Elektřina

Novela energetického zákona ukotvuje akumulaci elektřiny, tedy zejména ukládání jejích přebytků

AUTOR: Marek Kuřina

Elektřina

ČEZ v roce 2023 vydělal 29,6 mld. Kč, z toho 74 % v rámci bezemisních činností

AUTOR: Martin Pokorný

Energetická krize

Český průmysl stále srážejí vysoké ceny energií, dražší výrobky pak nejsou konkurenceschopné

AUTOR: Marek Kuřina

Energetická krize
LNG dodávky pro Česko

Češi chtějí podíl ve dvou vznikajících německých LNG terminálech

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela dnes jednal s německým ministrem hospodářství a ochrany klimatu Robertem Habeckem. Řešila se i česká účast na vzniku dvou německých LNG terminálů ve Wilhelmshavenu a Brunsbüttelu.
 
FOTO: Pixabay

autor

Marek Kuřina

17. října 2022

Reklama
Reklama

Podle ministrů je také potřeba, aby Evropská komise co nejdříve prodloužila platnost Dočasného krizového rámce na pomoc podnikům zasaženým ruskou agresí proti Ukrajině a upravila podmínky tak, aby byl ještě více flexibilní a lépe reagoval na současnou situaci. Ministři jednali dle webu MPO také o aktuální situaci v energetice.

„S ministrem Habeckem jsme se shodli na tom, že ve velmi obtížné situaci se nachází nejen český a německý průmysl, ale že jí čelí všechna hospodářství unijních zemí. Proto jsme přesvědčeni, že je nutné podporu pro velké podniky pomocí Dočasného krizového rámce prodloužit. Dále je ho potřeba upravit tak, aby program pružně reagoval na současnou situaci,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Proto žádáme Evropskou komisi, aby co nejdříve předložila první návrh úpravy této pomoci. Věříme, že je to v zájmu celé Evropské unie.“

Ministři jednali také o vznikajících německých LNG terminálech ve Wilhelmshavenu či Brunsbüttelu. „Řekl jsem panu ministrovi, že má Česko o podíl v některém z nich zájem. Německo je pro nás klíčový partner pro náš plán odchodu od ruských fosilních paliv,“ říká ministr Síkela.

Jedním z dalších témat byla dohoda o solidaritě. Ta nastavuje podmínky, za kterých bude Německo s Českou republikou sdílet plyn v případě nouze. „Věřím, že jsme se dnes v této záležitosti výrazně posunuli, a že budeme moci dohodu brzy uzavřít,“ dodává ministr.

Dočasný krizový rámec je program Evropské komise na pomoc firmám postiženým ruskou agresí proti Ukrajině, především pro podniky s vyšším odběrem. Tento rámec je výjimkou z pravidel jednotného trhu Evropské unie, která jinak pomoc velkým firmám omezují.

Zdroj: Ministerstvo obchodu a průmyslu

Nenechte si ujít
Reklama
Program Záruka Elektromobilita

Dnes začala Národní rozvojová banka přijímat žádosti o zaručení úvěru na elektromobily

Autor: Martin Pokorný

18. března 2024

Plynárenství v ČR

S plynovými kotli se podle odborníků počítá i po roce 2029

Autor: Marek Kuřina

15. března 2024

Dekarbonizační cíle EU

Energetici v Evropě vloni nainstalovali rekordní množství větrných elektráren

Autor: Marek Kuřina

14. března 2024

Spotřeba elektřiny v ČR

Češi loni pokračovali v šetření elektřinou, spotřeba se snížila o 4,1 %

Autor: Martin Pokorný

12. března 2024

Další články