Právě pomoc z tzv. Dočasného krizového rámce Evropské komise bude mířit zejména na podniky s vyšším odběrem, těm s nižším odběrem vláda pomůže dle portálu EnergieZaMene zastropováním cen elektřiny a plynu.
O podporu budou moci žádat firmy, které vykonávají podnikatelskou činnost v zemědělství, lesnictví, rybářství a také v těžebním a zpracovatelském průmyslu. O pomoc budou firmy moci žádat podle toho, zda jde o energeticky náročné podniky, tedy podniky, u kterých náklady na energie přesáhnou 3 procenta hodnoty jeho produkce.
Energeticky náročné podniky budou mít nárok až na 200 milionů korun, ostatní až na 45 milionů korun. O pomoc pro energeticky náročné firmy budou moci žádat firmy, které doloží, že jsou v provozní ztrátě, přičemž alespoň polovinu této ztráty způsobí náklady na energie.
Tyto podniky pak budou mít nárok na podporu ve výši 50 procent způsobilých nákladů. U některých druhů odvětví bude možné, aby podpora dosáhla až 70 procent způsobilých nákladů. Ostatní podniky budou mít na pomoc nárok v případě, že jejich náklady na energie vzrostou alespoň dvojnásobně. Srovnávat se bude období od 1. února do 31. prosince tohoto roku s průměrnými náklady na energie v minulém roce.
Na pomoc větším firmám s energeticky náročným provozem je připravena kompenzace nepřímých nákladů na emisní povolenky. Již notifikována podpora pro letošní rok činí téměř 800 milionů korun. Na příští rok vláda připravila další až 2 miliardy korun.
Malé a střední podniky (a OSVČ) nejvíce zasažené vysokými cenami energií mohou také využít program „Záruka 2015–2023“, u nichž je doba ručení 2 roky, bez poplatků a ceny za poskytnutí záruky. Záruka je poskytována až do výše 80 % zaručovaného úvěru poskytnutého podnikateli do výše 2 milionů korun. Žádosti je možné podat na pobočkách Národní rozvojové banky až do 30. 11. 2023.
Zdroj: MPO, EnergieZaMene