Podle výzkumu Ipsos Consumer Sentiment Tracker poklesly obavy domácností z dalšího růstu cen. V příštích třech měsících očekává rostoucí výdaje na domácnost 59 % Čechů, což je o 6 p.b. méně než v září 2022 a nejméně od listopadu 2021. Ačkoli náklady na bydlení patří mezi oblasti, kde se lidé obávají růstu cen nejvíce, došlo i zde od září 2022 k poklesu obav.
V oblasti cen energií zvládají domácnosti situaci lépe, než samy v červnu 2022 očekávaly. Tehdy kvůli růstu cen energií očekávalo výrazný negativní zásah do rodinného rozpočtu 38 % českých domácností.
Pokud se dnes podíváme na domácnosti, kterým byly zálohy za energie změněny, výrazně negativní dopad uvádělo 11 % domácností. Naopak žádný nebo jen malý dopad očekávalo pouze 8 % domácností, ve skutečnosti se situace nedotkla nebo dotkla málo 44 % domácností.
Největší obavy panují v segmentu nízkopříjmových domácností. Výrazně negativní dopad na rozpočet očekávalo 58 % domácnosti, v aktuálním výzkumu to uvádí 27 % domácností.
Do budoucna se výrazného dopadu vyšších cen energií obává 18 % domácností, v segmentu nízkopříjmových domácností jsou obavy větší (35 %).
„V polovině loňského roku, kdy byla situace v důsledku války na Ukrajině a začínající energetické krize velmi nejistá, panovaly poměrně vysoké obavy domácností ze zvládnutí situace. Dnes vidíme, že přijatá opatření nejen v podobě zastropování cen, ale i úsporných opatření na straně domácností, vedla ke stabilizaci situace. Nicméně stále je zde segment zejména nízkopříjmových domácností, na který měla situace výrazný dopad a jejichž očekávání do budoucna jsou ve srovnání se zbytkem populace více negativní,“ říká k výsledkům Michal Straka, analytik společnosti Ipsos.
Polovina domácností realizovala úsporná opatření
Nějaká úsporná opatření realizovalo 55 % domácností, dalších 17 % je plánuje. Z konkrétních opatření pro snížení spotřeby energií domácnosti nejčastěji přistoupily k výměně spotřebičů či žárovek za úspornější (26 % domácností) či realizaci některých stavebních úprav (21 %).
Domácnosti také šetřily energiemi, například častěji využívaly sprchu místo vany (43 %), instalovaly LED osvětlení (42 %), nezakrývaly radiátory (38 %), optimalizovaly nastavení lednice (35 %), snížily teplotu během noci či pobytu mimo domov (29 %). Větší rozsah úsporných opatření realizovaly domácnosti bydlící ve starých domech než v bytech, neboť na ně rostoucí ceny energií měly větší dopad.
Zdroj: Ipsos