Elektromobilita

Budoucí vozy značky Peugeot budou ostře řezané, autonomní, ale hlavně bezemisní

AUTOR: Tereza Komárková

Plyn

Výrobu biometanu loni zahájil rekordní počet nových zařízení

AUTOR: Marek Kuřina

Energetická krize

Česko už během zimy ušetřilo přes 800 milionů kubíků plynu

AUTOR: Martin Pokorný

Energetická krize
Průzkum veřejného mínění

Za hlavního viníka současného zdražování energií považují Češi Rusko

Průzkum provedený v září 2022 odhalil, že česká veřejnost vidí jako hlavního viníka vysokých cen energií Rusko. To je zásadní posun oproti prosinci 2021, kdy za hlavního viníka označovali lidé Evropskou unii.
 
FOTO: Pixabay

autor

Martin Pokorný

03. listopadu 2022

Reklama
Reklama

Stále stejně silný je podle průzkumu agentury OMG pozitivní postoj lidí k tomu, aby stát v zájmu nezávislosti na ruském plynu podporoval dotacemi zateplování domů a instalaci solárních panelů na střechy domů. Naopak zvýšení těžby uhlí už lidé nepodporují. Velká většina dotazovaných lidí také podporuje zdanění nadměrných zisků energetických firem a využití těchto peněz na kompenzaci vysokých účtů za energie.

Dotazování OMG zjistilo, že hlavním viníkem vysokých cen energií je podle téměř 40 procent dotázaných Rusko. Na druhém místě (34 %) jsou firmy obchodující s energiemi a na třetím místě (29 %) česká vláda. Evropská unie za cenovou krizi může podle 23 % lidí, což je velký rozdíl oproti výzkumu agentury Focus z prosince 2021, kde EU označilo za hlavního viníka 41 % lidí, tedy nejvíce, a naopak Rusko jen 17 %.

Naopak ekologické organizace (které prosazují obnovitelné zdroje a snižování emisí skleníkových plynů) viní z vysokých cen jen 6 % lidí oproti 12 procentům v prosinci 2021 (i když i tehdy ekologické organizace skončily na posledním místě).

Čtyři z pěti dotazovaných (78,6 %) si také myslí, že stát by měl dotacemi podporovat zateplení a instalaci fotovoltaiky, a to až do výše 95 procent nákladů. Právě absence této podpory pro nízkopříjmové domácnosti dnes přenáší největší zátěž z naší závislosti na ruských fosilních zdrojích na nejslabší členy společnosti. Tento postoj veřejnosti se také výrazně upevnil v porovnáním s březnem, kdy s ním souhlasilo 72 % dotazovaných.

S tímto názorem koreluje také převažující postoj k otázce “co by měl stát udělat, aby zajistil energetické potřeby lidí v případě omezení či úplného zastavení dodávek plynu z Ruska”. Úplně nejpreferovanější je sice zajištění plynu z jiných zdrojů (61 % lidí to označilo mezi třemi prioritami), ale zároveň téměř polovina veřejnosti by tuto situaci řešila instalací fotovoltaiky a zateplováním. Naopak zvýšit těžbu a spalování uhlí si vidí mezi třemi řešeními situace jen 19 procent lidí.

Co se týče řešení vysokých účtů za energie, nejpreferovanější řešení (63 % lidí to označilo mezi třemi prioritami) je snížení daně z energií. Tento výsledek ukazuje na špatnou orientaci veřejnosti ve skladbě cen energií, neboť například snížení daně z elektřiny by ulevilo jen velmi málo. 47 % lidí podporuje regulaci společností vstupujících na trh, jako řešení cen. Finanční příspěvek na instalaci vlastního zdroje elektřiny (např. solární panely) vidí jako řešení 45 % lidí. Zvýhodněný tarif na energie, určený pro sociálně zranitelné domácnosti podporuje 37 % lidí.

46 procent lidí plánuje snížit spotřebu zateplením domu nebo jinou úpravou, která sníží úniky tepla, 38 % neplánuje. Hlavní důvody proč se lidé nechystají zateplovat dům je, že bydlí v nájmu (22,9 %) a nemají peníze (21,9 %).

78 procent respondentů a respondentek je pro, aby stát zdanil zvýšené zisky energetických firem a peníze využil na kompenzaci vysokých účtů za energie. Pouze 13,6 procent lidí je proti.

Zdroj: OMG, Hnutí DUHA

Nenechte si ujít
Reklama
Fotovoltaika v ČR

Deset tipů, jak zvýšit výrobu z fotovoltaiky v zimě

Autor: Martin Pokorný

02. února 2023

Situace na trhu s energiemi

Ceny energií na trzích klesají, pocítit by to měli postupně i koncoví zákazníci

Autor: Marek Kuřina

30. ledna 2023

Další články