Elektřina

Temelín přechází na delší palivový cyklus

AUTOR: Tereza Komárková

Energetická krize
Vládní pomoc

Energeticky náročné podniky budou mít nárok až na 200 milionů korun

Stále více se v současné energetické krizi ukazuje, že nejenom domácnosti, ale především podniky s vyšším odběrem budou potřebovat vládní pomoc, a to co nejdříve.
 
FOTO: Pixabay

autor

Marek Kuřina

24. října 2022

Reklama
Reklama

Právě pomoc z tzv. Dočasného krizového rámce Evropské komise bude mířit zejména na podniky s vyšším odběrem, těm s nižším odběrem vláda pomůže dle portálu EnergieZaMene zastropováním cen elektřiny a plynu. 

O podporu budou moci žádat firmy, které vykonávají podnikatelskou činnost v zemědělství, lesnictví, rybářství a také v těžebním a zpracovatelském průmyslu. O pomoc budou firmy moci žádat podle toho, zda jde o energeticky náročné podniky, tedy podniky, u kterých náklady na energie přesáhnou 3 procenta hodnoty jeho produkce.

Energeticky náročné podniky budou mít nárok až na 200 milionů korun, ostatní až na 45 milionů korun. O pomoc pro energeticky náročné firmy budou moci žádat firmy, které doloží, že jsou v provozní ztrátě, přičemž alespoň polovinu této ztráty způsobí náklady na energie.

Tyto podniky pak budou mít nárok na podporu ve výši 50 procent způsobilých nákladů. U některých druhů odvětví bude možné, aby podpora dosáhla až 70 procent způsobilých nákladů. Ostatní podniky budou mít na pomoc nárok v případě, že jejich náklady na energie vzrostou alespoň dvojnásobně. Srovnávat se bude období od 1. února do 31. prosince tohoto roku s průměrnými náklady na energie v minulém roce.

Na pomoc větším firmám s energeticky náročným provozem je připravena kompenzace nepřímých nákladů na emisní povolenky. Již notifikována podpora pro letošní rok činí téměř 800 milionů korun. Na příští rok vláda připravila další až 2 miliardy korun.

Malé a střední podniky (a OSVČ) nejvíce zasažené vysokými cenami energií mohou také využít program „Záruka 2015–2023“, u nichž je doba ručení 2 roky, bez poplatků a ceny za poskytnutí záruky. Záruka je poskytována až do výše 80 % zaručovaného úvěru poskytnutého podnikateli do výše 2 milionů korun. Žádosti je možné podat na pobočkách Národní rozvojové banky až do 30. 11. 2023.

Zdroj: MPO, EnergieZaMene

Nenechte si ujít
Reklama
Novinky temelínské elektrárny

Temelín přechází na delší palivový cyklus

Autor: Tereza Komárková

21. září 2023

Peugeot e-208 facelift

Nejprodávanější malý elektromobil v Evropě je po faceliftu, ujede až 400 km

Autor: Marie Slováková

23. srpna 2023

Ceny energií v ČR

ČEZ vydělal v roce 2022 rekordních 80 miliard korun

Autor: Martin Pokorný

22. srpna 2023

Austrálie se snaží dosáhnout 0 emisí

Austrálie by se dále neměla podílet na rozvoji jaderné energetiky. Je příliš drahá a pomalá, tvrdí australská studie

Autor: Tereza Komárková

16. července 2023

Novela zákona o ochraně ovzduší

Lidé mohou topit v kotlích na uhlí i po začátku roku 2025

Autor: Marek Kuřina

15. července 2023

Fakta a mýty

Elektromobily jsou přece bezúdržbové, žádné oleje nepotřebují. Anebo ne?

Autor: Vítek Koldinský

28. června 2023

Další články