Plyn

Česká republika se musí začít razantně chystat na nástup vodíkové ekonomiky, jinak hrozí pokuty

AUTOR: Marek Kuřina

Energetická krize
Národní plán obnovy

Plynovod Stork 2 a ropovod TAL dostanou dotaci, chudé domácnosti jen půjčku

Česká vláda v polovině března 2023 představila základní obrysy plánu, jak využít celkem až 208 miliard korun, o které se navýší prostředky Národního plánu obnovy.
 
FOTO: Moravia Gas Storage

autor

Marek Kuřina

23. března 2023

Reklama
Reklama

Tyto prostředky budou rozdělovány jak prostřednictvím dotací, tak půjček. Zatímco pro velké infrastrukturní projekty jsou určeny dotace, hlavní formou podpory pro ohrožené domácnosti a dostupné bydlení budou dle webu Národního plánu obnovy půjčky.

Velké energetické projekty, u kterých lze očekávat finanční návratnost i dobrou připravenost žadatelů, plánuje vláda podpořit zejména dotacemi. Jedná se například o 8 mld. Kč pro plynovod Stork 2, 2,5 mld. Kč pro ropovod TAL+ nebo 541 mil. Kč na projektovou přípravu navýšení produkce a vyvedení tepla z Jaderné elektrárny Dukovany. Významné množství dotací ve výši 58,5 mld. Kč je připraveno také na projekty železniční infrastruktury.

Oproti tomu návrh navýšení obsahuje jen minimální objem dotací pro řešení dopadů energetické krize na domácnosti. Na úspory energie u ohrožených domácností je určeno 0,5 mld. Kč v dotacích a 19,5 mld. Kč v půjčkách.

Pro snížení účtů za vytápění 910 000 lidí, kteří žili v energetické chudobě ještě před energetickou krizí (dle dat z jara 2021), je tento objem dotace zcela marginální. Razantní zvýšení dotací na zateplování je přitom nezbytné, aby mohly tyto domácnosti využít program Nová zelená úsporám. Pro ohrožené domácnosti je dále k dispozici 5 mld. Kč v dotacích na výměnu kotlů, ty jsou ale určeny jen pro rodinné domy a neřeší celkovou energetickou náročnost obydlí.

Ondřej Pašek, energetický expert Hnutí DUHA, upozornil: “Lidé, ohrožení energetickou chudobou, hlavně důchodkyně a matky samoživitelky, si nemohou dovolit zateplit vlastní domovy ani se Zelenou úsporám. Vláda teď může získat miliardy korun z Evropské unie a pomoci jim, místo zateplování domů ohrožených českých rodin se ale rozhodla zadotovat projekty velkých energetických firem.”

Eva Mariničová, odbornice na evropské fondy z CDE, dodala: “Evropská komise českou stranu vybízí k tomu, aby navýšení zahrnovalo primárně investice do energetických úspor, včetně podpory pro energetické komunity a nízkopříjmové domácnosti. Z úst ministerstev zaznívá ujištění, že na tyto oblasti je připravena podpora z Modernizačního fondu. Pro řešení energetické krize je ale zapotřebí začít plně financovat tyto projekty už nyní, obzvlášť pokud na to prostředky jsou.”

Zdroj: Národní plán obnovy, Hnutí DUHA

Nenechte si ujít
Reklama
Program Nová zelená úsporám Light

Příjem žádostí o dotace pro domácnosti s nižšími příjmy je opět otevřen

Autor: Martin Pokorný

23. ledna 2024

České plynárenství

Energetický zákon otevřel cestu pro vodík v distribuci

Autor: Marek Kuřina

16. ledna 2024

Přeplatky z vyúčtování za energie

Dluh na přeplatcích si mohou dle ERÚ spotřebitelé od svých dodavatelů „odebírat“ ze záloh

Autor: Marek Kuřina

04. ledna 2024

Další články