V tomto článku najdete několik praktických informací, které můžete dle portálu Setrim.cz ihned využít, pokud se situace dotýká i vás. Neváhejte využít například pomoc Úřadu práce ČR.
Zažádat o ni můžete online na webu Ministerstva práce a sociálních věcí nebo osobně na úřadu práce. Na platby za energie můžete využít příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení.
Rodiny s nízkými příjmy si mohou požádat o příspěvek na bydlení, a to až 3 měsíce zpětně. Využít lze i tzv. doplatek na bydlení, pokud výše zmíněný příspěvek nestačí na pokrytí nákladů na bydlení. Pro získání doplatku platí, že výdaje za bydlení musí přesahovat 30 % (35 % v Praze) příjmů rodiny.
Existuje i jednorázová mimořádná okamžitá pomoc státu, v několika možných situacích, které jsou definovány zákonem. Mimořádná okamžitá pomoc je dávkou jednorázovou, až na výjimku a nenárokovou, na kterou vzniká nárok v okamžiku, kdy je osoba příslušným pracovištěm Úřadu práce ČR uznána za osobu v hmotné nouzi, protože se dostala do některé ze sedmi sociálních situací uvedených v zákoně. V odůvodněných případech lze dávku poskytnout opakovaně.
Ministerstvo životního prostředí poskytuje také dotace na technologie. Využít je možné až 50% dotaci na stavbu nebo rekonstrukci domu. Dotace lze čerpat na rodinné i bytové domy, a to zejména na pořízení technologií na zateplení, na tepelná čerpadla, kotle nebo kamna, na fotovoltaické elektrárny nebo i na stínící techniku.
Vysoké ceny energií je často nejlepší řešit přímo s vaším dodavatelem elektřiny a plynu. Předejít vysokému nedoplatku lze totiž také správným nastavením záloh. Čím dříve si zálohy změníte, tím spíše předejdete vyššímu nedoplatku. Doporučenou zálohu na základě své aktuální spotřeby zjistíte provedením samoodečtu energií a následným nahlášením stavu elektroměru nebo plynoměru.
Pokud vaše vyúčtování skončilo vysokým nedoplatkem, rozložte si jeho zaplacení do několika měsíců. Řada dodavatelé nabízí možnost postupného splácení nedoplatku ve vyúčtování.
Zdroj: Úřad práce ČR, Setrim.cz