Plyn

Česko posiluje energetickou bezpečnost získáním kapacity v německém terminálu Stade

AUTOR: Marek Kuřina

Energetická krize
Úspory energií

Teplárny a elektrárny mohou snížit náklady až o 10 % pomocí predikce na základě počasí

Rostoucí ceny paliv tvrdě dopadají na teplárny a elektrárny, kterým prudce zdražily ceny vstupů. Firmy, dosud působící v relativně stabilním prostředí, jsou náhle nuceny hledat úspory, kde se dá.
 
FOTO: Pixabay

autor

Martin Pokorný

14. listopadu 2022

Reklama
Reklama

Komu se to podaří lépe, má šanci do budoucna upevnit své postavení na trhu, zatímco jiné společnosti nemusí přežít. Jednou z cest je dle webu Meteocentrum lepší optimalizace výroby podle očekávané poptávky zákazníků.

„Když jsme před několika lety začali teplárnám nabízet přesné predikce poptávky na základě počasí, bylo obtížné je přesvědčit, že jim taková data mohou uspořit milionové částky. Dnes se nám samy ozývají, o obrovském přínosu díky efektivnějšímu plánování výroby nikdo nepochybuje," říká Bohuslav Zeman ze společnosti Meteocentrum.

Tato firma provozuje vlastní modely pro předpovědi počasí a na nich dále pod hlavičkou forecasts.cloud pomocí pokročilého strojového učení buduje aplikované predikční modely poptávky a výroby pro firmy v energetice i jiných oborech.

Ušetřené miliony díky predikci poptávky

Předpovídání poptávky není tak jednoduchou disciplínou, jak by se mohlo zdát. Vyvinutí kvalitního a spolehlivého modelu je náročná práce vyžadující dobrou znalost předpovědních modelů a zkušenosti s aplikací strojového učení. Proto se modely dlouho vyvíjejí a testují, než je možné je spolehlivě použít v provozu. Takto vznikl i zmíněný model forecasts.cloud pro aplikované predikce.

Na základě detailní analýzy dat přímo konkrétních zákazníků jsou tyto modely schopné vytvářet přesné předpovědi poptávky a nabídky v reálném čase. Systém pak kombinuje komplexní informace o počasí a podle skutečného provozu soustavy za minulé dny vytváří spolehlivé predikce – například spotřeby tepla nebo výroby elektřiny.

Při minimální vstupní investici mohou pak teplárny a elektrárny podklady snadno využívat pro denní přípravu provozu a třeba optimalizaci řízení výstupních teplot do horkovodů.

Zdroj: Meteocentrum

Nenechte si ujít
Reklama
Výsledky hospodaření společnosti ČEZ

ČEZ za tři čtvrtletí vydělal 29,8 mld. Kč, meziročně o 43 % méně

Autor: Marek Kuřina

16. listopadu 2023

Elektroenergetika

Nárůst regulovaných cen za přepravu a distribuci plynu zdraží v Česku teplo

Autor: Marek Kuřina

03. listopadu 2023

Jaderná energetika

Jaderný průmysl v Česku: Cestovní mapa rozvoje malých a středních reaktorů

Autor: Martin Pokorný

01. listopadu 2023

Další články