Elektřina

Již tuto sobotu můžete vyrazit na speciální exkurzi vodní elektrárny Dalešice

AUTOR: Martin Pokorný

Ostatní

Ukrajině pomáhá opravovat energetickou infrastrukturu i český GasNet

AUTOR: Martin Pokorný

Elektromobilita

V Česku se rozjíždí národní šampionát elektromobilů. Má sedm závodů po celém Česku

AUTOR: Tereza Komárková

Energetická krize
Těžba uhlí v ČR

Uhlí bude potřeba, OKD hledá až 200 nových zaměstnanců pro práci v dole

Poté, co společnost OKD loni v reakci na energetickou situaci v Česku rozhodla, že těžba v dole ČSM bude pokračovat až do konce roku 2025, musí hledat nové kvalifikované zaměstnance.
 
FOTO: OKD

autor

Marek Kuřina

12. března 2023

Reklama
Reklama

Jedná se zejména o pracovníky s důlní praxí, kterých plánuje v letošním roce přijmout na dvě stě. Vzhledem k tomu, že možnosti českého pracovního trhu jsou v tomto oboru velmi omezené, orientuje se OKD i na trh v Polsku, kde se počítá s těžbou do roku 2049 a kde školství stále připravuje učně pro budoucí práci v těžebním sektoru.

"Úspěšné prodloužení těžby závisí na kvalifikovaných a pracovitých lidech. Současný počet zaměstnanců, kterých je zhruba 3300, je pro těžbu do konce roku 2025 dostatečný. Postupně ale budeme čelit přirozeným odchodům důlních pracovníků, za něž musíme najít odpovídající náhradu. Cílíme na lidi se zkušenostmi s prací v podzemí, protože zaškolit si zaměstnance bez této praxe by trvalo zhruba rok,“ vysvětlil Radomír Štix, personální ředitel OKD.

OKD hledá horníky raziče, rubače i horníky dalších činností, důlní zámečníky a elektromontéry. Z celkového počtu zájemců ale obvykle splňuje požadavky na hledané důlní profese pouze čtvrtina.

Část těch, kteří mají o práci v OKD zájem, nemá předchozí důlní praxi nebo potřebné kvalifikační předpoklady, další pak neprojdou lékařskou prohlídkou. Pracovní trh v Česku je již v oboru důlní činnosti takřka vyčerpán, společnost proto pořádá náborové akce v polském příhraničí, kde je vzhledem k dlouhodobé perspektivě těžby černého uhlí stále dostatek kvalifikovaných pracovníků.

„Na dole ČSM už nyní pracuje v kmenovém stavu 55 pracovníků z Polska. Jsou to zkušení zaměstnanci, co umějí vzít za práci a jsou velmi platnými členy naší hornické party. Rádi proto mezi sebou přivítáme další. A samozřejmě si budeme chtít udržet stávající zaměstnance, kterých si za jejich práci velmi vážíme a které dokážeme také náležitě ocenit,“ dodává David Hájek, ředitel provozu OKD.

OKD nyní zaměstnává 3300 pracovníků, z nichž 2500 jsou kmenoví zaměstnanci. V roce 2022 nastoupilo 82 nových pracovníků, letos jich společnost plánuje přijmout více než 200. 

Zdroj: OKD

Nenechte si ujít
Reklama
Ceny energií v ČR

ČEZ vydělal v roce 2022 rekordních 80 miliard korun

Autor: Martin Pokorný

21. března 2023

Využití biometanu

Podíl biometanu v distribuci v České republice roste

Autor: Martin Pokorný

20. března 2023

Šampionát elektromobilů

V Česku se rozjíždí národní šampionát elektromobilů. Má sedm závodů po celém Česku

Autor: Tereza Komárková

19. března 2023

Ceny energií v Evropě

Evropané se dočkají předvídatelnějších a nižších cen elektřiny

Autor: Marek Kuřina

18. března 2023

Pomoc Ukrajině

Ukrajině pomáhá opravovat energetickou infrastrukturu i český GasNet

Autor: Martin Pokorný

14. března 2023

Vodní elektrárny v ČR

Již tuto sobotu můžete vyrazit na speciální exkurzi vodní elektrárny Dalešice

Autor: Martin Pokorný

13. března 2023

Další články