Elektřina

Temelín přechází na delší palivový cyklus

AUTOR: Tereza Komárková

Energetická krize
Zdražení tepla

Teplo zdraží od ledna také u ČEZu, v průměru o 20 procent

Kromě plynu a elektřiny zdražuje v Česku také teplo. Oproti cenám jiných energií vzrostou ovšem ceny dálkového vytápění od ČEZ Teplárenské výrazně méně. V lokalitách, kde ho vyrábějí elektrárny a teplárny Skupiny ČEZ z hnědého uhlí a biomasy, tak bude od 1. ledna 2022 cena vyšší v průměru o 20 %.
 
FOTO: Pixabay

autor

Martin Pokorný

08. listopadu 2022

Reklama
Reklama

Navýšení je způsobeno dle webu ČEZ především nárůstem ceny povolenky a dalších vstupů nutných pro výrobu tepla, jako jsou opravy a servis.

Po celý letošní rok se podařilo dle vyjádření ČEZ Teplárenské navzdory všem nepřiznivým okolnostem v oblasti energetiky a teplárenství udržet téměř všude stabilní příznivou cenu tepla.

Průměrná cena tepla pro koncové zákazníky v regionech ČEZ Teplárenské je v letošním roce 640 Kč/GJ (vč. DPH), což je o 10 procent méně, než je průměr na trhu. Navýšení pro rok 2023 bude v průměru činit 123 Kč.

Pro majitele standardního bytu 3+1 se spotřebou 25 GJ tepla ročně to bude znamenat navýšení o cca 256 Kč měsíčně, ročně tedy půjde o 3 074 Kč více.

Hlavní vliv na meziroční změnu ceny tepla má pochopitelně růst cen vstupů, především cena paliva, materiálů, opravy a v nemalé míře také ceny emisních povolenek oxidu uhličitého). Náklady na výrobu tepla nebo jeho nákup od dodavatelů tvoří cca 80 % jeho ceny a celková výše se pak odvíjí podle toho, z jakého zdroje teplo pochází a z jakého paliva je vyrobeno.

Většina tepla, které ČEZ Teplárenská nakupuje pro své odběratele, pochází z hnědouhelných zdrojů (cca 78 %). Téměř 9,5 % tepla se vyrábí z biomasy, necelých 8,5 % z černého uhlí a jen přibližně 4 % z plynu. Dodávky uhlí a biomasy jsou zajištěny od stabilních dodavatelů na základě dlouhodobých smluv. Zákazníci společnosti ČEZ Teplárenské tak mají jistotu, že dodávky tepla jsou stabilní a bezpečné.

ČEZ Teplárenská při tvorbě cen tepla postupuje v souladu s cenovým rozhodnutím, které vydává Energetický regulační úřad. V rámci tohoto cenového rozhodnutí jsou stanoveny podmínky kalkulace cen a jasně vymezeny náklady, které lze promítnout do ceny tepla a dále je stanovena maximální výše přiměřeného zisku pro teplárenské společnosti.

Zdroj: ČEZ, ERÚ

Nenechte si ujít
Reklama
Novinky temelínské elektrárny

Temelín přechází na delší palivový cyklus

Autor: Tereza Komárková

21. září 2023

Peugeot e-208 facelift

Nejprodávanější malý elektromobil v Evropě je po faceliftu, ujede až 400 km

Autor: Marie Slováková

23. srpna 2023

Ceny energií v ČR

ČEZ vydělal v roce 2022 rekordních 80 miliard korun

Autor: Martin Pokorný

22. srpna 2023

Austrálie se snaží dosáhnout 0 emisí

Austrálie by se dále neměla podílet na rozvoji jaderné energetiky. Je příliš drahá a pomalá, tvrdí australská studie

Autor: Tereza Komárková

16. července 2023

Novela zákona o ochraně ovzduší

Lidé mohou topit v kotlích na uhlí i po začátku roku 2025

Autor: Marek Kuřina

15. července 2023

Fakta a mýty

Elektromobily jsou přece bezúdržbové, žádné oleje nepotřebují. Anebo ne?

Autor: Vítek Koldinský

28. června 2023

Další články