Plyn

Česká republika se musí začít razantně chystat na nástup vodíkové ekonomiky, jinak hrozí pokuty

AUTOR: Marek Kuřina

Energetická krize
Ekonomika ČR

Českou ekonomiku čeká v roce 2023 pravděpodobně další zpomalení růstu kvůli cenám energií

Důležitou roli ve vývoji české ekonomiky bude hrát zejména to, zda se vládě podaří dotáhnout všechna opatření k cenám energie pro firmy, či řešit situaci na trhu práce.
 
FOTO: Pixabay

autor

Martin Pokorný

03. ledna 2023

Reklama
Reklama

To odhaduje Svaz průmyslu a dopravy ČR ve svém výhledu pro rok 2023. Přitom výsledky HDP v roce 2022 dopadly pozitivněji, než se podle vývoje ekonomiky očekávalo.

Firmy dokázaly v řadě případů udržet nárůst produkce, přestože čelily zvyšujícím se cenám vstupů, zejména energie, nebo zpoždění dodávek. I přes všechny narůstající bariéry a nejistoty ekonomice nakonec letos pomohlo několik pozitivních faktorů, například odložená poptávka domácností či firemních investic po koronavirových restrikcích. Je to však na úkor zejména příštího roku, kdy se naplno projeví dosavadní překážky. 

Ekonomika bude nyní postupně zpomalovat. Svědčí o tom např. mezičtvrtletní pokles HDP ve třetím čtvrtletí, který byl ovlivněn zejména klesající spotřebou domácností a stagnací investic.

Trend zpomalování ekonomiky je navíc patrný z řady jiných měkkých i tvrdých dat. Od výhledu zakázek u nákladní dopravy, přes společné šetření SP ČR a ČNB mezi nefinančními podniky, až po očekávání stagnace růstu v eurozóně v příštím roce. Vidíme, že poptávka ochlazuje.

Pesimističtější výhled lze pozorovat např. i z aktuálního Indexu nákupních manažerů za listopad, který hlásí pokles objemu produkce, nových zakázek, ale i exportu. Proto očekáváme v roce 2023 další zpomalení ekonomického růstu na 0,9 % či níže. Důležitou roli bude hrát, zda se podaří dotáhnout všechna opatření k cenám energie pro firmy. 

Vývoj ekonomiky ovlivnila v roce 2022 kromě kumulace bariér i řada pozitivních faktorů. Například nízká nezaměstnanost, vyšší míra úspor z doby covidové či odložená poptávka domácností a investic firem po koronavirových restrikcích. Růstu celkově pomohla solidní domácí i zahraniční poptávka. K pozitivním výsledkům přispěl také efekt nízké srovnávací základny z minulého roku. 

Některé faktory, zejména výše uvedené bariéry, se ale projevují v ekonomických indikátorech s určitým zpožděním. Vyšší inflace snižující reálné příjmy, rostoucí úrokové sazby či nálada v ekonomice se na spotřebě a výrobě neodrazí ze dne na den. Nyní již dochází postupně k obratu a mnohé podniky mají mimo jiné kvůli ochlazující domácí i zahraniční poptávce problém promítnout zvyšující se náklady do cen svých konečných produktů, což se podepisuje na snížení marží výrobců. To se dál negativně podepíše např. na výši investic či obratu exportu. Optimističtějšímu výhledu, co se týče spotřebitelského apetitu, brání propad reálných příjmů domácností a zhoršení ekonomického výhledu v zahraničí. Zároveň ale firmy prokazují, jak se s řadou bariér vypořádávají. 

Rozdíly v kondici firem se odrážejí i v personální politice firem. Firmy budou v plánování výhledu obecně opatrnější a problémy energetické krize spolu s postupujícím ochlazením i zahraničních ekonomik mohou situaci významně zhoršit. 

Významným faktorem na konci letošního, ale zejména roku 2023, bude otázka dořešení opatření k cenám energie. Vláda nyní udělala první krok k pomoci i pro velké firmy v příštím roce, nyní je třeba dopracovat příslušné detaily. Právě zajištění určité pomoci firmám je klíčové pro další vývoj například investic.

Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR, Český statistický úřad

Nenechte si ujít
Reklama
Program Nová zelená úsporám Light

Příjem žádostí o dotace pro domácnosti s nižšími příjmy je opět otevřen

Autor: Martin Pokorný

23. ledna 2024

České plynárenství

Energetický zákon otevřel cestu pro vodík v distribuci

Autor: Marek Kuřina

16. ledna 2024

Přeplatky z vyúčtování za energie

Dluh na přeplatcích si mohou dle ERÚ spotřebitelé od svých dodavatelů „odebírat“ ze záloh

Autor: Marek Kuřina

04. ledna 2024

Další články