Plyn

Česko posiluje energetickou bezpečnost získáním kapacity v německém terminálu Stade

AUTOR: Marek Kuřina

Energetická krize
Zdroje energie

Kdy a jak podle odborníků nahradit plynový kotel

Jak a kdy vyměnit plyn za jiný zdroj? A za jaký? Úplně, nebo jen částečně? To jsou jen některé otázky, které řeší nejen majitelé rodinných domů.
 
FOTO: Pixabay

autor

Marek Kuřina

31. října 2022

Reklama
Reklama

Zvažují návrat k uhlí nebo hledají ekologičtější alternativy jako fotovoltaiku a zejména tepelné čerpadlo. I zde je ale řada možností a otázek vyžadujících závažná rozhodnutí. Jak na ně?

Plyn jako zdroj energie opouští spotřebitelé dle webu IVT zpravidla ze tří důvodů, z nichž nejsilnější je aktuálně ten ekonomický, tedy prudké zdražení plynu a nejistý vývoj ceny v budoucnu. Dalším důvodem je produkce emisí oxidu uhličitého při spalování plynu, jde tedy o ekologicky nepreferovaný zdroj. Zároveň je plyn v případě dodávek z Ruska vnímán jako neetický a odklon od něj je vhodný z hlediska energetické soběstačnosti, resp. nezávislosti na ruském plynu.

Lidé proto často zvažují přechod na tepelné čerpadlo. Stojí ovšem před několika možnostmi a variantami. A to jak ti, kteří řeší novostavbu, původně plánovali plynový kotel a nyní se znovu rozhodují o způsobu vytápění, vaření, ohřevu teplé vody, tak zejména ti, kdo již plynový kotel mají a musí se rozhodnout, zda jej ponechat, zcela nahradit nebo si jej nechat jako zálohu.

„Nejprve je třeba se rozhodnout, zda se zbavit plynu úplně, včetně vaření. Tato varianta se nabízí u novostaveb a také, pokud je kotel na plyn starší než 15 let. Pokud ale máte plně funkční plynový kotel, byla by škoda jej vyhodit a doporučuji ho ponechat a doplnit menším tepelným čerpadlem,“ vysvětluje varianty Marek Bláha z IVT Tepelná čerpadla.

„Tato varianta je také vhodná, pokud současný topný systém vyžaduje teplotu topné vody nad 60 °C a nechcete měnit radiátory za větší. Třetí možností, jak ušetřit co nejvíce plynu, a přitom co nejméně investovat do tepelného čerpadla, je přidání čerpadla vzduch/vzduch. Jde v podstatě o jednotku, která dokáže topit i chladit, tedy fungovat i jako klimatizace,“ doplňuje Marek Bláha. Tato varianta navíc nezasahuje do topného systému a instalace je rychlá a velmi jednoduchá.

U první varianty, tedy úplné náhrady plynového kotle tepelným čerpadlem, je třeba vyhodnotit, zda lze tepelným čerpadlem bez výrazné změny celého topného systému (výměny radiátorů) dosáhnout stejného komfortu vytápění jako stávajícím plynovým kotlem. Např. zda systém s plynovým kotlem nevyžadoval vyšší teploty, než jakých dosáhne tepelné čerpadlo, tedy kolem 75 °C, zatímco pro úsporný provoz tepelného čerpadla je potřebná teplota do 55 °C. V řadě případů došlo s časem k zateplení domů a výměnám oken a systém s kotlem na vysokou teplotu je zbytečně předimenzován a tepelné čerpadlo tak bude vyhovovat. „Lze to zjistit jednoduchou zkouškou. Bude-li se venkovní teplota 2-3 dny držet kolem nuly, nastavte teplotu vody ve vašem systému kolem 45 °C, a pokud nebude v těchto dnech nikde v objektu teplotní diskomfort, bude osazení tepelným čerpadlem vyhovující,“ radí Marek Bláha. Vhodné pro tepelné čerpadlo jsou zejména objekty s podlahovým nebo stropním vytápěním, protože u nich je potřebná teplota vody v systému nízká, kolem 35 °C. 

Dále je třeba zjistit, zda je v domě prostor pro umístění vnitřní jednotky, a zároveň při volbě tepelného čerpadla vzduch/voda pro umístění venkovní jednotky i s ohledem na její produkci hluku. A při volbě čerpadla země/voda, zda je pozemek dostatečně velký pro umístění vrtu nebo plošného kolektoru. 

Mezi největší výhody úplné náhrady plynového kotle tepelným čerpadlem patří minimální provozní náklady na vytápění a ohřev vody plus zrušením plynu v domě odpadají revize komínů a paušální platby za plynovou přípojku. 

Zdroj: IVT

Nenechte si ujít
Reklama
Výsledky hospodaření společnosti ČEZ

ČEZ za tři čtvrtletí vydělal 29,8 mld. Kč, meziročně o 43 % méně

Autor: Marek Kuřina

16. listopadu 2023

Elektroenergetika

Nárůst regulovaných cen za přepravu a distribuci plynu zdraží v Česku teplo

Autor: Marek Kuřina

03. listopadu 2023

Jaderná energetika

Jaderný průmysl v Česku: Cestovní mapa rozvoje malých a středních reaktorů

Autor: Martin Pokorný

01. listopadu 2023

Další články