Elektřina

Temelín přechází na delší palivový cyklus

AUTOR: Tereza Komárková

Energetická krize
Úspory energií

O dotaci v programu Nová zelená úsporám Light si již požádalo přes dva tisíce domácností

V pondělí 9. ledna 2023 odstartoval program Nová zelená úsporám Light. Díky němu mohou senioři, samoživitelé nebo lidé s hendikepem rychle a bez finančních bariér provést jednoduchá opatření s velkým efektem trvalých úspor energií.
 
FOTO: Pixabay

autor

Martin Pokorný

12. ledna 2023

Reklama
Reklama

Za pouhé dva dny si o dotace řeklo 2 265 domácností, které dohromady žádají více než čtvrtmiliardovou podporu. Převažují žádosti od seniorů především o příspěvek na výměnu oken a dveří. Ministerstvo životního prostředí je připraveno stávající alokaci 1,5 miliardy korun dále navyšovat. 

„V dnešní energetické krizi jsme očekávali velký zájem, ale skutečnost předčila naše očekávání. Aktuálně máme přijato 2 265 žádostí za 271 milionů a dalších 987 žádostí je v systému rozpracováno. Vysoký počet zájemců za tak krátkou dobu jen dokládá, že se nám daří plnit cíl, se kterým jsme loni začali tento program připravovat – motivovat nízkopříjmové domácnosti k tomu, aby své domy zateplily a snížily si tak účty za energie. Pomoc nejzranitelnějším spoluobčanům v době extrémně vysokých cen energií je naší absolutní prioritou. A proto bych chtěl všechny ubezpečit, že jsme připraveni do programu poslat další peníze a podpořit každého žadatele, který splňuje podmínky,“ říká ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL). 

Domácnosti s nižšími příjmy mohou díky NZÚ Light vyměnit nekvalitní okna, netěsnící dveře, zateplit studenou podlahu, strop, střechu i vnější fasádu. Jde o rychle proveditelná opatření v rodinných domech nebo trvale obývaných chatách či chalupách, která je možné zvládnout během dnů, a to i svépomocí. Nákladná řešení na úsporu energií jsou teď dostupná i těm, kteří nemají dostatek finančních prostředků. 

„Na rozdíl od klasické Nové zelené úsporám nemusí mít žadatelé peníze dopředu našetřené, protože podporu až 150 tisíc korun jim pošleme zálohově ještě před tím, než se do stavebních prací pustí. Žádat je možné na dílčí opatření, například jen na výměnu oken nebo zateplení různě kombinovat, což je z hlediska úspor samozřejmě nejefektivnější a lze tak ušetřit až 40 % nákladů na vytápění. Zatím je nejpopulárnější kombinace výměny oken a dveří, často doplněná o zateplení fasády. Žádosti chodí ze všech krajů, nejvíce ze Středočeského, Jihomoravského a Moravskoslezského kraje. Aktuálně také jednoznačně převažují žádosti podané před realizací úsporných opatření,“ informuje o aktuálním zájmu náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). 

Na realizaci mají domácnosti jeden rok a žádat lze i zpětně na opatření provedená po 12. září 2022. Dokumentů je potřeba minimum, v zásadě jen doklad o vlastnictví bankovního účtu, jednoduchý formulář odborného posudku, fotodokumentace stávajícího stavu a potvrzení prokazující čerpání důchodu nebo příspěvku na bydlení. Ti, co mají renovaci už hotovou, doloží rovnou i zprávu o provedených opatření a fotodokumentaci realizovaného opatření. 

„Pro ty, co neví, kam se obrátit o radu, nemají počítač a neumí pracovat s internetem, funguje robustní celorepubliková poradenská síť proškolených odborníků z místních akčních skupin i konzultačních středisek EKIS, která aktuálně čítá přes 350 kontaktů. Poradci zdarma provází zájemce celým procesem od výběru vhodných úsporných opatření, přes zajištění e-identity, podání žádosti až po doložení realizace. Pomáhají s elektronickou komunikací, pořídí fotodokumentaci, zajistí potřebné podklady. Všechny kontakty na poradce zájemci snadno najdou na webu programu Nová zelená úsporám. Smyslem poradenské sítě je, aby se k dotacím z NZÚ Light dostali opravdu všichni, kdo na ni mají nárok,“ dodává ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Rostoucí ceny energií i rekordní inflace přivádí mnoho domácností na práh energetické chudoby. Program NZÚ Light je významnou součástí kampaně Zkrotíme energie a společně tak se zavedenými cenovými stropy a příspěvkem na bydlení pomáhá lidem zvládnout energetickou krizi. 

„Díky kampani Zkrotíme energie radíme domácnostem, jak mohou energie šetřit okamžitě pomocí změny každodenních návyků, ale informujeme je i o finančních příspěvcích a dotacích, které mohou žádat například právě v programu NZÚ Light. V terénu nám s tím pomáhají také proškolení pracovníci sociálních služeb, krajských poboček úřadů práce a zástupci některých obcí, kteří dokáží nasměrovat na příslušnou místní akční skupinu nebo informační kancelář systému EKIS,“ doplňuje koordinátor kampaně Zkrotíme energie Martin Sedlák. 

Zdroj: Ministerstvo životního prostředí

Nenechte si ujít
Reklama
Novinky temelínské elektrárny

Temelín přechází na delší palivový cyklus

Autor: Tereza Komárková

21. září 2023

Peugeot e-208 facelift

Nejprodávanější malý elektromobil v Evropě je po faceliftu, ujede až 400 km

Autor: Marie Slováková

23. srpna 2023

Ceny energií v ČR

ČEZ vydělal v roce 2022 rekordních 80 miliard korun

Autor: Martin Pokorný

22. srpna 2023

Austrálie se snaží dosáhnout 0 emisí

Austrálie by se dále neměla podílet na rozvoji jaderné energetiky. Je příliš drahá a pomalá, tvrdí australská studie

Autor: Tereza Komárková

16. července 2023

Novela zákona o ochraně ovzduší

Lidé mohou topit v kotlích na uhlí i po začátku roku 2025

Autor: Marek Kuřina

15. července 2023

Fakta a mýty

Elektromobily jsou přece bezúdržbové, žádné oleje nepotřebují. Anebo ne?

Autor: Vítek Koldinský

28. června 2023

Další články