokračovat v úsporných opatřeních – investovat do nich chce přes 80 % lidí. Dalším řešením, které domácnosti ve velkém využívají, jsou fixace cen energií.
 
FOTO: Pixabay

autor

Martin Pokorný

23. října 2023

Reklama
Reklama

Podle výzkumu Ipsos Consumer Sentiment Tracker zůstává inflace největší obavou české populace, aktuálně to uvádí 49 %. Obavy z inflace kulminovaly v červnu 2022 (64 %), od té doby však kontinuálně klesají. Češi se dále obávají chudoby a sociální nerovnosti (32 %) a také mezinárodního válečného konfliktu (28 %).

Meziroční pokles cen vnímají spotřebitelé zejména u potravin a také nákladů na bydlení včetně energií. I přes pokles cen však nadále panuje obava z dalšího vývoje cen energií. Polovina populace očekává, že ceny energií porostou, konkrétně 14 % očekává výrazný růst, 35 % mírný růst. 

Domácnosti proto nadále plánují realizovat opatření k úspoře energií. Nějaká opatření již realizovala polovina domácností, nejčastěji se jednalo o výměnu spotřebičů a žárovek za úspornější, šetření s energiemi či realizaci některých stavebních úprav.

Pětina domácností má již jasnou představu, jaká konkrétní úsporná opatření budou realizovat, další pětina zatím o konkrétních opatřeních jasno nemá. 12 % domácností neplánuje žádná úsporná opatření. 

Přes 80 % domácností je připraveno do úsporných opatření investovat, pětina naopak investovat ochotná není. „V porovnání se situací před rokem vidíme, že se situace v domácnostech zklidňuje. Výše záloh za energie již nepředstavuje tak výrazný zásah do běžného chodu domácnosti. Pocit nejistoty a obavy z růstu cen energií však trvají,“ říká Michal Straka, analytik společnosti Ipsos. 

„Z průzkumu i z požadavků našich zákazníků vyplývá, že se lidé úsporným opatřením stále věnují a zajímají se o ně. Zákazníci začínají zvažovat také náročnější investice do systematických řešení, která zajistí dlouhodobou úsporu. Od dodavatelů očekávají cílené poradenství, které je celým procesem provede, proto připravujeme další vylepšení naší ČEZ Akademie a poradenských setkání se zákazníky přímo v našich pobočkách. Vzhledem k tomu, že největší bariérou pro realizaci investic jsou finance, chceme spolupracovat s bankami a stavebními spořitelnami na společném řešení,“ říká generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Od ledna 2023 ubylo zákazníků, kterým jejich dodavatel oznámil zvýšení zálohy za energie, naopak vzrostl podíl těch, kteří mají zálohy nižší, případně stejné. Vyšší zálohy na elektřinu oznámil dodavatel 38 % domácností (v lednu 2023 to bylo 53 %), u plynu se zvýšily zálohy 27 % domácností (v lednu 2023 to bylo 47 %). Klesá také částka, o kterou byly případné zálohy navýšeny. Asi desetině domácností dodavatel elektřiny i plynu naopak oznámil snížení záloh.

Dopady případných vyšších záloh na ekonomickou situaci domácností jsou mírnější než v lednu 2023. Klesá počet domácností, které musely kvůli vyšším zálohám omezovat některé aktivity, naopak roste podíl domácností, které jsou změnou záloh ovlivněny málo nebo vůbec. Přesto lidé vyhledávají stabilitu, což se odráží v rostoucí oblibě fixovaných produktů, fixace energií preferuje 45 % respondentů.

Zdroj: Ipsos, ČEZ Prodej 

Nenechte si ujít
Reklama
Výsledky hospodaření společnosti ČEZ

ČEZ za tři čtvrtletí vydělal 29,8 mld. Kč, meziročně o 43 % méně

Autor: Marek Kuřina

16. listopadu 2023

Elektroenergetika

Nárůst regulovaných cen za přepravu a distribuci plynu zdraží v Česku teplo

Autor: Marek Kuřina

03. listopadu 2023

Jaderná energetika

Jaderný průmysl v Česku: Cestovní mapa rozvoje malých a středních reaktorů

Autor: Martin Pokorný

01. listopadu 2023

Teplárenství

Podle odborníků hodila česká vláda zákazníky tepláren přes palubu

Autor: Marek Kuřina

18. října 2023

Další články