Energetická krize

Lidé mohou topit v kotlích na uhlí i po začátku roku 2025

AUTOR: Marek Kuřina

Energetická krize
Národní plán obnovy

Plynovod Stork 2 a ropovod TAL dostanou dotaci, chudé domácnosti jen půjčku

Česká vláda v polovině března 2023 představila základní obrysy plánu, jak využít celkem až 208 miliard korun, o které se navýší prostředky Národního plánu obnovy.
 
FOTO: Moravia Gas Storage

autor

Marek Kuřina

23. března 2023

Reklama
Reklama

Tyto prostředky budou rozdělovány jak prostřednictvím dotací, tak půjček. Zatímco pro velké infrastrukturní projekty jsou určeny dotace, hlavní formou podpory pro ohrožené domácnosti a dostupné bydlení budou dle webu Národního plánu obnovy půjčky.

Velké energetické projekty, u kterých lze očekávat finanční návratnost i dobrou připravenost žadatelů, plánuje vláda podpořit zejména dotacemi. Jedná se například o 8 mld. Kč pro plynovod Stork 2, 2,5 mld. Kč pro ropovod TAL+ nebo 541 mil. Kč na projektovou přípravu navýšení produkce a vyvedení tepla z Jaderné elektrárny Dukovany. Významné množství dotací ve výši 58,5 mld. Kč je připraveno také na projekty železniční infrastruktury.

Oproti tomu návrh navýšení obsahuje jen minimální objem dotací pro řešení dopadů energetické krize na domácnosti. Na úspory energie u ohrožených domácností je určeno 0,5 mld. Kč v dotacích a 19,5 mld. Kč v půjčkách.

Pro snížení účtů za vytápění 910 000 lidí, kteří žili v energetické chudobě ještě před energetickou krizí (dle dat z jara 2021), je tento objem dotace zcela marginální. Razantní zvýšení dotací na zateplování je přitom nezbytné, aby mohly tyto domácnosti využít program Nová zelená úsporám. Pro ohrožené domácnosti je dále k dispozici 5 mld. Kč v dotacích na výměnu kotlů, ty jsou ale určeny jen pro rodinné domy a neřeší celkovou energetickou náročnost obydlí.

Ondřej Pašek, energetický expert Hnutí DUHA, upozornil: “Lidé, ohrožení energetickou chudobou, hlavně důchodkyně a matky samoživitelky, si nemohou dovolit zateplit vlastní domovy ani se Zelenou úsporám. Vláda teď může získat miliardy korun z Evropské unie a pomoci jim, místo zateplování domů ohrožených českých rodin se ale rozhodla zadotovat projekty velkých energetických firem.”

Eva Mariničová, odbornice na evropské fondy z CDE, dodala: “Evropská komise českou stranu vybízí k tomu, aby navýšení zahrnovalo primárně investice do energetických úspor, včetně podpory pro energetické komunity a nízkopříjmové domácnosti. Z úst ministerstev zaznívá ujištění, že na tyto oblasti je připravena podpora z Modernizačního fondu. Pro řešení energetické krize je ale zapotřebí začít plně financovat tyto projekty už nyní, obzvlášť pokud na to prostředky jsou.”

Zdroj: Národní plán obnovy, Hnutí DUHA

Nenechte si ujít
Reklama
Novela zákona o ochraně ovzduší

Lidé mohou topit v kotlích na uhlí i po začátku roku 2025

Autor: Marek Kuřina

23. května 2023

Fotovoltaika v ČR

Přebytky energie z fotovoltaické elektrárny lze ukládat do baterií i do vody

Autor: Martin Pokorný

18. května 2023

Emisní předpis Euro 7 budí kontroverze

Nový emisní předpis zdraží dle odborníků přepravu zboží, jízdenky i výrobu automobilů

Autor: Marek Kuřina

10. května 2023

Solární energie v ČR

Solární elektrárny ČEZ letos uspořily již 17 tisíc tun uhlí

Autor: Marek Kuřina

04. května 2023

Elektromobily Peugeot

Od roku 2035 jen elektromobily. Co bude ale s miliony aut se spalovacím motorem?

Autor: Tereza Komárková

03. května 2023

Stížnosti na chybné vyúčtování energií

V prvním čtvrtletí ERÚ řešil 4 tisíce podání, polovina se týkala plateb za energie

Autor: Marek Kuřina

28. dubna 2023

Dovoz plynu

Společné nákupy plynu v EU startují. Firmy mohou podávat nabídky

Autor: Martin Pokorný

26. dubna 2023

Další články