Elektromobilita

Budoucí vozy značky Peugeot budou ostře řezané, autonomní, ale hlavně bezemisní

AUTOR: Tereza Komárková

Plyn

Výrobu biometanu loni zahájil rekordní počet nových zařízení

AUTOR: Marek Kuřina

Energetická krize

Česko už během zimy ušetřilo přes 800 milionů kubíků plynu

AUTOR: Martin Pokorný

Energetická krize
Zálohy na energie

Samoodečty pomohly, dvěma třetinám zákazníků ČEZu se nyní zálohy nemění

ČEZ Prodej začal rozesílat nové rozpisy záloh na ty zákazníky, kteří od začátku ledna začnou využívat zastropovaných ceníků.
 
FOTO: ČEZ

autor

Marek Kuřina

07. prosince 2022

Reklama
Reklama

Pro dvě třetiny z nich zůstávají dle webu ČEZ zálohy nyní beze změny: jedná se například o domácnosti, které začaly s energiemi efektivně šetřit, zálohy si upravovaly již dříve, nebo u kterých zbývá jen pár týdnů do vyúčtování.

Další velké skupině zákazníků se zálohy zvedají jen v řádu stokorun. Správné nastavení záloh je možné i díky samoodečtům spotřeby elektřiny a plynu. Jen v průběhu října a listopadu jich zákazníci zadali téměř 580 000, což je víc než za celý loňský rok dohromady. 

ČEZ držel ceny hlavního produktu beze změny po celý rok 2022, i když někteří dodavatelé zdražovali nebo nuceně rušili fixace a zákazníky převáděli na burzovní ceny. 

Stovky tisíc zákazníků v těchto dnech obdrží SMS, e-mail či dopis, který je informuje, že i nadále zůstávají jejich zálohy beze změny. Přestože se jim od ledna mění ceník na cenové stropy, zůstane výše jejich záloh na stejné úrovni.

Jedná se zejména o domácnosti, které začaly preventivně šetřit energiemi, nebo mají už teď zálohy nastavené ve správné výši, takže nemíří k vysokému nedoplatku. Dále se to týká těch, kterým zbývá do vyúčtování méně než tři měsíce a plán záloh dostanou až s vyúčtováním.

Jen zhruba třetina zákazníků tak dostane e-mail nebo dopis s novým rozpisem záloh. Zálohové plány jsou nastavovány na základě spotřeby daného odběrného místa a aktuální ceny energií.

Z dat samoodečtů vyplývá, že lidé letos energiemi mnohem více šetří. Je to i jeden z důvodů, proč se 70 % ze zbylých zákazníků zálohové platby zvyšují jen o stokoruny měsíčně. Pokud zákazníci nejsou s nově nastavenými zálohami spokojení, mohou si je změnit například na webu MŮJ ČEZ, který je nejčastějším způsobem, jak si zákazníci samoodečty zadávají.

Zdroj: ČEZ

Nenechte si ujít
Reklama
Fotovoltaika v ČR

Deset tipů, jak zvýšit výrobu z fotovoltaiky v zimě

Autor: Martin Pokorný

02. února 2023

Situace na trhu s energiemi

Ceny energií na trzích klesají, pocítit by to měli postupně i koncoví zákazníci

Autor: Marek Kuřina

30. ledna 2023

Další články