Uvedenou problematikou se zabývá nová studie Energetická chudoba a její řešení, kterou vydala společně iniciativa Za bydlení s Hnutím Duha a Platformou pro sociální bydlení.
„Již v roce 2021, tedy v období před prudkým zvýšením cen energií, žilo v energetické chudobě 910 tisíc obyvatel České republiky ve zhruba 500 tisících domácnostech. Nejvíce energetická chudoba doléhá na rodiny s dětmi; jedná se o 410 tisíc osob, z toho 220 tisíc dětí. Přibližně desetina dětí v naší zemi uprostřed Evropy žila a žije v energetické chudobě,“ říká analytik z iniciativy Za bydlení Jan Klusáček.
„Energetická chudoba není v Česku záležitostí jen posledního roku, naopak představuje závažný strukturální problém, který byl dlouhodobě přehlížen. Stát má v rukou řadu nástrojů, jak jí předcházet a řešit, ať už jsou to dotace na zateplování nebo poradenství. Tyto nástroje musí správně zacílit a zpřístupnit je hlavně těm nejpotřebnějším,” komentuje expert na energetiku a spoluautor studie z Hnutí DUHA Ondřej Pašek.
“Pokud česká politická reprezentace hledá řešení, která reálně pomůžou ohroženým skupinám, budou ekonomicky efektivní a prospějí životnímu prostředí, zásadní jsou data. V tuto chvíli můžeme nabídnout všem, kteří energetickou chudobu českých domácností řeší, reprezentativní data za rok 2022, která jasně ukazují, v jaké situaci jsou různé typy českých domácnosti a jaký podíl v české společnosti tvoří,” doplňuje Jan Krajhanzl, ředitel Institutu 2050.
„Vláda potřebuje v kontextu prohlubující se energetické chudoby v Česku reflektovat s tím související problém rostoucí bytové nouze. Co potřebujeme, je efektivní a provázaný systém prevence, dostupného poradenství a pomoci lidem a domácnostem ohrožených bytovou nouzí. Tento systém podpory v bydlení není možné zavést bez součinnosti státu a samospráv a jeho ukotvení v odpovídající legislativě,“ doplnil Jan Klusáček.
„Energetická chudoba je systémovým problémem, který lze řešit pouze tak, že budou politici a političky i nadále spolupracovat s odborníky a odbornicemi ze sociální a enviromentální oblasti. Jedná se o problém, který musíme řešit nejen teď, tedy v době, kdy jsme všichni ohroženi energetickou krizí a tento problém je tak více nasvícen, ale hlavně dlouhodobě. A především ho musíme řešit napříč ministerskými resorty,” doplnila pirátská poslankyně a místopředsedkyně Výboru pro životní prostředí Klára Kocmanová Klára Kocmanová.
Zdroj: Iniciativa Za bydlení, Hnutí Duha, Platforma pro sociální bydlení