Elektromobilita

Budoucí vozy značky Peugeot budou ostře řezané, autonomní, ale hlavně bezemisní

AUTOR: Tereza Komárková

Plyn

Výrobu biometanu loni zahájil rekordní počet nových zařízení

AUTOR: Marek Kuřina

Energetická krize

Česko už během zimy ušetřilo přes 800 milionů kubíků plynu

AUTOR: Martin Pokorný

Energetická krize
Ceny pohonných hmot

Za zdražováním pohonných hmot nejsou podle ministerstva vysoké marže obchodníků

Ministerstvo financí naměřilo v září v rámci svých kontrol cen a marží u pohonných hmot průměrnou indikativní marži 3,7 Kč za litr nafty a 2,8 Kč za litr benzínu.
 
FOTO: Pixabay

autor

Martin Pokorný

24. října 2022

Reklama
Reklama

U nafty se jedná o částku odpovídající srpnové hodnotě (3,6 Kč za litr) i průměrné úrovni loňského roku (3,4 Kč za litr). U benzínu jde dle webu Ministerstva financí o významné snížení marže oproti srpnu (4,8 Kč za litr) zhruba na průměrnou úroveň loňského roku (2,6 Kč za litr).

Předběžné výsledky v polovině října ukazují velmi nízké marže potvrzující, že aktuální zdražování pohonných hmot pro řidiče je důsledkem růstu cen paliv na evropské burze.

Ministerstvo financí bude ve svých kontrolách cen a marží i nadále pokračovat nejméně do konce roku 2023. „Zářijová data z našich kontrol ukazují přijatelnou výši marží u benzínu i nafty na úrovni průměru loňského roku. Průběžná čísla za říjen přitom naznačují velmi nízké, krátkodobě i záporné marže, což potvrzuje, že za aktuálním zdražováním pohonných hmot na čerpacích stanicích stojí vnější faktory.

Primárně se jedná o snižování produkce ropy ze strany zemí OPEC+, dočasné poškození polského ropovodu a stávky ve francouzských rafineriích, kvůli kterým klesla produkce benzínu ve Francii až o 60 %. To jsou všechno vlivy, které tlačí ceny paliv na evropských trzích vzhůru,“ vysvětluje ministr financí Zbyněk Stanjura. 

Ve srovnání s okolními zeměmi se ceny pohonných hmot bez daně pohybují v České republice spolu se Slovenskem stále nízko, v případě cen benzínu byla ČR v posledních týdnech vůbec nejníže ze všech porovnávaných okolních států.

Zdroj: Ministerstvo financí

Nenechte si ujít
Reklama
Fotovoltaika v ČR

Deset tipů, jak zvýšit výrobu z fotovoltaiky v zimě

Autor: Martin Pokorný

02. února 2023

Situace na trhu s energiemi

Ceny energií na trzích klesají, pocítit by to měli postupně i koncoví zákazníci

Autor: Marek Kuřina

30. ledna 2023

Další články