Elektřina

Již tuto sobotu můžete vyrazit na speciální exkurzi vodní elektrárny Dalešice

AUTOR: Martin Pokorný

Ostatní

Ukrajině pomáhá opravovat energetickou infrastrukturu i český GasNet

AUTOR: Martin Pokorný

Elektromobilita

V Česku se rozjíždí národní šampionát elektromobilů. Má sedm závodů po celém Česku

AUTOR: Tereza Komárková

Energetická krize
Ceny energií

Češi se dle statistik naučili měnit dodavatele energií

Po velmi turbulentním roce 2021, kdy došlo k pádu skupiny Bohemia Energy a řada odběratelů si musela neplánovaně najít nového dodavatele, nebyl ani ten loňský na počet změn dodavatelů elektřiny a plynu skoupý. V průběhu roku na to měla nemalý vliv zvyšující se cena energií na pražské burze PXE.
 
FOTO: Pixabay

autor

Martin Pokorný

22. února 2023

Reklama
Reklama

Přes veškeré nesnáze spojené s vysokými cenami (nebylo možné najít dodavatele, který by nabízel výrazně nižší ceny elektřiny nebo plynu) proběhlo více než 700 tisíc změn dodavatele (z toho 500 tisíc u elektřiny). Vyplývá to z aktuálních dat Operátora trhu s elektřinou (OTE).

Z pohledu aktivních tuzemských dodavatelů se na vrcholu (v meziročním srovnání počtu odběrných míst) umístil ČEZ Prodej, na druhém místě s odstupem společnost Innogy. Na opačné straně stojí společnost Lama Energy, kterou opustilo větší množství zákazníků, a TGC Energie, která ukončila svou činnost a její zákazníky převzala konkurence. 

Zajímavostí je, že v roce 2022 oproti roku předloňskému mírně stoupla celková průměrná spotřeba energií. U elektřiny to byl nárůst o 1,7 %, u plynu dokonce o 2,9 %. „Jelikož jsme v minulém roce zaznamenali tento trend, na podzim 2022 jsme se aktivně zapojili do podpory hledání úspor energií a vyhlásili kampaň Elektrobonus, v níž obzvláště nyní v topné sezóně motivujeme zákazníky k úsporám a ty úspěšné odměňujeme,“ prozrazuje Michal Kulig, ředitel společnosti Yello v České republice, a dodává, že zejména minulý rok ukázal, jak důležité je být šetrný ke zdrojům i okolí.

Z pohledu dynamiky cen byl minulý rok ještě drtivější než rok 2021. Na základě analýzy interních dat, která Yello využívá pro srovnání s konkurencí, datové oddělení zaznamenalo maximální cenu nabídky silové elektřiny na úrovni 17 050 Kč bez DPH za MWh, a naopak nejnižší cenu na úrovni 4 999 Kč bez DPH za MWh (medián cen byl potom na úrovni 8 400 Kč bez DPH za MWh).

Pro srovnání, v prosinci roku 2021 byla cena 7 299 Kč, respektive 1 900 Kč, a medián na úrovni 3 773 Kč. V plynu byla situace obdobná – na konci loňského roku maximální částka za plyn vyskočila na 9 600 Kč a nejnižší hodnota naopak činila 2 373 Kč. Vše za MWh bez DPH.

Zdroj: OTE, Yello

Nenechte si ujít
Reklama
Ceny energií v ČR

ČEZ vydělal v roce 2022 rekordních 80 miliard korun

Autor: Martin Pokorný

21. března 2023

Využití biometanu

Podíl biometanu v distribuci v České republice roste

Autor: Martin Pokorný

20. března 2023

Šampionát elektromobilů

V Česku se rozjíždí národní šampionát elektromobilů. Má sedm závodů po celém Česku

Autor: Tereza Komárková

19. března 2023

Ceny energií v Evropě

Evropané se dočkají předvídatelnějších a nižších cen elektřiny

Autor: Marek Kuřina

18. března 2023

Pomoc Ukrajině

Ukrajině pomáhá opravovat energetickou infrastrukturu i český GasNet

Autor: Martin Pokorný

14. března 2023

Vodní elektrárny v ČR

Již tuto sobotu můžete vyrazit na speciální exkurzi vodní elektrárny Dalešice

Autor: Martin Pokorný

13. března 2023

Další články