Elektřina

Novela energetického zákona ukotvuje akumulaci elektřiny, tedy zejména ukládání jejích přebytků

AUTOR: Marek Kuřina

Elektřina

ČEZ v roce 2023 vydělal 29,6 mld. Kč, z toho 74 % v rámci bezemisních činností

AUTOR: Martin Pokorný

Energetická krize

Český průmysl stále srážejí vysoké ceny energií, dražší výrobky pak nejsou konkurenceschopné

AUTOR: Marek Kuřina

Energetická krize
Zásoby plynu

Plynu letos bude dost. Příští rok to ale může být daleko horší, varuje šéf IEA

Evropské zásobníky zemního plynu jsou před letošní zimou už téměř naplněny. Výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol ale varuje, že příští rok to může být složitější.
 
FOTO: Pixabay

autor

Jiří Kostka

13. října 2022

Reklama
Reklama

„Tato zima bude obtížná, ale příští zima může být ještě daleko obtížnější," řekl dle webu CNBC Fatih Birol a dodal, že přípravy na ni by měly začít už dnes.

„Letošní situace ale není špatná a očekávám, že pokud nedojde k žádným politickým či technickým překvapením, a pokud bude zima normální, může ji Evropa bez problémů přečkat,“ uvedl šéf IEA.  Doplnil také, že úroveň zásob na jaře pravděpodobně klesne na 25 až 30 %. Bude prý proto klíčové a náročné doplnit zásoby na zimu následující.

„Byl bych raději, kdyby byly evropské země mnohem pohotovější, a rychleji reagovaly na naše doporučení," sdělil Birol a odkázal přitom na desetibodový plán IEA, jak snížit závislost Evropy na ruském plynu po únorové invazi Ruska na Ukrajinu. Ten mimo jiné doporučuje nahradit ruský plyn dodávkami odjinud, podpořit výstavbu nových elektráren na obnovitelné zdroje nebo nahradit plynové kotle tepelnými čerpadly. 

„Letos nám pomohlo, že jsme v posledních několika měsících ještě nějaký plyn z Ruska dovezli," řekl Birol. Kvůli slabší výkonnosti čínské ekonomiky navíc také putovalo méně plynu do Číny. V roce 2023 to už proto tak jednoduché být nemusí. „Pokud se v příštím roce s návratem čínské ekonomiky zvýší i dovoz plynu do Číny, bude poměrně obtížné naše zásobníky opět naplnit," dodal s tím, že přípravy na rok 2023 by měly začít už teď.

Podle údajů Eurostatu bylo Rusko v loňském roce největším dodavatelem ropných olejů i zemního plynu do EU. I tak ale zaznamenal dovoz plynu z Ruska do Evropské unie v letošním roce výrazný pokles. Podle nejnovější zprávy IEA o trhu s plynem se od začátku roku 2022 dodávky ruského plynu do Evropské unie snížily meziročně téměř o 50 %. Pro topnou sezonu 2022/23 prý nelze prý vyloučit ani úplné zastavení dodávek ruského plynu.

I přes téměř plné zásobníky se ale evropské země připravují i jinak. Dánská energetická společnost Orsted, jejímž většinovým akcionářem je dánský stát, například nedávno oznámila, že za účelem zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny v Dánsku obnoví provoz ve třech zařízeních na fosilní paliva.

Několik dní před Dány se ke stejnému kroku rozhodla i další velká evropská energetická společnost, německá RWE. Dočasně prý obnoví provoz tří hnědouhelných elektráren, aby se tak posílila bezpečnost dodávek a ušetřila spotřebu plynu. Každý z těchto bloků má výkon 300 megawattů a jejich nasazení má být omezeno do 30. června 2023.

Zdroj: CNBC, Eurostat 

Nenechte si ujít
Reklama
Program Záruka Elektromobilita

Dnes začala Národní rozvojová banka přijímat žádosti o zaručení úvěru na elektromobily

Autor: Martin Pokorný

18. března 2024

Plynárenství v ČR

S plynovými kotli se podle odborníků počítá i po roce 2029

Autor: Marek Kuřina

15. března 2024

Dekarbonizační cíle EU

Energetici v Evropě vloni nainstalovali rekordní množství větrných elektráren

Autor: Marek Kuřina

14. března 2024

Spotřeba elektřiny v ČR

Češi loni pokračovali v šetření elektřinou, spotřeba se snížila o 4,1 %

Autor: Martin Pokorný

12. března 2024

Další články