Elektřina

Temelín přechází na delší palivový cyklus

AUTOR: Tereza Komárková

Energetická krize
Ceny energií

Jaké dotace a příspěvky je možné využít při řešení vysokých cen energií

Aktuální ceny energií komplikují finanční situaci tisícům lidí. Často žijí v obavě, zda jim na zaplacení energií nebo jiných závazků vůbec vystačí peníze.
 
FOTO: Pixabay

autor

Martin Pokorný

11. října 2022

Reklama
Reklama

V tomto článku najdete několik praktických informací, které můžete dle portálu Setrim.cz ihned využít, pokud se situace dotýká i vás. Neváhejte využít například pomoc Úřadu práce ČR.

Zažádat o ni můžete online na webu Ministerstva práce a sociálních věcí nebo osobně na úřadu práce. Na platby za energie můžete využít příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení.

Rodiny s nízkými příjmy si mohou požádat o příspěvek na bydlení, a to až 3 měsíce zpětně. Využít lze i tzv. doplatek na bydlení, pokud výše zmíněný příspěvek nestačí na pokrytí nákladů na bydlení. Pro získání doplatku platí, že výdaje za bydlení musí přesahovat 30 % (35 % v Praze) příjmů rodiny. 

Existuje i jednorázová mimořádná okamžitá pomoc státu, v několika možných situacích, které jsou definovány zákonem. Mimořádná okamžitá pomoc je dávkou jednorázovou, až na výjimku a nenárokovou, na kterou vzniká nárok v okamžiku, kdy je osoba příslušným pracovištěm Úřadu práce ČR uznána za osobu v hmotné nouzi, protože se dostala do některé ze sedmi sociálních situací uvedených v zákoně. V odůvodněných případech lze dávku poskytnout opakovaně.

Ministerstvo životního prostředí poskytuje také dotace na technologie. Využít je možné až 50% dotaci na stavbu nebo rekonstrukci domu. Dotace lze čerpat na rodinné i bytové domy, a to zejména na pořízení technologií na zateplení, na tepelná čerpadla, kotle nebo kamna, na fotovoltaické elektrárny nebo i na stínící techniku.

Vysoké ceny energií je často nejlepší řešit přímo s vaším dodavatelem elektřiny a plynu. Předejít vysokému nedoplatku lze totiž také správným nastavením záloh. Čím dříve si zálohy změníte, tím spíše předejdete vyššímu nedoplatku. Doporučenou zálohu na základě své aktuální spotřeby zjistíte provedením samoodečtu energií a následným nahlášením stavu elektroměru nebo plynoměru. 

Pokud vaše vyúčtování skončilo vysokým nedoplatkem, rozložte si jeho zaplacení do několika měsíců. Řada dodavatelé nabízí možnost postupného splácení nedoplatku ve vyúčtování.  

Zdroj: Úřad práce ČR, Setrim.cz

Nenechte si ujít
Reklama
Novinky temelínské elektrárny

Temelín přechází na delší palivový cyklus

Autor: Tereza Komárková

21. září 2023

Peugeot e-208 facelift

Nejprodávanější malý elektromobil v Evropě je po faceliftu, ujede až 400 km

Autor: Marie Slováková

23. srpna 2023

Ceny energií v ČR

ČEZ vydělal v roce 2022 rekordních 80 miliard korun

Autor: Martin Pokorný

22. srpna 2023

Austrálie se snaží dosáhnout 0 emisí

Austrálie by se dále neměla podílet na rozvoji jaderné energetiky. Je příliš drahá a pomalá, tvrdí australská studie

Autor: Tereza Komárková

16. července 2023

Novela zákona o ochraně ovzduší

Lidé mohou topit v kotlích na uhlí i po začátku roku 2025

Autor: Marek Kuřina

15. července 2023

Fakta a mýty

Elektromobily jsou přece bezúdržbové, žádné oleje nepotřebují. Anebo ne?

Autor: Vítek Koldinský

28. června 2023

Další články