Elektřina

Již tuto sobotu můžete vyrazit na speciální exkurzi vodní elektrárny Dalešice

AUTOR: Martin Pokorný

Ostatní

Ukrajině pomáhá opravovat energetickou infrastrukturu i český GasNet

AUTOR: Martin Pokorný

Elektromobilita

V Česku se rozjíždí národní šampionát elektromobilů. Má sedm závodů po celém Česku

AUTOR: Tereza Komárková

Energetická krize
Alternativní palivo

Cena dřevních pelet opět klesla pod 10 Kč za kilo

Ceny kvalitních dřevních pelet na domácím trhu opět začínají klesat pod hranici 10 korun za kilogram. A k výraznému poklesu cen dochází v celé EU.
 
FOTO: Klastr Česká peleta

autor

Martin Pokorný

20. února 2023

Reklama
Reklama

Je to dobrá zpráva pro všechny majitele peletových kotlů a kamen, které vyděsily ceny, za které se pelety prodávaly na podzim 2022.

„Energetická krize, která naplno vypukla v první polovině loňského roku, výrazně ovlivnila také ceny paliv a energií určených pro vytápění domácností. Výrazný nárůst cen se nevyhnul ani dřevní peletě,“ říká Zdeněk Lyčka z Klastru Česká peleta.

Pokud se v lednu 2022 prodávalo kilo kvalitních dřevních pelet běžně za cenu okolo 8 Kč včetně DPH, v polovině roku to již bylo 12 Kč a na začátku topné sezóny 2022/23 se ceny dřevních pelet vyšplhaly až na ještě nedávno nepředstavitelných 18 Kč za kilo. Co k takovému cenovému výkyvu vedlo?

Proč se zvedly ceny pelet v roce 2022?

Příčin tak drastického nárůstu ceny pelet bylo několik. Znatelný nárůst cen plynu a elektřiny na světových burzách v druhé polovině roku 2021 předznamenával dlouhodobější trend nárůstu cen energií. Nicméně se předpokládalo, že bude relativně dost času se na to připravit. Ovšem k radikální změně došlo v únoru 2022, kdy vypukl válečný konflikt na Ukrajině, který naplno odstartoval energetickou krizi. 

Během krátké doby došlo k zastavení dodávek dřevních pelet z Ruska, Ukrajiny a Běloruska do zemí EU. Jejich dovoz sice tvořil necelých 5 % z celkové spotřeby pelet pro vytápění domácností v zemích EU, ale přerušily se tím zaběhlé obchodní cesty a bylo nutné hledat nové dodavatele na již tak „napnutém“ trhu (EU je trvale velkým dovozcem dřevních pelet).

Současně se výrazně omezily dodávky zemního plynu do EU, koncem prázdnin skokově narostla cena elektřiny. Běžní spotřebitelé pelet pro vytápění domácností nabyli dojmu, že „teď bude chtít topit peletou každý“, a začala neobyčejná panika.

Neobyčejná panika mezi spotřebiteli pelet

„Za běžných okolností se prodej pelet ke konci topné sezóny utlumuje a pozvolně se začíná oživovat koncem léta. V loňském roce ale prodeje neustále narůstaly i po skončení topné sezóny,“ upozorňuje Zdeněk Lyčka z Klastru Česká peleta.

Bylo zřejmé, že velká část malých spotřebitelů se snaží předzásobit peletami na několik topných sezón dopředu. Objednávalo se s dobou dodání i několika měsíců, takže mnoho spotřebitelů si pro jistotu své objednávky tzv. „zdvojilo“. To znamená, že si objednalo peletu u několika dodavatelů (pokud nemuseli platit zálohu předem). V tom okamžiku zafungoval naplno tržní mechanismus. Zvýšená poptávka s sebou přinesla zvyšování cen. 

Pokud by se mě někdo na začátku roku 2022 zeptal, co by se stalo v případě, že se peleta bude prodávat za cenu 14 Kč/kg, odpověděl bych, že to by ji asi nikdo nekupoval. A ke konci roku 2022 nebylo výjimkou, že se na e-shopech prodával kilogram pelet za 18 Kč a zájem o ně byl. Za těchto cen bylo vytápění dřevní peletou dokonce krátkodobě dražší jak vytápění „zastropovaným“ zemním plynem a mohlo tak akorát „konkurovat“ vytápění elektrickými přímotopy.

Pelety jsou opět k dostání za 10 Kč za kilo

V době extrémně vysokých cen Zdeněk Lyčka z Klastru Česká peleta upozorňoval na to, že je nesmysl se předzásobit peletou na několik let dopředu, protože jejich cena musí opět výrazně poklesnout, což se nyní opravdu děje. V současné době (únor 2023) již řada domácích výrobců a prodejců nabízí certifikované dřevní pelety třídy ENplus A1 za cenu s DPH nižší jak 10 Kč/kg.  

Pelety s cenou mezi 10 a 11 Kč/kg jsou k dostání již běžně. S dlouhodobějším poklesem cen na dřívější úroveň pod 8 Kč/kg však asi nemůžeme počítat, protože výrobcům znatelně narostly výrobní náklady. Nicméně díky stávajícímu trendu vývoje cen se spalování dřevní pelety v moderních zdrojích tepla řadí opět mezi nejekonomičtější varianty vytápění domácností.

Zdroj: Klastr Česká peleta

Nenechte si ujít
Reklama
Ceny energií v ČR

ČEZ vydělal v roce 2022 rekordních 80 miliard korun

Autor: Martin Pokorný

21. března 2023

Využití biometanu

Podíl biometanu v distribuci v České republice roste

Autor: Martin Pokorný

20. března 2023

Šampionát elektromobilů

V Česku se rozjíždí národní šampionát elektromobilů. Má sedm závodů po celém Česku

Autor: Tereza Komárková

19. března 2023

Ceny energií v Evropě

Evropané se dočkají předvídatelnějších a nižších cen elektřiny

Autor: Marek Kuřina

18. března 2023

Pomoc Ukrajině

Ukrajině pomáhá opravovat energetickou infrastrukturu i český GasNet

Autor: Martin Pokorný

14. března 2023

Vodní elektrárny v ČR

Již tuto sobotu můžete vyrazit na speciální exkurzi vodní elektrárny Dalešice

Autor: Martin Pokorný

13. března 2023

Další články